W dniach 2-3 grudnia odbędzie się w Warszawie IV konferencja „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą”, organizowana przez Fundację Edukacyjna „Perspektywy” w ramach International Visibility Project (IntVP) - (program DIALOG). Podczas konferencji wystąpi m.in. prof. Lauritz B. Holm-Nielsen, przewodniczący zespołu międzynarodowych ekspertów w konkursie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB), b. rektor Uniwersytetu w Aarhus. Obecni będą autorzy Rankingu Szanghajskiego oraz międzynarodowi eksperci z zakresu rankingów akademickich i szkolnictwa wyższego.
W Warszawie sukcesem zakończyła się największa kobieca konferencja w obszarze nowych technologii Perspektywy Women in Tech Summit 2019 (13-14 listopada 2019, EXPO XXI). W czasie dwóch dni w specjalistycznych warsztatach, sesjach mentoringowych i konsultacjach wzięło udział ponad sześć tysięcy kobiet. Wydarzenie już po raz drugi zorganizowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy.
W czasie Perspektywy Women in Tech Summit 2019, największej konferencji w Europie w obszarze nowych technologii, wręczone zostały wyróżnienia dla wybitnych Polek wpisanych na listę TOP-20 Cybersecurity Women in Poland. Zestawienie Top-20 stworzyła Fundacja Edukacyjna Perspektywy, organizator konferencji (13-14 listopada, EXPO XXI, Warszawa).
W dniach 26-27 października program „Study in Poland”, wraz z uczelniami członkowskimi: Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, Collegium Civitas, Akademią Leona Koźmińskiego i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie uczestniczył w targach edukacyjnych IEFT odbywających się w Istanbul Congress Centre.
W dniach 9-10 listopada, tuż przy Placu Czerwonym (targi edukacyjne odbywają się bowiem w Gostinym Gworze, zabytkowym centrum wystawienniczym) program „Study in Poland” wraz z uczelniami członkowskimi zachęcał młodzież moskiewską do studiowania w Polsce!
Już po raz 23. program „Study in Poland” był obecny na targach Osvita ta Kariera, które odbyły się w dniach 15-16 listopada w Kijowie. Regularna i konsekwentna obecność programu "Study in Poland" na targach w stolicy Ukrainy przyczyniła się do umocnienia marki polskiego szkolnictwa wyższego na Ukrainie, co zaowocowało dużą liczbą Ukraińców na polskich uczelniach.
Kilka lat temu, Kazachstan, obok Ukrainy i Białorusi, stał się jednym z priorytetowych kierunków ekspansji promocyjnej programu "Study in Poland". Jest to jednocześnie jeden z najbardziej zamożnych i otwartych na świat krajów byłego Związku Radzieckiego. W Kazachstanie byliśmy już wielokrotnie – w stolicy kraju Nur-Sułtan (d. Astanie), a także w Ałmaty i Szymkencie.
Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet Wrocławski to zwycięzcy konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza". Laureatów konkursu przedstawił 30 października wicepremier Jarosław Gowin w obecności przewodniczącego międzynarodowego zespołu ekspertów prof. Lauritza Holm-Nielsena z Danii.
Powołana przez rząd norweski komisja ekspertów zaproponowała radykalne, bo aż o 70%, zwiększenie liczby miejsc dla studentów medycyny przyjmowanych przez uczelnie w Norwegii. Jeżeli rekomendacja zostanie przyjęta, liczba przyjęć na medycynę w uczelniach norweskich wzrośnie w ciągu kilku najbliższych lat z 636 do 1076.
Na Uniwersytecie Dezhou w Chinach zostało otwarte polsko-chińskie laboratorium inżynierii elektromechanicznej. To milowy krok dotyczący współpracy w zakresie badań oraz zacieśniania relacji.
14 listopada w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach gościli przedstawiciele prowincji Anhui Chińskiej Republiki Ludowej. Spotkanie było okazją do rozmów na temat współpracy polsko-chińskiej oraz podejmowanych działań w przyszłości w tym zakresie.
15 i 18 listopada na Uniwersytecie Warszawskim odbyły się bilateralne spotkania z przedstawicielami dwóch azjatyckich uczelni: Srinakharinwirot University z Tajlandii oraz Uniwersytetu Tamkang na Tajwanie. Podczas wizyt rozmawiano o współpracy naukowej i wymianie studenckiej.
15 października odbyło się pierwsze w nowym roku akademickim szkolenie w ramach Akademii Internacjonalizacji „Study in Poland” „Ustawa 2.0 i najnowsze zmiany w rekrutacji i obsłudze cudzoziemców” w warszawskiej Golden Floor Plaza. Szkolenie dotyczyło najnowszych zmian w przepisach dotyczących obsługi i rekrutacji kandydatów i studentów zagranicznych na polskich uczelniach.
Bazy danych i narzędzia bibliometryczne – wyzwania i możliwości – to temat trzeciego seminarium w ramach International Visibility Project realizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Spotkanie odbyło się 29 października w hotelu Novotel Warszawa Centrum. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 20 uczelni zaangażowanych w projekt.
Politechnika Śląska imponująco zadebiutowała w rankingu Times Higher Education „by subject”: zajęła wysokie miejsca w dwóch dyscyplinach: Engineering and Technology oraz Computer Science. W rankingu oceniono 1400 uczelni z całego świata. W obszarze Engineering cand Technology Politechnika Śląska znalazła się w przedziale 601-800, razem z Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską. Z kolei dyscyplina Computer Science pozycjonuje Politechnikę Śląską w przedziale 501-600. Przed naszą uczelnią, w przedziale 301-400, lokuje się jedynie Uniwersytet Warszawski.
Kierunki menedżerskie oferowane przez Akademię Leona Koźmińskiego i Szkołę Główną Handlową znalazły się w rankingu najlepszych na świecie według „Financial Times”. Niezmiennie najlepszy jest kierunek szwajcarskiego Uniwersytetu St. Gallen.
Miło nam poinformować, że w dniach 6-7 marca 2020 roku, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, odbędzie się XXXIII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2020. Salon ten, organizowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” we współpracy z władzami edukacyjnymi m.st. Warszawy, jest wydarzeniem mającym stałe miejsce w kalendarzach szkół i uczelni.
28 października 2019 r. odbyło się ostatnie szkolenie programu „Uczelnia w Mediach Społecznościowych” organizowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Przestrzeń from Facebook. Tym razem pracownicy uczelni zgłębiali zagadnienia dotyczące komunikacji wizualnej. Trenerzy Facebooka i eksperci akademiccy pokazali w jaki sposób tworzyć treści kreatywne i dokonali analizy wybranych kampanii promocyjnych uczelni.