Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia / Internationalization Stars 2019. Misją Nagrody jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. Nagroda przyznawana jest przez Kapitułę składającą się z reprezentantów polskich instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój umiędzynarodowienia - pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra Jarosława Gowina i przewodniczącego KRASP prof. Jana Szmidta. Sekretariat Nagrody prowadzi Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", realizująca wspólnie z KRASP program międzynarodowej promocji polskich uczelni "Study in Poland".
Mariya Gabriel, komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej otworzy 27 listopadaPerspektywy Women in Tech Summit 2018 organizowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" we współpracy z partnerami akademickimi i największymi firmami technologicznymi świata. Obecnych na nim będzie ponad 1000 wybitnych kobiet rozwijających technologie IT w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej. Promować będziemy Polskę jako hub najwyższej jakości edukacji w zakresie IT, Computer Science i Tech. |
Celem szkolenia "How to turn prospective students into recruited ones" (30 listopada w Warszawie) jest zapoznanie uczestników z podstawami rekrutacji studentów zagranicznych, sposobami ich pozyskiwania oraz efektywnej promocji oferty edukacyjnej na rynku światowym. Uczestnicy szkolenia zdobędą także wiedzę na temat najnowszych narzędzi i technologii służących do pozyskiwania studentów międzynarodowych.
Uczestnicy szkolenia "Siła storytellingu - o tym jak strategicznie opowiedzieć i sprzedać historię uczelni" (12 grudnia w Warszawie) nabędą umiejętność samodzielnego przygotowania skutecznych i angażujących słuchaczy prezentacji. Kamil Kozieł przekona słuchaczy, że siła, moc i potencjał storytellingu to klucz do sukcesu nie tylko udanej kampanii reklamowej na rynku komercyjnym, ale także na rynku edukacyjnym.
Po raz 22. program „Study in Poland” był obecny na targach Osvita ta Kariera w Kijowie. Tradycyjnie, na naszym stoisku było tłoczno, ale... ogólna liczba odwiedzających targi wyraźnie spadła. Dla znawców ukraińskiego rynku edukacyjnego nie jest to zaskoczeniem, gdyż niż demograficzny u naszych sąsiadów pogłębia się.
W dniach 27-28 października program „Study in Poland”, wraz z uczelniami członkowskimi, był ponownie w tym roku obecny na targach edukacyjnych IEFT w Stambule. Rynek turecki jest bardzo chłonny na propozycje uczelni zagranicznych i przyciąga rzesze młodych ludzi pragnących rozpoczać studia za granicą, w tym w Polsce.
Dla uczczenia 25. rocznicy powstania programu "Bolashak" kazachskie Centrum Programów Międzynarodowych zorganizowało w dniach 10-17 XI 2018 Międzynarodowe Targi Edukacyjne 2018 w formie dwudniowych prezentacji w Astanie, Atyrau i Szymkencie. Targi te zgromadziły ponad 200 uczelni z 34 krajów świata. W grupie "Study in Poland" było 13 uczelni.
W dniach 4-6 listopada w Berlinie odbył się największy w tej części świata warsztat dla agencji rekrutacyjnych, uczelni wyższych i innych dostawców usług edukacyjnych z całego świata - ICEF Berlin Workshop. Po raz pierwszy w historii wydarzeń ICEF polskie szkolnictwo wyższe było szeroko reprezentowane na stoisku programu „Study in Poland”.
Tuż po zakończeniu wielkiego wydarzenia w Berlinie, program „Study in Poland” zaprosił przedstawicieli zagranicznych agencji rekrutacyjnych, zainteresowanych współpracą z polskimi uczelniami, do Warszawy. Dzięki temu mogli oni zapoznać się z ofertą polskich szkół wyższych.
Jak wynika z oświadczenia rosyjskiej wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Mariny Borovskiey, liczba studentów zagranicznych wzrosła w Rosji o ponad 40% od 2013 roku. Kraj ten stawia sobie za cel przyjęcie na rosyjskie uczelnie 425 000 obcokrajowców do 2024 roku.
Jak podaje National Institute for International Education przy koreańskim ministerstwie edukacji, liczba międzynarodowych studentów w Korei Południowej wzrosła o 14,8% w ciągu ostatniego roku. Obecnie studiuje ich 142 205. Są to przede wszystkim Azjaci.
Seminarium odbędzie się 5 grudnia w Collegium Minus UAM. Celem Seminarium SUCTI jest przybliżenie jej uczestnikom założeń i celi projektu, przekazanie tego, jak wyglądają same szkolenia oraz przedstawić inne działanie w projekcie, które mogą okazać się przydatne na każdej uczelni w Polsce.
Uniwersytet Śląski nawiąże szerszą współpracę z Pekińskim Uniwersytetem Technicznym. Obie uczelnie współpracują ze sobą od 2017 roku. Dzięki staraniom partnerów już w styczniu 2018 roku działalność zainaugurowało Centrum Języka i Kultury Chińskiej. Utworzona jednostka badawczo-dydaktyczna Uniwersytetu Śląskiego prowadzi zajęcia z języka chińskiego i kultury chińskiej, podejmuje także liczne inicjatywy przyczyniające się do promocji krajów Dalekiego Wschodu.
Jak wykorzystać możliwości stworzone przez ustawę 2.0 do zwiększenia międzynarodowej postrzegalności (visibility) polskich uczelni i poprawy ich pozycji w rankingach? Będzie to głównym tematem konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie - Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą", którą - pod patronatem wicepremiera Jarosława Gowina - organizuje Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", w ścisłej współpracy z KRASP i PKA. Konferencja odbędzie się 3-4 grudnia w Warszawie. Wśród 33 mówców aż 11 to goście zza granicy, w tym autorzy prestiżowych rankingów (m.in. US News, QS i Webometrics), analitycy i rektorzy uczelni uczestniczących w "Excellence Initiatives". Towarzyszyć im będą znakomitości polskiego życia akademickiego. Dla uczelni aplikujących do "Inicjatywy doskonałości - uczelnia badawcza" lub "Regionalnej inicjatywy doskonałości" jest to konferencja "must-attend", czyli prawie obowiązkowa!
Główne sesji konferencji rankingowej 3-4 grudnia prowadzić będą: prof. Wiesław Banyś (sieci "uniwersytetów europejskich:), prof. Stanisław Kistryn (uczelnie badawcze), prof. Tomasz Szapiro (ewaluacja), prof. Dominik Antonowicz (metodologie rankingów), prof. Grzegorz Mazurek (visivility), Waldemar Siwiński (rankingi "by subject"). Wśród mówców i panelistów znajdują się, podobne jak na poprzednich konferencjach rankingowych, znakomitości polskiego życia akademickiego!
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej działa dopiero rok, a już stała się wyraźnym elementem krajobrazu polskiego szkolnictwa wyższego. Na początku listopada urodzinową wizytę złożył w NAWA wicepremier, minister Jarosław Gowin, w towarzystwie sekretarza stanu w MNiSW Piotra Dardzińskiego.