Internacjonalizacja, autonomia, doskonałość naukowa - to trzy słowa, które najczęściej przewijały się w wystąpieniach wszystkich mówców na Narodowym Kongresie Nauki w Krakowie. Podczas kongresu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0. Prace nad projektem trwały prawie dwa lata, w tym wiele miesięcy dyskusji środowiskowych i konsultacji społecznych. Ustawa miałaby wejść w życie 1 października 2018 roku. Szczególnie cieszy, że imperatyw umiędzynarodowienia polskich uczelni - w tym zatrudnienia większej liczby uczonych i wykładowców zza granicy oraz naukowego równania do najlepszych na świecie przestaje być postulatem, a przybiera postać ustawowych instrumentów i procedur.
Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji „Study in Poland”, programu międzynarodowej promocji oferty polskich uczelni, prowadzonego wspólnie od 2005 roku przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Kierując się potrzebami uczelni dostarczamy nowoczesne narzędzia marketingowe i platformy promocyjne wspomagające rekrutację studentów za granicą. Wspólnie z uczelniami dbamy o umacnianie międzynarodowego brandu polskiego szkolnictwa wyższego. Naszą specjalnością są perspektywiczne rynki wschodnie (z których pochodzi główna grupa obcokrajowców studiujących w polskich uczelniach) oraz szeroka obecność ofert uczelni w sieci, komunikacja społecznościowa i aplikacje do urządzeń mobilnych.
Międzynarodowe targi edukacyjne „Edukacja i Nauka XXI wieku”, które odbędą się 22-24 listopada 2017 r. w Astanie, organizowane są pod patronatem Ministerstwa Nauki Kazachstanu oraz władz miasta Astana. To jedno z największych tego typu wydarzeń edukacyjnych w kraju. Będziemy na nich po raz drugi z rzędu.
Wieloletni uczestnicy programu „Study in Poland” zapewne już nie wyobrażają sobie listopada bez udziału w targach w Kijowie - nic dziwnego bierzemy udział w tej imprezie już po raz dwudziesty! Rekrutujemy tu zresztą regularnie dwa razy do roku, a stoisko "SiP" z każdą edycją targów staje się coraz większe, żeby móc zmieścić wszystkich uczestników! Tej jesieni targi ”Osvita ta kar’era” odbędą się w Kijowie w dniach 16-18 listopada.
Przedstawiciele Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", zainteresowanych polskich uczelni i Ambasady RP w Seulu wspólnie promować będą polskie szkolnictwo wyższe podczas targów edukacyjnych „Study in Europe 2017” (European Higher Education Fair) organizowanych 28-29 października br. przez Delegaturę Unii Europejskiej w Seulu, przy współpracy z państwami członkowskimi UE oraz Ministerstwem Edukacji Korei.
Serdecznie zapraszamy uczelnie "Study in Poland" do udziału w największych rosyjskich targach rekrutacyjnych "Education & Career", które odbędą się w Moskwie w dniach 20-22 października 2017. Co roku targi odwiedza ok. 25 tysięcy uczestników, a udział w nich bierze blisko 300 uczelni z Rosji i całego świata.
Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), wybitny uczony w zakresie mikroelektroniki i optoelektroniki, uhonorowany został najwyższym akademickim wyróżnieniem Politechniki Kijowskiej "KPI" im. Igora Sikorskiego - tytułem doktora honoris causa tej uczelni.
Podczas wizyty w Astanie, stolicy Kazachstanu, prof. dr hab. Jan Szmidt, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Politechniki Warszawskiej odwiedził dwie czołowe uczelnie kazachstańskie: Uniwersytet im. Nursułtana Nazarbajewa oraz Uniwersytet Euroazjatycki im. Lwa Gumilowa. Spotkał się również z kierownictwem Rady Rektorów Kazachstanu.
8 września odbyło się w Astanie seminarium informacyjne "Perspektywy rozwoju polsko-kazachstańskiej wymiany akademickiej i naukowej" przygotowane wspólnie, w ramach programu "Study in Poland", przez Komisję ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP i Fundację Edukacyjną "Perspektywy" - we współpracy z Ambasadą RP i Niezależną Kazachstańską Agencją ds. Jakości Szkolnictwa Wyższego.
Podczas zakończonej 10 września w Astanie światowej wystawy EXPO 2017, poświęconej energii przyszłości i kwestiom środowiska naturalnego, duży sukces odniosła Politechnika Warszawska. Opracowanie naukowców tej uczelni było przez cały okres EXPO prezentowane w Pawilonie Najlepszych Praktyk Energetycznych, który odwiedził m.in. prezydent RP Andrzej Duda.
Uruchomiono stronę internetową Welcome Point – punktu informacyjnego dla zagranicznych studentów, którzy przyjeżdżają na UW. Już teraz na stronie www.welcome.uw.edu.pl można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące studiowania na Uniwersytecie oraz pobytu w Warszawie.
Od 25 do 30 września 2017 roku Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ na zlecenie Biura Programu Erasmus zorganizuje tygodniowy kurs językowo-adaptacyjny dla studentów programu Erasmus+, którzy w roku akademickim 2017/2018 będą studiowali na różnych wydziałach Uniwersytetu Śląskiego.
Dwunastu studentów i doktorantów z Polski i Białorusi wzięło udział w pierwszej Polsko-Białoruskiej Szkole Prawa na Wydziale Prawa UwB. To efekt współpracy Uniwersytetu w Białymstoku oraz Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały.
Szkoła Główna Handlowa to jedyna polska uczelnia, która znalazła się w rankingu "Financial Times" na najlepsze na świecie programy magisterskie z zarządzania. Najlepszy w zestawieniu jest kierunek prowadzony przez szwajcarski Uniwersytet St. Gallen.
Dwanaście polskich uczelni uwzględniono w międzynarodowym rankingu Times Higher Education World University Ranking. Najwyżej uplasował się Uniwersytet Warszawski, który znalazł się w piątej setce zestawienia. Pierwsze miejsce, drugi rok z rzędu, zajął brytyjski University of Oxford.
Od 7-ego do 29 września trwa Salon Maturzystów 2017. Spotkania wystawców z uczniami ostatnich klas szkół średnich odbyły się już w dziewięciu miastach – w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Gliwicach, Katowicach, Kielcach, Białymstoku, Bydgoszczy i w Lublinie. Salony cieszą się ogromną popularnością wśród młodych ludzi, którzy mają możliwość uzyskania od ekspertów dodatkowej i kompletnej wiedzy na temat przyszłej matury.
Nie musisz wyjeżdżać z Polski, aby studiować po angielsku – pod tym hasłem promują się na Salonie Maturzystów uczelnie uczestniczące w programie Study in Poland, prowadzonym wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy".