Statystyki potwierdzają, że internacjonalizacja polskiego szkolnictwa wyższego w Polsce jest na krzywej wznoszącej, studentów obcokrajowców mamy już ponad 72 tysiące. To dobra wiadomość dla osób i instytucji zaangażowanych w procesy umiędzynarodowienia. Oznacza to, że dla wszystkich pracy będzie jeszcze więcej. Podczas strategicznej konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2018”, która odbyła się na Politechnice Śląskiej, premier Jarosław Gowin potwierdził, że 100 tysięcy studentów zagranicznych w Polsce w roku 2020 jest celem realnym. Oznacza to przyrost o prawie 30 tysięcy! Krytyczne staje sie w powyższym kontekście pytanie: skąd ci studenci przyjadą?
W dniach 25-26 czerwca odbędzie się w Zabrzu doroczna Narada konsultacyjna programu "Study in Poland". Gospodarzem Narady będzie Politechnika Śląska, a jej partnerem miasto Zabrze. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkie uczelnie uczestniczące w "Study in Poland"!
Już od 20 lat polscy studenci mogą korzystać z przywileju wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus, a przyjezdni Erasmusi są obdarzeni wsparciem ze strony Erasmus Student Network. W 1998 roku Polska dołączyła do programu Erasmus ówcześnie pod nazwą Sokrates, oferując polskim studentom możliwość rozwoju i nauki na zagranicznych uczelniach w całej Europie. Wówczas 46 szkół wyższych w Polsce dołączyło do programu, a do 2005 roku ich ilość wzrosła trzykrotnie.
Ambasada RP w Seulu informuje, że w dniach 15-16 września 2018 r. w Seulu odbędzie się kolejna edycja targów edukacyjnych „Study in Europe Fair Korea”. Jest ona organizowana przez Delegaturę Unii Europejskiej przy współpracy z placówkami państw członkowskich. Tegoroczne targi edukacyjne zostaną połączone z „Korea Study Abroad & Immigration Fair 2018”.
W Instytucie Spraw Publicznych zaprezentowano wyniki badań opartych na 1055 wywiadach przeprowadzonych wśród młodych Ukraińców studiujących w Polsce. Analogiczne badania przeprowadzono także w Czechach, na Węgrzech i Słowacji.
Rosja planuje potroić liczbę studentów zagranicznych do 710 000 w 2025 roku, zwłaszcza pochodzących z krajów zachodnich. Aby osiągnąć ten cel rosyjski rząd będzie skupiać się na zwiększeniu liczby programów edukacyjnych prowadzonych w języku angielskim na uniwersytetach, rozwoju infrastruktury, głównie poprzez budowę nowych kampusów i modernizację istniejących, ułatwieniu procedur wizowych oraz zapewnieniu specjalnych stypendiów.
Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała inicjatywę Politechniki Warszawskiej dotyczącą wdrożenia Europejskiej Karty Naukowca oraz Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych, warunkującego otrzymanie przez Politechnikę Warszawską logo HR Excellence in Research.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zaprasza studentów i młodych pracowników naukowych z krajów byłego ZSRR do aplikowania o Stypendia im. Profesora Stanisława Tołpy - wybitnego polskiego botanika, profesora Akademii Rolniczej we Wrocławiu, który opracował m.in. preparat torfowy nazywany jego nazwiskiem.
Dbając o stałe podnoszenie jakości Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy" i szerokie konsultacje w środowisku akademickim, Kapituła Rankingu wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy organizują coroczne spotkanie z cyklu Seminariów poświęconych tematyce Rankingu Szkół Wyższych.
Programy MBA będą nadal ewoluować, zachowując jednak swoje tradycyjne wartości – to jeden z wniosków po dyskusji panelowej pt. „MBA w szybko zmieniającym się otoczeniu”, która odbyła się podczas Forum Liderów Kształcenia Menedżerskiego, 12 czerwca w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.
Programy: emba@uw – Executive MBA, prowadzony przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Canadian Executive Master of Business Administration (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową oraz Executive MBA prowadzony przez Akademię Leona Koźmińskiego zajęły ex aequo pierwsze miejsce w Rankingu MBA Perspektywy 2018. MBA to studia cenione i warte inwestycji, bo mają wysoką stopę zwrotu.
W prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking - znalazło się w tym roku 14 polskich uczelni, a nie 9, jak rok temu. Uniwersytet Warszawski awansował do 4. setki. "Uczelnie zaczynają się dostosowywać do kierunku reformy" - uważa szef resortu nauki Jarosław Gowin.
Akademia Leona Koźmińskiego zajęła 17. miejsce w globalnym rankingu studiów magisterskich z finansów, opublikowanym przez brytyjski dziennik „Financial Times”. To jedyna w rankingu uczelnia z Polski i z Europy Środkowej. Wygrały uczelnie z Francji, które zajęły całe podium.
Ponad 60 uczelni zgłosiło już swój udział w XII ogólnopolskiej edycji Salonu Maturzystów Perspektywy 2018. Tegoroczna edycja tych największych w kraju targów edukacyjnych rozpocznie się 6 września w Toruniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
O "Informatorze dla Maturzystów" przygotowywanym przez Perspektywy już po raz 28. słyszeli wszyscy kandydaci na studia na przestrzeni ostatniego 20-lecia. To zbiór danych, bez których trudno wyobrazić sobie budowanie strategii wytyczającej ścieżkę na studia.
Anna Kiryjow z Biura Prasowego SGGW została nowym prezesem Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”. Wyboru dokonano podczas walnego zebrania, które odbyło się 11 czerwca na XXXI Konferencji w Zagórzu Śląskim.
Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak otrzymał tytuł doktora honoris causa francuskiego Uniwersytetu d'Artois w Arras. Tytuł ten jest wyrazem uznania środowiska naukowego francuskiej uczelni za jego pracę badawczą i organizacyjną oraz rozwijanie międzynarodowej współpracy.
Dotychczasowy rektor Collegium Civitas prof. dr hab. Stanisław Mocek został wybrany 4 czerwca br. na kolejną, trzyletnią kadencję.