Gratulacje i dyplomy dla rektorów najlepszych uczelni i dziekanów prowadzących najlepsze kierunki studiów, znakomici goście honorowi, występ Włodka Pawlika, najlepszego pianisty jazzowego w Polsce (laureata nagrody Grammy) – to najkrótsza charakterystyka uroczystego finału Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019, który był zarazem okazją do podsumowania 20-lecia Rankingu. Jubileuszowa gala odbyła się 12 czerwca w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie.
Jest to wzrost o 7,6 procent w porównaniu z poprzednim rokiem akademickim (było ich wówczas 72 743). Wg najnowszej informacji GUS, większość obcokrajowców w polskich uczelniach w roku akad. 2018/19 pochodzi z krajów europejskich, przy czym najliczniejszą grupę stanowią osoby z Ukrainy (39,2 tys., tj. 50,1% wszystkich cudzoziemców). Kolejne grupy pod względem liczebności stanowili studenci z Białorusi (7,3 tys. – 9,3%) oraz z Indii (3,6 tys. – 4,6%). Studia stacjonarne podjęło 68,1 tys. cudzoziemców (87,0%). Blisko jedna trzecia wszystkich cudzoziemców (24,3 tys.) wybrała uczelnie w województwie mazowieckim.
Rozwój współpracy akademickiej z Białorusią, możliwości rozszerzenia kontaktów z Kazachstanem, prezentacja oferty Bolashak, wyzwania dla centrów językowych to tylko niektóre z tematów, które będą podejmowane podczas narady konsultacyjnej uczelni biorących udział w programie "Study in Poland". Odbędzie się ona 28 czerwca w Łodzi. Gospodarzem narady będzie Uniwersytet Łódzki.
Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego - w ramiach programu DIALOG - już po raz czwarty organizuje konferencję „Polskie uczelnie w światowej perspektywie”. O rankingach światowych, a także miejscu i pozycji polskich uczelni w wyścigu o najlepsze notowania rankingowe rozmawiać będziemy 2-3 grudnia, miejscem obrad będzie hotel Sound Garden.
Już po raz trzynasty, we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich zostanie zorganizowana doroczna konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2020”. Wraz z tegorocznym gospodarzem obrad - Politechniką Łódzką zaprosimy uczestników do nowoczesnej Zatoki Sportu w dniach 27-28 stycznia 2020. Serdecznie zachęcamy do wpisania tych dat do swoich kalendarzy!
17 czerwca w Warszawie odbyło się szkolenie „Różnice i komunikacja międzykulturowa – Chiny”. Dzięki niemu uczestnicy mogli poznać nie tylko kulturę tego kraju, ale także zwyczaje jego mieszkańców, by móc w przyszłości właściwie odczytać ich zachowania podczas zawodowych kontaktów. Różnice i komunikacja międzykulturowa są niezwykle istotne dla wszystkich pracowników uczelni, którzy na co dzień pracują z cudzoziemcami.
Delegacja kierownictwa polskich szkól wyższych, w składzie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Białostocka, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie odwiedziła Mińsk na zaproszenie Białoruskiego Państwowego Instytutu Technologicznego, a także Ambasady RP na Białorusi.
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie otrzymała I miejsce w kategorii umiędzynarodowienie w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019. Tym samym po raz kolejny potwierdziła, jak duże znaczenie ma dla uczelni wielokulturowość i otwartość na świat.
Uniwersytet Warszawski, jako jedyna uczelnia w Polsce, powołała do rady uczelni wybitnych zagranicznych naukowców. Zawiązanie sojuszu 4EU+, start w konkursie na „Uniwersytet Europejski”, wybór rektora Marcina Pałysa do zarządu European University Association, wprowadzenie pełnej dwujęzyczności w dokumentacji uczelni to tylko niektóre przykłady świadczące o europejskim wymiarze uczelni.
Według najnowszego raportu OECD Szwajcaria, Norwegia, Niemcy, Finlandia i USA znalazły się na szczycie listy najbardziej atrakcyjnych krajów dla studentów zagranicznych dzięki wizom studenckim umożliwiającym szeroki dostęp do pracy podczas studiów. Kanada, Australia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania spadły w rankingu ze względu na stosunkowo wysokie opłaty za studia.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim gościła delegacja z Beijing Union University (BUU) – chińskiej uczelni z siedzibą w Pekinie. W trakcie wizyty podpisano umowę o wymianie studenckiej na szczeblu wydziałowym.
W dniach 3 - 4 czerwca 2019 roku rektor, prof. Jerzy Gwizdała wraz z prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Piotrem Stepnowskim odbyli serię oficjalnych spotkań na Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym im. Iwane Dżawachiszwilego.
Pierwszy tydzień czerwca był na Uniwersytecie Łódzkim prawdziwym świętem międzynarodowości. W wydarzeniu zorganizowanym przez Biuro Współpracy z Zagranicą wzięło udział 20 pracowników uczelni partnerskich z całego świata. W tym roku tematyka wydarzenia koncentrowała się wokół hasła „Free your mind – Design your strategy” (Uwolnij umysł – Zaprojektuj strategię).
45-tysięczny nakład “Informatora dla maturzystów 2020”” trafi do rąk kandydatów na studia już we wrześniu, podczas tegorocznego Salonu Maturzystów Perspektywy 2019. Ta prestiżowa publikacja ukaże się już po raz 29.
14 czerwca 2019 r. odbyło się kolejne szkolenie „Efektywna promocja poprzez platformy Facebook i Instagram” adresowane do pracowników uczelni zajmujących się promocją uczelni w social mediach. To już drugie spotkanie dla tej grupy w ramach projektu „Uczelnia w Mediach Społecznościowych”, organizowane przez Przestrzeń from Facebook oraz Fundację Edukacyjną „Perspektywy” objęte patronatem MNiSW.
Jest nam miło poinformować Państwa, że do kalendarza wrześniowych spotkań z maturzystami dołączył Kielecki Salon Maturzystów. Odbędzie się on 25 września na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Serdecznie zapraszamy uczelnie zainteresowane spotkaniem z maturzystami z województwa świętokrzyskiego do udziału w tym Salonie.
Piotr Müller, poprzednio wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, został nowym rzecznikiem rządu Mateusza Morawieckiego. Zastąpił Joannę Kopcińską, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego.
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, prof. zw. PG został 41. rektorem Politechniki Gdańskiej. Nowy rektor został wybrany w tajnym głosowaniu podczas zebrania Uczelnianego Kolegium Elektorów, które odbyło się 3 czerwca.
Prof. Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego został powołany przez ministra nauki Jarosława Gowina na stanowisko przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej - poinformował resort nauki.
Z okazji przypadającej w ubiegłym roku 25 rocznicy powstania uczelni, Rada Naukowa Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomiczno-Humanistycznego im. Akademika Stepana Demianczuka, decyzją z 28 sierpnia 2018 roku, postanowiła nadać tytuł doktora honoris causa rektorowi Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prof. Jerzemu Malcowi.