Ze względu na nowe Rozporządzenie UE w sprawie ochrony danych osobowych (RODO) będziemy prosili Państwa o pilne potwierdzenie subskrypcji newslettera „Study in Poland”. Brak odpowiedzi na e-mail, który wyślemy do Państwa w przyszłym tygodniu, może spowodować, że nie otrzymacie Państwo kolejnej edycji newslettera.
W kwietniu przebywała w Taszkiencie, Samarkandzie i Bucharze misja edukacyjna UZBEKISTAN 2018, największa w historii współpracy akademickiej pomiędzy naszymi krajami. Połączyliśmy siły 17 polskich uczelni, MNiSW, KRASP, Ambasady RP, IROs Forum i Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", aby zdynamizować współpracę polskiego szkolnictwa wyższego z tym niezwykłym krajem leżącym w sercu Azji Centralnej. Jest to rynek dla cierpliwych i wytrwałych, nic nie dzieje się tam nagle i od razu, ale nawiązane kontakty zawsze procentują.
14 maja, w Golden Floor Plaza w Warszawie odbyło się czwarte szkolenie w ramach Akademii Internacjonalizacji. Tym razem głównym tematem były zmiany w rekrutacji i obsłudze studentów. Poprowadziła je Joanna Laskowska, ekspertka ds. rekrutacji cudzoziemców. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy uczelni zajmujący się bezpośrednio rekrutowaniem cudzoziemców na studia oraz ich obsługą w czasie studiów w Polsce oraz pracownicy firm działających na rzecz pozyskiwania studentów zagranicznych na polskie szkoły wyższe.
Wyjazd na kluczową konferencję nt. umiędzynarodowienia "Going Global 2018" w Kuala Lumpur to nagroda ufundowana przez British Council w ramach I edycji Środowiskowej Nagrody Akademickiej Gwiazdy Internacjonalizacji/Internationalization Stars. Uczestniczyły w nim laureatki Gwiazd Internacjonalizacji dr Magdalena Popowska, pełnomocnik dziekana ds. międzynarodowych na Politechnice Gdańskiej oraz dr Monika Kopytowska, pełnomocnik dziekana Wydziału Filologicznego ds. programu Erasmus, na Uniwersyteciem Łódzkim. O refleksje z pobytu poprosiliśmy dr Magdalenę Popowską.
Przedstawiciele konferencji rektorów uczelni z Polski, Niemiec i Francji zaapelowali do KE, rządów krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego o zwiększenie inwestycji w edukację, badania i innowacje.
Chiny mogą pochwalić się ogromnym wzrostem liczby studentów zagranicznych. W 2017 roku kraj ten przyciągnął aż 489, 200 obcokrajowców. Według Ministerstwa Edukacji w Pekinie Chiny są najbardziej atrakcyjnym azjatyckim kierunkiem dla zagranicznych studentów.
W kwietniu Chiny odwiedziła 250-cio osobowa oficjalna norweska misja edukacyjna. Na jej czele stała Iselin Nybø, minister badań naukowych i szkolnictwa wyższego Norwegii. W jej składzie byli rektorzy 23 uniwersytetów oraz szefowie innych instytucji naukowych. Gospodarzem ze strony chińskiej był Wang Zhigang, minister nauki i technologii Chin.
Cztery nowe kierunki studiów stacjonarnych zaoferuje w nadchodzącym roku akademickim Uniwersytet Gdański. Znajdą się wśród nich m.in. genetyka i biologia eksperymentalna oraz ochrona zasobów przyrodniczych. W nowej ofercie są też dwa kierunki z wykładowym językiem angielskim.
W ramach Zintegrowanego Systemu Podnoszenia Jakości AKADEMIA 360, współfinansowanego ze środków UE, uczelnia wprowadza trzy programy kształcenia.
Uniwersytet Jagielloński utrzymał swoją 90. pozycję w rankingu Europe`s Most Innovative Universities 2018 i jest jedyną uczelnią z Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej, która została zaliczona do tego prestiżowego grona – poinformowało biuro prasowe UJ.
Uniwersytet Warszawski uplasował się na szóstym miejscu w nowym rankingu Times Higher Education – New Europe. Zestawienie przedstawia uczelnie z 13 państw Unii Europejskiej, które jako ostatnie weszły do Wspólnoty. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się estoński Uniwersytet w Tartu.
Tegoroczny Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2018, prezentujący najlepsze uczelnie akademickie, najlepsze magisterskie szkoły niepubliczne i państwowe wyższe szkoły zawodowe ogłoszony zostanie 29 maja br. podczas Gali w Warszawie Towarzyszyć mu będzie Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2018, który podda jakościowej ocenie pracę wydziałów prowadzących 68 najpopularniejszych programów. Wyniki opublikowane zostaną już o północy z 28. na 29 maja br. na stronie: ranking.perspektywy.pl
Zakończyło się wspólne przedsięwzięcie Elsevier i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” - SciVal Forum Polska. Jego celem było upowszechnienie wiedzy z zakresu możliwości i zastosowania nowego narzędzia analitycznego SciVal, które zostało udostępnione polskim uczelniom przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W cyklu spotkań wzięło udział blisko 400 osób reprezentujących uczelnie publiczne i niepubliczne, instytuty badawcze PAN.
Wprawdzie nie zakończyły się jeszcze tegoroczne egzaminy maturalne, ale Perspektywy już myślą o kampanii informacyjnej skierowanej do maturzystów 2019. Uczelnie powinny otrzymać już przesyłkę z zaproszeniem do udziału Salonie Maturzystów Perspektywy 2018 oraz zaproszenie do promocji uczelni i wydziału w najnowszym wydaniu “Informatora dla Maturzystów 2019”, czyli najpopularniejszego zbioru danych o ofertach uczelni dystrybuowanego podczas wrześniowych targów w 16 miastach akademickich.
Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gheorgha Asachiego w Jassach, w Rumunii. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się 10 maja w auli głównej uniwersytetu.