– Ta konferencja została zorganizowana, ponieważ wszyscy chcemy się natchnąć nowymi ideami dotyczącymi umiędzynarodowienia, a wierzymy, że Łódź i uczelnia-gospodarz tego wydarzenia, czyli Politechnika Łódzka, może nam w tym pomóc – mówił Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, otwierając XIII konferencję „Studenci zagraniczni w Polsce 2020”. Prezes Siwiński zaznaczył też, że głównym celem, jaki organizatorzy postawili przed łódzką konferencją, jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak utrzymać tempo wzrostu liczby studentów zagranicznych w Polsce.
Mamy zaszczyt poinformować, że magazyn edukacyjny „Perspektywy” okazał się najbardziej opiniotwórczym miesięcznikiem 2019 roku! Wśród polskich tygodników tytuł taki zdobyły „Sieci” (przed „Wprost” i „Newsweekiem”), a wśród gazet „Rzeczpospolita” (przed „Gazeta Wyborczą”). Ranking przeprowadzony został przez prestiżowy Instytut Monitorowania Mediów.
Serdecznie zapraszamy uczelnie akademickie uczestniczące w programie "Study in Poland" do wzięcia udziału w wyjeździe studyjnym do Kataru (Doha), który odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2020. Partnerem wyjazdu jest Qatar University, główna uczelnia tego kraju.
W dniach 13-15 lutego br. odbędą się na Białorusi, w Mińsku (w Pałacu Sztuki) Międzynarodowe Targi Edukacyjne "Obrazowanie i Kariera". W roku akademickim 2018/19 na polskich uczelniach studiowało 7314 Białorusinów (rok wcześniej było ich 6044), co stanowi obecnie 9% ogólnej liczby studentów zagranicznych w Polsce. Jest to druga grupa narodowościowa (po Ukraińcach) pod względem liczebności.
Armenia jest krajem z długą historią (Ormianie przyjęli chrzest już w 301 roku) i młodym społeczeństwem - największą liczbowo grupę stanowi tu młodzież w wieku 20-24 lata! Jest to społeczeństwo nie tylko młode, ale i ambitne, dobre wykształcenie cieszy się tutaj coraz większym zainteresowaniem, gdyż popyt na wysoko wykwalifikowane kadry stale wewnątrz kraju rośnie.
Uczelnie zainteresowane promocją swojej oferty edukacyjnej na zachodniej Ukrainie serdecznie zapraszamy do udziału w targach "Wyższa Osvita 2020" w dniach 19-20 marca 2020 we Lwowie.
Uzbekistan to 30-milionowy kraj z młodą populacją, coraz bardziej otwarty wobec świata. Dlatego serdecznie zapraszamy uczelnie zainteresowane nawiązaniem kontaktów akademickich i rekrutacją studentów z Uzbekistanu do wzięcia udziału w targach edukacyjnych EduExpo 2020 w Taszkencie w dniach 27-28 marca 2020.
Serdecznie zapraszamy uczelnie członkowskie programu "Study in Poland" na targi edukacyjne "Osvita ta Kar'era", które odbędą się 3-4 kwietnia 2020 w Kijowie. Udział w tych targach jest od trzynastu lat stałym punktem naszego kalendarium wyjazdowego - jesteśmy konsekwentnie obecni na rynkach, skąd przyjeżdża do Polski najwięcej studentów.
Kazachstan, a dokładnie Almaty powoli staje się stałą pozycją w wiosennym planie wyjazdowym „Study in Poland”. Według najnowszych danych w Polsce jest obecnie 1024 studentów z Kazachstanu, od kilku lat obserwujemy tendencję wzrostową, a to dobry powód, aby udać się tam ponownie. Tym razem zapraszamy do Almaty, na targi ”Education and Career 2020”, które odbędą się 9-11 kwietnia 2020 w centrum Atakent-Expo.
Podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2020” na Politechnice Łódzkiej odbyła się gala wręczenia nagród laureatom konkursu na najlepszego studenta zagranicznego Interstudent 2020. To już dziesiąta edycja konkursu organizowanego w ramach programu Study in Poland, prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Celem konkursu jest promowanie najlepszych studentów obcokrajowców w polskich uczelniach.
Zwycięzca w kategorii STUDIA LICENCJACKIE, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
– Studia za granicą od zawsze były moim marzeniem – mówi Lien Chau Ton Nu, która w 2017 r. wybrała kierunek International Relations (studia I stopnia w języku angielskim) w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Jest stypendystką „International Scholarship Programme” Akademii WSB.
Zwycięzca w kategorii STUDIA MAGISTERSKIE, Uniwersytet Jagielloński
– Chciałabym, by moja obecność na studiach w Polsce pozwoliła społeczności Chin i Polski lepiej się poznać – tłumaczy Huiling Zhang, studiująca na Wydziale Polonistyki UJ na I roku kierunku nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego (licencjat z polonistyki zrobiła w Chinach). Tego, że udaje jej się zrealizować swoje pragnienie, najlepiej dowodzi opinia nauczycieli akademickich. – Trudno wyobrazić sobie działalność mocniej skierowaną na budowanie mostów między naszymi narodami niż aktywność Huiling Zhang – konstatuje dr Dominika Izdebska-Długosz z UJ.
Zwycięzca w kategorii STUDIA DOKTORANCKIE, Politechnika Śląska
– Myślę, że moja obecność w Polsce może sprawić, że Polacy zrozumieją kulturę mojego ojczystego kraju – tłumaczy Godlove Suila Kuaban, który jest studentem III roku studiów doktoranckich z dziedziny informatyki na Politechnice Śląskiej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą wykorzystania modeli matematycznych do funkcjonowania internetu. Kuaban został zatrudniony jako asystent w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach.
Nagroda Specjalna za aktywność i zaangażowanie społeczne, Doktorantka na Politechnice Białostockiej
Średnia ocen 4,8 po pierwszym roku studiów doktoranckich to dla Yeuheniyi zdecydowanie za mało. Prowadzi badania naukowe i publikuje, popularyzuje badania w środowisku międzynarodowym, promuje Politechnikę Białostocką wśród kandydatów na studia i wśród młodych naukowców.
Nagroda Specjalna za integrację społeczną i aktywność zawodową, Politechnika Warszawska
Mikhail z powodzeniem łączy pracę zawodową ze studiami i działalnością społeczną. – Jest ambasadorem swojego kraju i kultury – podkreśla Grzegorz Robak, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej PW. Studiuje po angielsku na jednym z najtrudniejszych kierunków na Politechnice Warszawskiej. Już na drugim roku otrzymał stypendium dla najlepszego studenta zagranicznego. Aktywnie angażuje się w życie studenckie, m.in. promuje studia na PW i opiekuje się nowo przyjętymi studentami zagranicznymi.
Podczas konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2020” wręczono Nagrody Środowiskowe „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2020”. Profesor Jan Szmidt, otwierając tę część programu, zauważył: – Umiędzynarodowienie polskich uczelni to obecnie fundamentalna kwestia. Dziś nie ma bowiem nauki polskiej, niemieckiej, europejskiej… Jest tylko jedna nauka, nauka globalna. Musimy się jednoczyć – apelował.
Zapraszamy na dwudniowe szkolenie „Marketing międzynarodowy oraz kompleksowa obsługa i rekrutacja studentów zagranicznych”, które odbędzie się w dniach 19-20 lutego br. w Golden Floor w Warszawie.
19 lutego będziemy obchodzili Dzień Nauki Polskiej, czyli nowe święto państwowe. Celem święta ma być m.in. uznanie dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii.
W przeddzień Brexitu instytucje sektora edukacji w Europie zjednoczyły się w dążeniu do płynnego przejścia w zakresie umów dotyczących mobilności studentów i pracowników między Wielką Brytanią a Europą.
W auli Collegium Novum odbył się wykład Polska i Francja w Europie, który wygłosił wyjątkowy gość – prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron. Odwiedziny na Uniwersytecie Jagiellońskim były częścią oficjalnej wizyty francuskiej delegacji w Polsce.
Melina Davis, dyrektor naczelna Medical Society of Virginia, José Morey, M.D., dyrektor ds. innowacji medycznych w Liberty BioSecurity, Elizabeth Frank, dyrektor wykonawcza OneDigital, dr Michael Czekajlo, lekarz naczelny ds. nagłych przypadków w Hunter Holmes McGuire VA Medical Center i VCU Health System i Marcin Hańczaruk, współprzewodniczący Fundacji Polsko-Amerykańskiej AFI Polska odwiedzili Gdański Uniwersytet Medyczny.
Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, podpisał w Palermo umowę o współpracy z Universita Degli Studi di Palermo – największą uczelnią techniczną na Sycylii. Dzięki porozumieniu studenci kierunków Budownictwo i Inżynieria Środowiska, oferowanych przez obydwie uczelnie, zyskali możliwość otrzymania podwójnego dyplomu magisterskiego.
Salon Szkół Wyższych z Polski i zagranicy oraz Warszawski Salon Liceów to podstawowe składowe XXXIII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2020, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki, w dniach 6-7 marca.