Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”, zorganizowana już po raz 15. w ramach programu „Study in Poland” – prowadzonego wspólnie przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) - pierwotnie miała dać odpowiedź na pytanie, jak na umiędzynarodowienie polskich uczelni wpłynie digitalizacja, przyspieszona tak dramatycznie przez pandemię. Jednak podczas dwudniowego spotkania, którego gospodarzem był Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, najistotniejszym tematem stała się wywołana rosyjska agresją wojna w Ukrainie i jej konsekwencje dla umiędzynarodowienia polskiego i światowego szkolnictwa wyższego.
– Wszystko na tej konferencji jest niezwykłe – mówiła dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, otwierając koferencję. – Niezwykłe jest to, że wreszcie możemy spotkać się offline, bez maseczek, w gronie osób z całej Polski, które w obszarze umiędzynarodowienia uczelni odgrywają kluczowe role. Niezwykłe jest to, że tłem naszego spotkania jest tak wspaniałe, wielokulturowe miasto dialogu, czyli Wrocław. Niezwykła jest wreszcie sytuacja, w jakiej się znajdujemy, czyli kontekst agresji Rosji na Ukrainę, który sprawia, że musimy zmienić ramy współczesnej internacjonalizacji, stworzyć nowe założenia tego procesu, niejako zacząć od zera.
W panelu „Jakiej internacjonalizacji Polsce potrzeba – w poszukiwaniu nowego paradygmatu” , prowadzonym przez dr Biankę Siwińską, dyskutowano o tym, że dotychczasowy aksjomat: chcemy mieć jak najwięcej studentów obcokrajowców, już nie wystarcza. Woją wojna w Ukrainie i dwa lata pandemii postawiły przed polskim szkolnictwem wyższym zasadnicze pytania dotyczące celu, zakresu i sposobów realizacji procesów internacjonalizacji.nternacjonalizacji.
Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs, był jednym z uczestników sesji panelowej „Akademicki Wrocław – studenci z Ukrainy: wyzwanie, zobowiązanie, szansa?”, prowadzonej przez dr. inż. Zygmunta Krasińskiego, prezesa Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii. Pierwotnie sesja ta miała być poświęcona wizji akademickiego Wrocławia w roku 2030 – z naciskiem na wyzwania w zakresie tworzenia wiodącego ośrodka nauki i edukacji w Europie, a zwłaszcza w regionie najbliższych krajów. Wojna w Ukrainie i exodus jej mieszkańców do Polski zmieniły jednak w sposób oczywisty wagę spraw. Na najbliższe tygodnie i miesiące najważniejsze stało się rozwiązanie problemów związanych z pomocą dla naszych sąsiadów, zwłaszcza tych, którzy posiadają indeksy uczelni polskich lub ukraińskich.
Podczas konferencji oficjalnie podpisano porozumienie ustanawiające Koalicję na rzecz rozwoju inicjatywy WorldSkills i organizacji Zawodów Euroskills 2023 w Polsce. Zawody EuroSkills (największa w Europie impreza poświęcona doskonaleniu umiejętności i kształcenia zawodowego) to pierwsza tej rangi impreza, która nie tylko deklaratywnie, ale też realnie została odebrana Rosji, w związku z jej agresją na Ukrainę (EuroSkills 2023 planowane było pierwotnie w St. Petersburgu).ekty zagadnienia.
Jednym z istotnych tematów była kwestia digitalizacji polskich uczelni, zarówno w kontekście rozwijania oferty kształcenia i współpracy naukowo-badawczej, jak i w odniesieniu do strategii marketingowo-rekrutacyjnych szkół wyższych.
IROs Forum i Stowarzyszenie PRom przygotowały swoje sesje analizujące procesy umiędzynarodowienia w kontekstach operacyjnych.
Tradycyjnie już konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce” towarzyszą dwa ważne środowiskowe wydarzenia – wręczenie statuetek dla najlepszych studentów zagranicznych w konkursie Interstudent (w tym roku po raz dwunasty) oraz ogłoszenie laureatów Nagrody Środowiskowej „Gwiazdy Umiędzynarodowienia” (piąta edycja). piątą z kolei).
W drugim dniu konferencji poruszono inny z gorących tematów: „Uniwersytety Europejskie – microcredentials i inne innowacyjne formaty dydaktyczne: mobilność, usieciowienie, elastyczność”.
Zamykając konferencję prof. Jerzy Lis, reprezentujący KRASP, powiedział: – Każde spotkanie odbywające się pod hasłem studenci zagraniczni w Polsce jest ważne, ale to było szczególne, ponieważ dotyczyło tak istotnej kwestii, jaką jest miejsce Polski w globalnym systemie. Dziękuję Perspektywom, że dają nam perspektywę, pozwalają dyskutować o zmieniającej się dynamicznie sytuacji i o zmianach, jakie następują w związku z tym w środowisku polskich akademii.
5-6 kwietnia 2022 roku w centrum stolicy Uzbekistanu odbyły się targi International Education Fair Tashkent, organizowane przez World Expo Education Fair. To były dla nas wyjątkowo intensywne dwa dni - stoisko programu "Study in Poland" cieszyło się na targach ogromną popularnością wśród młodzieży. Uzbeczki i Uzbecy chcą studiować w Polsce!
Przez prawie tydzień prowadziliśmy w Uzbekistanie promocję studiów IT&Tech w Polsce oraz stypendiów konferencyjnych na udział w Perspektywy Women in Tech Summit 2022. Przedstawicielki Fundacji Edukacyjnej Perspektywy odbyły w tym czasie kilkanaście spotkań na uczelniach technicznych Taszkentu i Urgencza, zachęcając do aplikowania o granty projektowe, a także do przyjazdu na studia techniczne i informatyczne w Polsce.
„Beyond Borders – Neighbours together” to wspólna inicjatywa Narodowych Agencji Erasmus+ oraz sieci SALTO. Oficjalna inauguracja odbędzie się w czerwcu w Paryżu.
Zgodnie z nowym kryterium kwalifikowalności do programu Horyzont Europa wymóg posiadania Planu Równości Płci obowiązuje również instytucje naukowe oraz uczelnie.
Fundacja Kościuszkowska rozpoczyna nowy program grantowy dla naukowców – obywateli Ukrainy. Celem programu jest wsparcie osób, które nie mogą wrócić do swojego ojczystego kraju i kontynuować pracy naukowej. Granty pozwolą naukowcom na kontynuowanie pracy poprzez realizację projektu badawczego w Polsce.
Pierwsi naukowcy z Ukrainy otrzymali już pomoc w instytutach Polskiej Akademii Nauk. Już niedługo kolejni badacze będą mogli skorzystać z programu uruchomionego wspólnie z Amerykańską Akademią Nauk.
Narodowe Centrum Nauki przygotowało projekt specjalnego programu skierowanego do Ukrainek i Ukraińców oraz innych naukowców, bez względu na obywatelstwo, którzy schronili się lub schronią w Polsce.
Studenci z Rosji i Białorusi, którzy chcą kontynuować karierę akademicką w Estonii, mogą nie być w stanie tego zrobić, ponieważ estońskie instytucje szkolnictwa wyższego planują nałożyć na nich nową sankcję.
W kontekście obecnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę należy rozważyć teraźniejszość i przyszłość szkolnictwa wyższego i stosunków naukowych między Rosją a resztą świata – czytamy w artykule World University News. Jego autorami są eksperci edukacyjni prof. Philip G Altbach, prof. Hans de Wit i prof. Jamil Salmi.
Politechnika Śląska w Gliwicach ogłosiła konkurs na stypendia dla najlepszych studentów z zagranicy. Wysokość stypendium to 21 tys. zł brutto.
W Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej studenci zagraniczni, studiujący aktualnie na Politechnice Poznańskiej, mieli okazję uczestniczyć w „Intercultural Café”.
Europa, w tym Polska, jest zjednoczona wobec agresji Rosji wobec Ukrainy - podkreśliła prorektor ds. studenckich dr hab. Beata Piskorska, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, która poprowadziła spotkanie ze studentami z USA, przebywającymi z wizytą na uczelni.
Podczas wizyty rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz rorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Piotr Goliński przekazali informacje na temat działalności UPP oraz oferty dydaktycznej.
W tym roku 37 studentów i studentek ukończyło 2. edycję programu COIL (Collaborative Online International Learning) realizowanego online przez Akademię Leona Koźmińskiego i Gustavson School of Business w Kanadzie.
W tym roku akademickim już na dwóch wydziałach Politechniki Świętokrzyskiej swoje prace dyplomowe przedstawili studenci realizujący program studiów w języku angielskim.
Wspólne projekty badawcze w Gruzji były tematem rozmów prorektora ks. dr hab. Marka Stokłosy prof. ucz. z wiceministrem edukacji i sportu Zaurem Akhvlediani.
Przedstawiciele władz Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie omówili z Ambasadorem Austrii Andreasem Stadlerem możliwości rozwoju współpracy akademickiej między UMCS a ośrodkami naukowymi w Austrii.
Nadchodzą zapowiadane przez nas rankingowe żniwa! Rozpoczynając trzy lata temu „International Visibility Project (IntVP)” założyliśmy, że rezultaty pojawią się najwcześniej w rok-dwa po ukończeniu projektu. IntVP zakończył się jesienią ubr. I oto w opublikowanym 6 kwietnia pierwszym tegorocznym rankingu z grupy Big-4 polskie uczelnie odnotowują bezprecedensowy sukces! W skrócie: 23 polskie uczelnie (6 więcej niż przed rokiem) znalazło się wśród najlepszych na świecie w QS World Ranking by Subject 2022. Nasze uczelnie znajdują się w 34 spośród 51 objętych rankingiem dyscyplin (subjects) - jest to o 3 dyscypliny więcej niż przed rokiem. Aż w 57 notowaniach uczelnie poprawiły swoje pozycje (spadły w 10). Tak dobrze w QS World Ranking by Subject polskie uczelnie jeszcze nigdy nie zaistniały!
Najbardziej wyczekiwane wydanie Perspektyw - z Rankingiem Szkół Wyższych i Rankingiem Kierunków Studiów to prawdziwa kopalnia informacji dla maturzystów. Czy jest lepsze miejsce i czas na pokazanie siły uczelnianej marki w tak precyzyjnie dobranym środowisku i kontekście?
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku pozyskał prestiżową akredytację zagraniczną APHEA w zakresie edukacji na kierunku Zdrowie Publiczne.
Ponad 50 uczelni zaprezentuje się na Salonie Szkół Wyższych podczas Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2022, który już 22-23 kwietnia przyjmie gości w Warszawskim EXPO XXI przy. ul. Prądzyńskiego 12/14. Maturzyści poznają propozycje studiów oferowanych nie tylko w stolicy, ale także w innych ośrodkach akademickich. Warto przedstawić młodzieży perspektywę studiów – także na uczelniach, które znajdują się dalej od ich miejsca zamieszkania. Apelujemy do wszystkich uczestników wydarzenia: bądźmy mobilni, szukajmy studiów kierując się ich jakością, a nie odległością uczelni od domu!udiów i uczelni.
W Ukrainie zostało już zniszczonych tysiące historycznych miejsc, zabytków i muzeów. Istnieją poważne obawy, że dalsze działania wojenne przyniosą kolejne straty i w konsekwencji zniszczą całe dziedzictwo kulturowe Ukrainy. W związku z tym, w celu doraźnej jego ochrony i pomocy ukraińskim specjalistom w tym obszarze, Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Ochrony Dziedzictwa na Obszarach Konfliktu (ALIPH) przeznaczył na ratowanie zabytków początkową pulę środków w wysokości 2 mln USD.
Na przewodniczącą Grupy Przedstawicieli Państw (SRG) Wspólnego Przedsięwzięcia Circular Bio-based Europe (CBE JU) została jednogłośnie wybrana Agata Foks, radca w Departamencie Innowacji i Rozwoju MEiN.
Prof. Zofia Wysokińska z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego została doceniona za wysoki poziom wiedzy specjalistycznej i doświadczenie.
Prof. dr hab. Marek Ogiela z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH otrzymał prestiżowe wyróżnienie przyznane przez towarzystwo naukowe IEEE Computer Society.