Zapraszamy serdecznie do udziału w programie „Study in Poland” - w roku akademickim 2020/21 prowadzić będziemy jego piętnastą już edycję! Programu międzynarodowej promocji oferty polskich uczelni prowadzony jest wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy".
Kiedy w maju 2005 roku Zgromadzenie Plenarne KRASP podjęło decyzję o uruchomieniu – wspólnie z Fundacją Edukacyjną „Perspektywy” – programu Study in Poland mającego na celu promocję polskich uczelni za granicą i zachęcanie obcokrajowców do studiowania w Polsce, kształciło się u nas 8829 studentów zagranicznych. Obecnie jest ich ponad 83 tysiące.
Jak wobec wyzwań wynikających z COVID-19 powinny zachować się polskie uczelnie, aby nieuchronne krótkoterminowe ograniczenia i straty w zakresie umiędzynarodowienia nie stały się nieodwracalne?
Program „Study in Poland” od początku koncentruje swoją aktywność wyłącznie na 10. krajach, leżących na wschód od Polski: Ukrainie, Białorusi, Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Turcji i Indiach. Mamy satysfakcję: procent młodzieży z tych krajów wśród ogółu studentów w Polsce z roku na rok wzrasta! W warunkach pandemii podtrzymanie tego trendu jest szczególnie ważne!
Udział w międzynarodowych targach edukacyjnych traktowany był zawsze jako „stały fragment gry”, który stanowi istotne uzupełnienie promocji internetowej i mobilnej. W roku akad. 2020/21 przeniesiemy promocje targową w całości do świata online – w bezpieczny sposób docierając do zagranicznych kandydatów na studia.
− Chciałbym serdecznie powitać wszystkich zagranicznych studentów i naukowców w Polsce w tych niecodziennych okolicznościach ograniczenia międzynarodowej mobilności spowodowanej przez COVID-19 – zwrócił się do studentów prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
OECD ostrzega, że może nastąpić gwałtowne odwrócenie trendów w międzynarodowym przepływie studentów. Uczelnie oraz instytucje szkolnictwa wyższego muszą opracować nową ofertę, która zaspokoi potrzeby międzynarodowej populacji studentów mniej skłonnych do przekraczania granic w celu studiowania. Zdaniem ekspertów OECD jest mało prawdopodobne, że studenci poświęcą więcej uwagi i pieniędzy na treści online.
- Od początku 2019 roku obserwujemy wyraźne zwiększenie dynamiki wzrostu polskiego uczestnictwa w Horyzont 2020. I to nie tylko zasługa trzech projektów w konkursie Teaming 2 (w sumie ok. 30 mln euro dla Polski). Rośnie zainteresowanie polskich firm i polskie wnioski uzyskują coraz lepsze oceny - mówi dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) do Programu Ramowego UE Horyzont 2020, dr inż. Zygmunt Krasiński.
Każdy, kto chociaż raz był „obcym” w nowym miejscu wie, jak trudno jest odnaleźć się w różnych aspektach życia i pozbierać z małych kawałków ten właściwy obrazek nowej rzeczywistości. Z podobnymi dylematami mierzą się dziesiątki tysięcy studentów zagranicznych, co roku rozpoczynających swoją edukację wyższą w Polsce. Właśnie z myślą o nich – rozpoczynających często pierwszą samodzielną podróż życiową – powstał poradnik A Student’s Guide in Poland, opracowany we współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z Erasmus Student Network Poland.
W konsorcjum ENHANCE złożonym z 7 liczących się politechnik europejskich, w którym znajduje się Politechnika Warszawska, ważną rolę odegra współpraca z partnerami stowarzyszonymi. Zapewnią oni uczelniom tworzącym konsorcjum wsparcie w działaniach w obszarach: „Cyfryzacja i sztuczna inteligencja”, „Zrównoważone miasta i społeczności” i „Klimat”. Partnerzy stowarzyszeni będą pełnili rolę doradczą i wspierali upowszechnianie wyników projektu.
Wydatki państwa na zagranicznych studentów, którzy otrzymują państwowe stypendium studenckie w Danii, nadal rosną, pomimo prób parlamentu, aby temu zapobiec.
Covid-19 nie spowodował spadku popytu na studia za granicą wśród studentów z Turcji. Jednak opóźnienia w uzyskaniu wizy studenckiej utrudniają im wyjazd.
Administracja Donalda Trumpa chce uchwalić nowe zarządzenie, które ograniczyłoby czas pobytu międzynarodowych studentów w Stanach Zjednoczonych.
Indyjscy studenci coraz częściej szukają możliwości studiowania za granicą w innych krajach niż USA. Z badań Yocket wynika, że młodzi Hindusi bardziej są zainteresowani studiami w 2021 roku w Kanadzie, Wlk. Brytanii i w Niemczech.
Konferencja IREG 2020– University rankings in the time of uncertainty, 20-21 października, będzie unikalną okazją, by poznać autorów najważniejszych międzynarodowych rankingów uniwersyteckich: Bena Sowtera (QS), Phila Baty (THE), Roberta Morse'a (US News), Lu Wang (ARWU), Gero Federkeil'a (U-Multirank) czy Isidro Aquillo (Webometrics), a także dowiedzieć się od nich bezpośrednio, jakich zmian można się spodziewać w związku z wpływem pandemii COVID na szkolnictwo wyższe.
Brytyjski dziennik „Financial Times” już po raz szesnasty publikuje ranking studiów magisterskich z zarządzania. Wśród 90 uczelni – światowych liderów kształcenia menedżerów, znalazła się Akademia Leona Koźmińskiego, która w ogólnym zestawieniu jest na 39. miejscu (awans o 3 pozycje w stosunku do ubiegłego roku).
Ponad 55 tysięcy uczniów najstarszych klas liceów i techników wzięło udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2020 – zorganizowanym po raz pierwszy w postaci wirtualnej. Swoją ofertę zaprezentowało im 75 uczelni. Do 30 września wszyscy maturzyści w Polsce musieli złożyć deklarację odnośnie przedmiotów, które będą zdawać na maturze 2021. Aby im to ułatwić, Fundacja Edukacyjna Perspektywy już po raz piętnasty zorganizowała Salon Maturzystów.
Mariya Gabriel – charyzmatyczna komisarz Unii Europejskiej ds. Innowacji, Badań i Edukacji – otworzy Perspektywy Women in Tech Summit 2020, który odbędzie się na początku grudnia br. Mariya Gabriel, jako komisarz EU ds. społeczeństwa cyfrowego, była już głównym gościem na inauguracyjnej edycji Summitu, który odbył się w listopadzie 2019 w Warszawie. Jest to największe wydarzenie w Europie dla kobiet w technologiach i nauce. Misją „Perspektywy Women in Tech Summit” jest stworzenie platformy spotkań, inspiracji i wymiany wiedzy dla utalentowanych kobiet z całego świata.
– Najtrudniejsze zmiany wdrożyliśmy – zwracał się do pracowników uczelni prof. Arkadiusz Mężyk, prezentując swój program wyborczy p. t.: Politechnika Śląska. Wspólnota, rozwój i prestiż. – Wspólnie zrobiliśmy wiele, zróbmy więcej! – a kolejne lata powinniśmy poświęcić doskonaleniu procesów i zrównoważonemu rozwojowi całej wspólnoty akademickiej oraz dalszemu budowaniu prestiżu Politechniki Śląskiej.
Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pokieruje pracami Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP.