Tradycyjnie już konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce” towarzyszą dwa ważne środowiskowe wydarzenia – wręczenie statuetek dla najlepszych studentów zagranicznych w konkursie Interstudent (w tym roku po raz dwunasty) oraz ogłoszenie laureatów Nagrody Środowiskowej „Gwiazdy Umiędzynarodowienia” (piąta edycja).
Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali, którą poprzedził znakomity koncert Solidarni z Ukrainą w wykonaniu studentów i wykładowców (Polacy i Ukraińcy) Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W programie koncertu znalazły się utwory polskich (m.in. Chopin, Żeleński, Szymanowski) i ukraińskich (Zherbin, Kozarenko) kompozytorów.
Prof. Arkadiusz Mężyk, który zaprosił do wysłuchania koncertu, podkreślił, że koncert jest tyleż wyrazem solidarności z cierpiącymi przez wojnę Ukraińcami, ile wyrazem wdzięczności dla wszystkich osób i instytucji, które dołączają do akcji pomocowych na rzecz Ukrainy.
Po koncercie wręczono dyplomy i nagrody dla Interstudentów 2022. Otrzymali je:
- w kategorii studia licencjackie: Karen Nyakato Kyabega z Tanzanii, studentka Undergraduate Programme in International Relations na Uniwersytecie Warszawskim,
- w kategorii studia magisterskie: Maksym Shcherbyuk, absolwent prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach,
- w kategorii studia doktoranckie: Peliyagodage Chathura Dinerth Perera ze Sri Lanki, doktorant na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Dodatkowo Kapituła postanowiła przyznać Nagrodę Specjalną za niezwykłe zaangażowanie w działalność społeczną. Jej laureatką została Yiyu Chen z Chin, studentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Dr Bianka Siwińska tak mówiła o tegorocznym konkursie: – Szukamy młodych ludzi z całego świata, którzy swoją działalnością budują mosty między kulturami, wzbogacając nie tylko polskie uczelnie, ale także całe swoje otoczenie. To oni są ambasadorami naszych szkół wyższych i Polski na całym świecie. Mimo trudnej pandemicznej sytuacji otrzymaliśmy ponad 80 zgłoszeń i niemal wszyscy kandydaci byli fantastyczni, a kapituła miała wielki problem z wybraniem laureatów!
Po najlepszych studentach zagranicznych w Polsce scenę przejęli laureaci Nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2022”. – Ta nagroda promuje osoby, które otwierają nasze szkoły wyższe na inne doświadczenia i kultury. Jest to ważne wyróżnienie środowiskowe, ponieważ praca wkładana w umiędzynarodowienie uczelni jest często niedostrzegana, a przecież ma wielką wartość – podkreśla Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjator Nagrody.
Nagrody „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2022” otrzymali:
- Gwiazda Badań – dr hab. Łukasz Sułkowski, UJ
- Gwiazda Zarządzania – dr hab. Rafał Witkowski, UAM
- Gwiazda Nauczania – dr hab. inż. Janusz Szmyd, AGH
- Gwiazda Dyplomacji – dr Mariusz Sagan, Urząd Miasta Lublin
- Gwiazda Marketingu – Liliana Lato, Uniwersytet Łódzki
- Wschodząca Gwiazda – Monika Wysocka, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Tradycyjnie też przyznano nagrodę specjalną Distinguished Star za całokształt zasług na rzecz internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego oraz budowanie jego prestiżu na świecie. W tym roku uhonorowano prof. Lauritza Holm-Nielsena, b. rektora Uniwersytetu w Aarhus (Dania), przewodniczącego międzynarodowego panelu ekspertów oceniającego polskie uczelnie w ramach Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB).
Laureat Distinguished Star, prof. Holm-Nielsen, odbierając statuetkę, podkreślił: – Dziękuję za ten honor, który ma dla mnie znaczenie szczególne, bo otrzymałem je od tych, którzy są ekspertami w dziedzinie umiędzynarodowienia.