Nowe rynki edukacyjne i związane z nimi wyzwania, współpraca z agencjami rekrutacyjnymi, zmiany i nowe możliwości w programie Erasmus po 2020 roku, szkolenia nt. internacjonalizacji potrzebne środowisku akademickiemu, utrudnienia w procesie rekrutacji cudzoziemców, plany na przyszłość… Te i inne tematy były w agendzie Narady konsultacyjnej uczelni „Study in Poland” w Zabrzu.
Sejm przyjął z poprawkami ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) i przepisy ją wprowadzające. To całościowa reforma szkolnictwa wyższego; zakłada duże zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, karierze naukowej.
Przyjęcie kilkunastu poprawek do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawy 2.0 i do przepisów ją wprowadzających, zarekomendowała senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.
22-23 czerwca 2018 r. we Wschodnioeuropejskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki odbyło się Ukraińsko-Polskie Seminarium Rektorów, poświęcone zagadnieniom działalności narodowych konferencji rektorów w Polsce i na Ukrainie na tle tendencji Europejskich.
Współpraca w zakresie realizacji programów badawczo-rozwojowych między Dolnym Śląskiem a Saksonią to główny cel nowego centrum badawczego WRoclaw Concept. Porozumienie o jego utworzeniu podpisali rektorzy pięciu wrocławskich uczelni.
W roku akademickim 2017/18 tajwańskie uczelnie przyjęły 41 000 studentów z Azji Południowej. Przyjechali oni głównie z takich krajów jak Indie, Pakistan, Bangladesz, Nepal, Sri Lanka i Butan, ale także Australia i Nowa Zelandia. To efekt przyjętej strategii przez rząd tajwański we współpracy z tamtejszymi szkołami wyższymi.
Hiszpania stała się jednym z najbardziej pożądanych przez studentów kierunków w Unii Europejskiej. Według Spanish Service for the Internationalisation of Education (SEPIE), w roku akademickim 2014/2015 studiowało tu 85 000 cudzoziemców, z czego połowa kształciła się w ramach programu Erasmus. Doktoranci stanowili prawie jedną czwartą międzynarodowych studentów. W 2017 roku liczba studentów zagranicznych wzrosła do 94 962.
Choć oficjalne otwarcie Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) zaplanowane jest dopiero na wrzesień – Politechnika Opolska zrealizowała kolejne już (po uzyskaniu 5-milionowego grantu badawczego w motoryzacji) przedsięwzięcie związane z projektem.
Od lipca na Uniwersytecie Warszawskim działa Biuro Międzynarodowych Programów Badawczych (BMPB). Jednym z głównych zadań biura jest wsparcie naukowców w pozyskiwaniu grantów w międzynarodowych konkursach, m.in. w programie ramowym badań i innowacji UE – Horyzont 2020, w tym grantów Europejskiej Rady ds. Badań. Biuro koordynuje także prace związane z uczestnictwem UW w European University Alliance 4EU.
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Prorektor Nanyang Normal University prof. Kan Yunchao podpisali dwustronną umowę o współpracy akademickiej w zakresie wymiany kadry naukowej, studentów, pracowników, a także wspólnych badań i publikacji.
4 lipca 2018 w Collegium Novum odbyło się spotkanie z przedstawicielami Korea University. Jego tematem było rozszerzenie współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach podpisanego w zeszłym roku porozumienia Memorandum of Understanding.
Jak powstaje Ranking Szkół Wyższych Perspektywy i w jaki sposób będzie ewoluował w kolejnych latach? Skąd pochodzą wykorzystywane w nim dane? Które kryteria powinny zyskiwać na znaczeniu, a które stają się coraz mniej istotne? Na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedzi przedstawiciele uczelni z całego kraju podczas Seminarium Rankingowego 2018, które odbyło się 10 lipca w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej.
Prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu program Executive MBA zajął 15. miejsce w międzynarodowym rankingu Eduniversal "Best Masters&MBAs Wordwide", w ogólnej klasyfikacji programów MBA prowadzonych przez szkoły wyższe w Europie Wschodniej.
Już ponad stu dwudziestu wystawców zadeklarowało udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2018, w tym sto publicznych i niepublicznych uczelni! Przygotowaliśmy 400 spotkań i prezentacji, część z nich zostanie poprowadzona przez najlepsze szkoły wyższe w kraju. Warto pamiętać, że o polskich maturzystów zabiegać będą także uczelnie zagraniczne.
40 tysięcy egzemplarzy Informatora rozdamy na Salonie Maturzystów Perspektywy we wrześniu tego roku. Wiemy, że na publikację czekają prawie wszyscy planujący studia. Na czym polega fenomen Informatora?