18 kwietnia w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Fundacją Edukacyjną "Perspektywy" i kazachstańskim Centrum Programów Międzynarodowych "Bolashak". Podpis pod treścią dokumentu złożyli Waldemar Siwiński, prezes Fundacji oraz Zulfija Torebekova, wiceprezes "Bolashak".
Umowa została zawarta w obecności Piotra Müllera, podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Aryna Orsarieva, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Kazachstanu. Obecni byli szefowie organizacji rektorów obu krajów: prof. Jan Szmidt, przewodniczący KRASP i prof. Yerlan Sydykov, przewodniczący Rady Rektorów Kazachstanu (RRK), a także rektorzy uczelni obu krajów.
Fundacja Edukacyjna Perspektywy - wspólnie z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) - zorganizowała Forum Liderów Kształcenia Inżynierskiego 2018. Odbyło się ono 17 kwietnia 2018 roku w Warszawie, w hotelu Hilton i zostało zwieńczone galą Rankingu Studiów Inżynierskich 2018.
Intensyfikacja kontaktów naukowych i akademickich, uznawanie wykształcenia, a także ustalenie nowych kierunków współpracy – to główne tematy rozmów podczas wizyty rektorów kazachskich w Polsce. W spotkaniu w resorcie nauki, wziął udział wiceminister Piotr Müller i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Kazachstanu, Aryn Orsariev oraz przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na czele z Przewodniczącym KRASP - Rektorem Janem Szmidtem.
Celem szkolenia jest nabycie podstawowych umiejętności i wiedzy potrzebnej do obsługi studentów cudzoziemców na uczelniach od rekrutacji po prowadzenie studiów oraz sprawozdawczość w świetle najnowszych zmian w prawodawstwie, w tym ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z 2017 r.
Targi „Osvita ta kar’era”, które odbyły się w dniach 19-21 kwietnia w Kijowie, zgromadziły nie tylko licznych wystawców, ale przede wszystkim młodych Ukraińców, którzy zastanawiają się nad studiami poza granicami swojego kraju. Sytuacja ekonomiczna na Ukrainie oraz wizja rozwoju kariery zawodowej i lepszego życia na obczyźnie sprawiają, że ci najbardziej odważni decydują się na podjęcie studiów na zagranicznych uniwersytetach.
Inauguracja Dni Polskich Uczelni INDIE 2018 odbędzie się 9-10 maja w Ahmadabadzie (stan Gujarat). Swój udział w polsko-indyjskim "okrągłym stole" na temat rozwoju wymiany akademickiej i studenckiej oraz w uroczystym otwarciu Targów Edukacyjnych "Study in Poland" potwierdzili już Pan Adam Burakowski, ambasador RP w Indiach oraz Pan Bhupendrasinh Chudasama - minister edukacji stanu Gujarat.
Nowe perspektywy dla polskich naukowców i uczelni – to efekt podpisanej obustronnej umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie będzie podstawą dla wszelkich projektów i wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez naukowców z obu krajów.
Wsparcie mobilności akademickiej, ułatwienia w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów uczelni obu krajów w celu wymiany m.in. nauczycieli akademickich zakłada list intencyjny popisany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP i Ministerstwo Edukacji Etiopii.
16 kwietnia 2018 roku Zakład Endodoncji UM oraz władze Oddziału Stomatologicznego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi miały przyjemność gościć Profesora Syngcuka Kima z University of Pennsylvania School of Dental Medicine – jednej z najbardziej prestiżowych instytucji szkolących stomatologów z USA i całego świata.
Pięcioro przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (European University Association, EUA), międzynarodowej organizacji, której zadaniem jest ujednolicanie procesu kształcenia studentów oraz prowadzenia badań w ramach procesu bolońskiego, rozpoczęło ocenę Politechniki Gdańskiej pod kątem organizacji i zarządzania uczelnią. Podczas swojej wizyty spotkali się oni z prof. Jackiem Namieśnikiem, rektorem PG.
Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018, przygotowany po raz drugi, wskazuje wydziały, na których warto studiować 21 najpopularniejszych kierunków studiów technicznych – od architektury po zarządzanie i inżynierię produkcji.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zakończyła się 12 kwietnia pierwsza seria spotkań z cyklu SciVal Forum Polska organizowanych wspólnie przez Elsevier i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". W tych spotkaniach wzięło udział prawie 200 przedstawicieli uczelni, a każdemu z wystąpień programowych towarzyszyła ożywiona dyskusja i pytania.
W najbliższym wydaniu miesięcznika "Perspektywy", równolegle z kończącymi się maturami, zostanie opublikowany Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2018 oraz Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2018.
Członkowie IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence w kilkudziesięciu krajach zagłosowali za przyjęciem Politechniki Gdańskiej i Politechniki Śląskiej do grona tej międzynarodowej organizacji działającej na rzecz podniesienia poziomu jakości rankingów akademickich i szkolnictwa wyższego. Przedstawiciele nowo przyjętych członków odbiorą dyplomy członkostwa podczas zbliżającej się konferencji IREG-9 Conference: Ranking and Accreditation – Two roads to the same goal? , która odbędzie się w Hasselt k. Brukseli w dniach 23-25 maja 2018.