Po dwóch latach pandemii wróciliśmy do trybu „in-person” tradycyjnej śródrocznej narady konsultacyjnej uczelni uczestniczących w programie „Study in Poland", który prowadzony jest wspólnie przez KRASP i „Perspektywy”. Narada – którą prowadził prof. Jerzy Lis, rektor AGH, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, odbyła się 1 lipca w Łodzi, a jej gospodarzem była Politechnika Łódzka. Na naradę przyjechała specjalnie z Kijowa dr Olena Shapovalova, dyrektorka Ukrainian State Center for Internationa Cooperation, która prowadzi „Study in Ukraine”. Jej wystąpienie, dedykowane sytuacji studentów zagranicznych na Ukrainie po wybuchu wojny było kluczowym elementem programu wydarzenia i zapoczątkowało praktyczną dyskusję o pomocy i właściwym prowadzeniu współpracy z Ukrainą.
Kiedy w maju 2005 roku Zgromadzenie Plenarne KRASP podjęło decyzję o uruchomieniu - wspólnie z Fundacją Edukacyjną „Perspektywy" - programu Study in Poland mającego na celu promocję polskich uczelni za granicą i zachęcanie obcokrajowców do studiowania w Polsce, w naszym kraju kształciło się 8829 studentów zagranicznych. W roku akad. 2020/21 było ich już 84689.
W dniach 23-24 czerwca 2022 przebywała w Warszawie 8.osobowa delegacja ministerialno-akademicka Uzbekistanu, która wzięła udział w obradach międzynarodowej konferencji IREG 2022 „Academic Rankings at the Crossroads” zorganizowanej wspólnie przez IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, Uniwersytet Warszawski i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Strona konferencji.
Welcome Center Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma już swoją stacjonarną siedzibę. Oficjalne otwarcie tego miejsca odbyło się w Collegium Martineum.
Prof. Akito Takasaki, wiceprezydent Shibaura Institute of Technology w Tokio (SIT) przyjechał z wizytą do AGH. Podczas spotkania z rektorem AGH, prof. Jerzym Lisem omówiona została współpraca naukowo-badawcza oraz dydaktyczna pomiędzy SIT i Akademią.
27 czerwca z wizytą do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przybyła delegacja przedstawicieli uczelni z Azerbejdżanu zamierzających powołać do życia Konferencję Rektorów Uczelni Azerbejdżańskich na wzór działającej w Polsce KRASP.
Prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej, prof. Dorota Malec spotkała się z ambasadorem Kolumbii Assadem José Jaterem Peñą.
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak spotkał się z przedstawicielami Universidad Católica de Santa María w Arequipa w Peru.
Prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej i koordynator działań KRASP związanych z sytuacją w Ukrainie, został wybrany przez Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (EUA) na członka EUA Task Force - zespołu europejskich ekspertów, którzy będą wspierać odbudowę ukraińskiego systemu szkolnictwa wyższego.
Walne Zgromadzenie IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence wybrało Waldemara Siwińskiego na swojego nowego prezydenta.
Europejski Instytut Innowacji i Technologii EIT ogłosił listę 26 konsorcjów wybranych do finansowania w inicjatywie EIT HEI. Na liście zwycięskich projektów znajduje się 10 uczelni z Polski.
Polscy uczestnicy projektów pozyskali już łącznie 110,79 mln euro, co daje nam 14. pozycję wśród państw członkowskich Unii Europejskiej, które uczestniczą w programie Horyzont Europa – wynika z najnowszych danych statystycznych, udostępnionych przez Komisję Europejską.
Nowe badania wykazują, że połowa obcokrajowców studiujących na czeskich uniwersytetach zostaje w Czechach, aby pracować po ukończeniu studiów. Uważają, że to korzystne dla ich kariery.
Według danych Campus France, instytucji publicznej zajmującej się promowaniem francuskiego szkolnictwa wyższego za granicą, liczba studentów zagranicznych, którym wydano wizy na studia we Francji w 2021 roku, wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim.
Najlepszą uczelnią akademicką w Polsce jest Uniwersytet Warszawski, który wyprzedza Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską, na czwartym miejscu znajdują się ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. 23.edycja Rankingu Szkół Wyższych przyniosła zwycięstwo Uniwersytetowi Warszawskiemu. Stołeczna uczelnia po trzech latach znów wskoczyła z drugiego na pierwsze miejsce w Polsce.
Zacność instytucji, które państwo reprezentują, jest niekwestionowana, ale ta zacność to efekt bardzo ciężkiej pracy - mówił na gali Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
Ranking „Financial Times” studiów magisterskich z finansów nie pozostawia wątpliwości, że na wschód od Renu najlepiej kształci przyszłych finansistów Akademia Leona Koźmińskiego.
Po pandemicznej przerwie wraca, realizowany stacjonarnie, Salon Maturzystów Perspektyw! Już 7 lipca, o godz. 13.00 zapraszamy serdecznie na spotkanie informacyjne on-line, podczas którego omówimy wszelkie kwestie dotyczące organizacji wydarzenia (prosimy zarejestrować się i oczekiwać na link).
We wrześniu po raz 32. do rąk absolwentów liceów i techników trafi szlagier Perspektyw - „Informator dla Maturzystów”, którzy staną się studentami w roku akademickim 2023/24. Będzie szczególny między innymi ze względu na nową (dla licealistów) wersję egzaminu maturalnego.
Choć Perspektywy Women in Tech Summit 2022 przeszedł już do historii, echa tej największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach nie milkną, a skutki przekonywania o roli i znaczeniu kobiet w świecie IT/Tech z pewnością obserwować będziemy jeszcze przez długie dekady. Bo kobiecy summit Perspektyw to prawdziwa rewolucja – w tym roku nie tylko technologiczna, ale i klimatyczna.
Prof. dr hab. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, ponownie został wybrany na przewodniczącego Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.
Anna Kiryjow-Radzka została wybrana na prezeskę Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom" na lata 2022-2025.