W dniach 8-9 lutego 2024 odbędzie się kluczowa ogólnopolska konferencja poświęcona strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego "Studenci zagraniczni w Polsce 2024". To już siedemnasta edycja konferencji, organizowanej w ramach programu “Study in Poland”. Jej gospodarzem będzie Politechnika Poznańska.
British Council będzie partnerem konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2024”, która odbędzie się 8-9 lutego w Poznaniu. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 29 listopada w British Embassy Warsaw przez Waldemara Siwińskiego, założyciela Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” oraz Rachel Launay, dyrektorkę British Council Polska. Obecni byli przedstawiciele ponad 40 uczelni brytyjskich i polskich uczestniczący w seminarium nt. Transnational Education Partnerships.
Przed nami siódma edycja prestiżowej Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia - wyróżnienia, którego misją jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w działaniach na rzecz umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. Na zgłoszenia kandydatów czekamy do 21 grudnia 2023.
21 grudnia mija termin nadsyłania ankiet ze zgłoszeniami kandydatów do konkursu Interstudent 2024. A skoro mamy już w Polsce ponad 100 tysięcy zagranicznych studentów, to wybór będzie naprawdę trudny. Kogo szukamy? Dobrych studentów, ciekawych i ambitnych ludzi, ale przede wszystkim aktywnych i zaangażowanych w środowisko akademickie swojej uczelni. Z pewnością nie brakuje takich na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych.
Nowymi wiceministrami w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kierowanym przez ministra Dariusza Wieczorka, będą prof. Maciej Gdula, prof. Marek Gzik, prof. Maria Mrówczyńska oraz Andrzej Szeptycki.
W dniach 22-24 listopada program „Study in Poland” uczestniczył w targach edukacyjnych w Almaty, byłej stolicy i największym mieście Kazachstanu. Stoisko „Study in Poland” było oblegane przez odwiedzających, zwłaszcza przez młodzież, którą interesuje studiowanie w naszym kraju. Były to zarówno całe klasy maturalne, jak i rodziny szukające opcji studiów zagranicznych dla swoich dzieci.
W dniach 11-16 listopada br. polskie uczelnie w ramach programu Study in Poland prezentowały swoją ofertę kształcenia skierowaną do studentów w Turcji na targach edukacyjnych IEFT (International Education Fairs of Tὔrkiye).
W dniach 4-5 listopada 2023 r. w samym centrum Baku, stolicy Azerbejdżanu odbyły się międzynarodowe targi edukacyjne „a2 International Education Fairs Azerbaijan”. W ciągu dwóch dni targi odwiedziło kilka tysięcy osób.
Czy wiecie, że wylatując o 17:20 z Warszawy – i to patriotycznie, bo Lotem – już po czterech godzinach lądujemy bez przesiadek w Kairze?! To szybciej niż do Lizbony, a z punktu widzenia międzynarodowych interesów polskich szkół wyższych o wiele sensowniej, bo czeka tam na nas rynek rekrutacyjny o niewyobrażalnej w Europie skali. I to rynek błyskawicznie rosnący, bo o ile 30 lat temu żyło w Egipcie niespełna 62 milionów osób, dziś kraj ten ma ponad 105 milionów mieszkańców! Dlatego „Study in Poland” zaprasza w końcu lutego do Kairu. Będzie to inauguracja naszej tam obecności, które w kolejnych latach będzie rozwijana – zgodnie z zasadą, że jeździmy tylko tam, skąd realnie możemy mieć studentów!
15 grudnia Perspektywy zakończyły adresowany do uchodźczyń z Ukrainy nabór na prowadzone wspólnie z Cisco i Wyższą Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie szkolenie w zakresie CYBERSECURITY i programowania w języku PYTHON. Zgłosiło się ponad 1200 uczestniczek! Wszystkie rozpoczną szkolenie tuż po przerwie noworocznej.
W pionie prorektora ds. współpracy międzynarodowej utworzono trzy jednostki: Dział Projektów Międzynarodowych Erasmus+ i NAWA, Dział Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych i Klasa Konfucjańska Politechniki Białostockiej.
Katedra Inżynierii Transportowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej rozpoczęła realizację dwóch międzynarodowych projektów dydaktycznych – SQUARES oraz AFROTRANS.
Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski spotkał się nie tylko z władzami Politechniki Łódzkiej, ale także ze studentami IFE, dla których wygłosił wykład zakończony sesją pytań i odpowiedzi.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego nieustannie rozwija współpracę międzynarodową. Prorektor SGGW ds. współpracy międzynarodowej dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW podpisała umowę o współpracy z Al-Zahraa University for Women w Iraku.
Jest już dostępny nowy przewodnik po programie Erasmus+ na rok 2024 wraz z zaproszeniem do składania wniosków. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami i terminami.
Parlament Europejski i państwa członkowskie osiągnęły porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu UE. Na badania i innowacje przeznaczono więcej środków, niż oczekiwano.
Bułgaria staje się coraz bardziej atrakcyjną destynacją dla studentów zagranicznych, zwłaszcza dla Brytyjczyków. Osoby pochodzące z Wysp najczęściej wybierają kierunki medyczne.
Z najnowszego badania MastersDegree.net wynika, że Londyn został uznany za najbardziej przyjazne miasto do studiowania. Tuż za Londynem uplasowały się Wiedeń, Melbourne, Monachium i Paryż.
29 lutego poznamy najlepsze programy MBA w Polsce. Tego dnia, zgodnie z decyzją Kapituły Rankingu, podczas Forum Kształcenia Menedżerskiego, zostaną ogłoszone wyniki Rankingu MBA Perspektywy 2024.
Dziennik Financial Times opublikował tegoroczny ranking najlepszych uczelni biznesowych w Europie, biorący pod uwagę zarówno realizowane programy studiów dyplomowych, podyplomowych, MBA, Executive MBA, jak i programy rozwojowe.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie zajęła pierwsze miejsce wśród 33 uczelni programu CEMS (Global Alliance in Management Education).
Serdecznie zapraszamy uczelnie z całej Polski do udziału w Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym, który odbędzie się w dniach 15-16 marca 2024 w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie. To tu maturzyści decydują o wyborze dalszej ścieżki kształcenia - przez ponad 20 lat na targach Perspektyw swoje studia wybrało ponad 1 mln maturzystów.
Dr hab. Dorota Anna Krawczyk, prof.PB, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej, została powołana przez Komisję Europejską na Ambasadora Europejskiego Paktu Klimatycznego w Polsce.
Dr Joanna Misiukajtis, kierownik Działu Spraw Międzynarodowych US, została powołana na członkinię Komitetu Wykonawczego Sieci Uniwersytetów SGroup na kadencję w latach 2023-2025.
Dr hab. Agnieszka Kurczewska, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. współpracy z otoczeniem, objęła prezydencję europejskiej organizacji The European Council for Small Business and Entrepreneurship (ECSB). Funkcję będzie pełnić do 2025 roku.