- Ten projekt pomoże polskim uczelniom w pełniejszym wykorzystaniu ich potencjału, a to przełoży się na poprawę ich pozycji w światowych rankingach – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas spotkania inaugurującego International Visibility Project (IntVP), które odbyło się 17 kwietnia w Warszawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele 20 uczelni zaproszonych do udziału w tym przedsięwzięciu, przewodniczący KRASP, rektor PW prof. Jan Szmidt, członkowie Rady Projektu z jej szefem prof. Michałem Kleiberem, kierownik projektu Waldemar Siwiński oraz eksperci.
Szok, niedowierzanie i wielki żal – to czują z pewnością wszyscy, którzy zetknęli się z prof. Jackiem Namieśnikiem, rektorem Politechniki Gdańskiej, który zmarł nagle. Jego energia i siła wydawały się niewyczerpane. Był naukowcem z imponującym dorobkiem, najwyższym wśród polskich rektorów indeksem Hirscha, doskonałym rektorem, opiekunem młodych naukowców (wypromował 66 doktorów!), dla których stanowił niedościgły wzór. A także – uroczym, niezwykle sympatycznym człowiekiem, niestwarzającym dystansu wobec nikogo. Widywaliśmy Pana Rektora regularnie, bo często odbierał nagrody w rankingach i konkursach prowadzonych przez Perspektywy. Zawsze był dumny i szczęśliwy, że jego ukochana uczelnia osiągnęła kolejny sukces.
W dniach 4-6 kwietnia 2019 w centrum wystawienniczym Atakent Expo w Ałmatach odbyły się targi edukacyjne „Education and Career 2019” – cykliczne wydarzenie, które od lat dwa razy do roku jest organizowane w byłej stolicy Kazachstanu, aby umożliwić młodzieży zapoznanie się z ofertą uczelni wyższych z kraju i z zagranicy. Targi są objęte patronatem Ministerstwa Oświaty Kazachstanu, co niezmiennie zapewnia im wiarygodność wśród odwiedzających oraz status prestiżowej imprezy edukacyjnej.
Targi «Освіта за кордоном» w Kijowie stały się już swego rodzaju kamieniem milowym dla uczelni członkowskich programu „Study in Poland”, jesteśmy na Chreszczatiku każdej wiosny w kwietniu. Teraz za nami już 23 edycja tej imprezy targowej! 12 i 13 kwietnia w Ukraińskim Domu młodzież ukraińska wraz z rodzicami mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną polskich uczelni. Do wyboru mieli szkoły techniczne, uczelnie państwowe i prywatne szkoły wyższe.
Przedstawicielki Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, dr Bianka Siwińska i inż. Joanna Maraszek, odwiedziły w kwietniu Kazachstan i Białoruś, aby promować Polskę jako HUB edukacyjny w zakresie IT i Computer Science. Potrzebę takich działań zalecili uczestnicy konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2019”, która odbyła się w styczniu br. na SGGW. Spotkania w Almaty, Astanie (nowa nazwa: Nursułtan) i Mińsku potwierdziły, że obszar studiów IT może być nową „specjalizacją eksportową” polskich uczelni.
Różnice i komunikacja międzykulturowe są niezwykle istotne dla wszystkich pracowników uczelni, którzy na co dzień pracują z cudzoziemcami. Świadomość różnic kulturowych, stereotypów, które nami kierują oraz odpowiednia wiedza na temat tego, jak sobie z tym radzić jest pierwszym krokiem do tego, aby unikać konfliktów kulturowych i stać się środowiskiem otwartym i przygotowanym na pracę z cudzoziemcami.
Chcielibyśmy w Akademii Internacjonalizacji wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom i potrzebom dotyczącym oferowanych przez nas szkoleń. Współpracujemy ze specjalistami i ekspertami związanymi z internacjonalizacją szkolnictwa wyższego, ale to Państwa zdanie i potrzeby są dla nas najważniejsze.
15 kwietnia odbyło się kolejne szkolenie w ramach Akademii Internacjonalizacji „Study in Poland” - „Wspólne studia i dyplomy – wymogi formalne i działania praktyczne” w warszawskiej Golden Floor Plaza. Szkolenie dotyczyło zagadnień związanych z uruchomieniem i prowadzeniem programu kształcenia we współpracy z partnerami z zagranicy, po ukończeniu którego absolwent otrzymuje wspólny, podwójny lub wielokrotny dyplom.
W dniach 1-4 kwietnia br. w Poznaniu odbyła się wizyta delegacji Związku Rektorów Uczelni Ukrainy, zorganizowana w ramach projektu pomocowego MNiSW-PW pt. „Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów, na rzecz doskonalenia działania uczelni” (lider projektu – prof. J. Woźnicki). Uczelnią-gospodarzem wizyty był Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przeprowadził w USA rozmowy w resorcie zdrowia oraz w Kongresie. Głównym ich tematem była polsko-amerykańska współpraca w badaniach naukowych i szkoleniu personelu medycznego. Spotkał się w Waszyngtonie także z urodzonymi w Polsce i polskiego pochodzenia naukowcami, którzy zajmują się badaniami biomedycznymi.
Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Jacek Semaniak i prof. Adam Jelonek z Uniwersytetu Jagiellońskiego podpisali porozumienie dotyczące powstania w Kielcach filii krakowskiego Instytutu Konfucjusza, placówki promującej chińską kulturę i sztukę. W planach są kursy języka chińskiego, wystawy, prelekcje i przeglądy filmowe.
Rosyjski rząd zatwierdził rozszerzenie programu Projekt 5-100 - państwowego projektu mającego na celu podniesienie konkurencyjności krajowych uniwersytetów na arenie międzynarodowej - począwszy od 2021 r. Tatiana Golikowa, wicepremier Rosji, ogłosiła, że w ramach Projektu 30 uniwersytetów otrzyma wsparcie rządu (obecnie jest ich 21). Będą to głównie uniwersytety z siedzibą w Moskwie.
5 kwietnia na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł ambasador Republiki Kuby w Polsce Jorge Martí Martínez. Towarzyszyła mu Mirta Alicia Karchik, doradca ambasadora ds. kultury. Uniwersytet reprezentowali prorektor UJ ds. badań i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn oraz pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek.
„Welcome to AGH UST” to aplikacja stworzona z myślą o wszystkich zagranicznych studentach i kandydatach na studia w Akademii Górniczo-Hutniczej, której głównym celem jest pomoc w poruszaniu się po kampusie uczelni.
W dniach 26-27 marca 2019 r. Politechnikę Lubelską odwiedziło blisko 200 osób z Ukrainy i Białorusi. Trzy grupy, złożone z uczniów i ich rodziców, przyjechały z Ukrainy (Kijów, Łuck, Kamieniec Podolski), a jedna grupa z Mińska z Białorusi. Młodzież z tych krajów zainteresowana jest podjęciem studiów na lubelskiej uczelni.
12 czerwca Perspektywy ogłoszą wyniki Rankingu Szkół Wyższych i Rankingu Kierunków Studiów 2019. Ranking uczelni zostanie opublikowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy już po raz dwudziesty. Ta fotografia polskiego szkolnictwa wyższego ma szczególny kapitał informacyjny dla kandydatów na studia. Jest też ważnym instrumentem pozwalającym na monitorowanie zmian jakościowych w samym środowisku akademickim.
Z przytupem (akcent postawiony przez znakomite występy zespołów artystycznych UWM) mówiono 27 marca o najlepszych szkołach – także tych wskazanych w Warmińsko-Mazurskim i Podlaskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019 podczas dnia otwartego na Uniwersytecie Mazurskim w Olsztynie.
21 maja 2019 r. o godz. 13 w Warszawie odbędzie się szkolenie „Rektorzy w Mediach Społecznościowych”, organizowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Przestrzeń from Facebook. Spotkanie, będące częścią programu Uczelnia w Mediach Społecznościowych, w którym uczestniczą 54 szkoły wyższe z całego kraju, jest adresowane wyłącznie do władz uczelni: rektorów i prorektorów.
Perspektywy wspólnie z Okręgowymi Komisjami Egzaminacyjnymi i Uczelniami -Gospodarzami organizują we wrześniu br. w 16 miastach Polski największą kampanię informacyjną Salon Maturzystów 2019. Wykłady prowadzone przez ekspertów OKE na temat matury 2020, prezentacje oferty uczelni z regionu i z całej Polski sprawiają, że corocznie Salon odwiedzają tysiące maturzystów.
Rektor UW prof. Marcin Pałys został wybrany do zarządu European University Association (EUA). Organizacja zrzesza ponad 800 uczelni z 48 krajów i odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim oraz wpływa na polityki unijne dotyczące szkolnictwa wyższego, badań i innowacji.
15 kwietnia 2019 roku, prof. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej, został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Kijowskiej im. Igora Sikorskiego na Ukrainie.
Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Ton Duc Thang (TDTU) w Ho Chi Minh w Wietnamie. Polski naukowiec został doceniony m.in. za rozwój współpracy obu uczelni.
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Tadeusz Trziszka otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Przyznanie prof. Trziszce tytułu doktora honoris causa to efekt długoletniej współpracy profesora z Uniwersytetem Medycznym i wspólnych projektów naukowych.