Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji „Study in Poland”, programu międzynarodowej promocji oferty polskich uczelni, prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Wspólnie z uczelniami dbamy o umacnianie międzynarodowego brandu polskiego szkolnictwa wyższego i dostarczamy narzędzia marketingowe wspomagające rekrutację studentów za granicą. Przedsięwzięcia w ramach programu "Study in Poland" charakteryzuje stabilność, długa perspektywa planowania i działania oraz pogłębiona obecność na rynkach priorytetowych. Daje to wymierne efekty w postaci lepszego postrzegania polskiego szkolnictwa wyższego na świecie i szybkiego wzrostu liczby studentów-obcokrajowców w Polsce.
Ideą plebiscytu „Warszawianka Roku„ jest uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania stolicy naszego kraju. Tytuł „Warszawianki Roku” zostanie przyznany za działalność na rzecz Warszawy, ale także za realizację działań na rzecz promowania wartości takich jak otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej. Kapituła plebiscytu ogłosiła listę nominowanych, a o ostatecznych wynikach zadecyduje internetowe głosowanie. Gala wręczenia nagród nastąpi 9 października 2019 r.
Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnym stoisku programu „Study in Poland” na targach IEFT w Stambule, 26-27 października 2019. Jesienna obecność w Stambule stała się, podobnie jak w Kijowie, jednym ze stałych punktów programu wyjazdowego "Study in Poland". Ten październik nie będzie wyjątkiem - weźmiemy udział w największych i najstarszych targach edukacyjnych w Turcji, IEFT.
Serdecznie zapraszamy uczelnie "Study in Poland" do udziału w największych rosyjskich targach rekrutacyjnych "Education & Career", które odbędą się w Moskwie w dniach 9-10 listopada 2019. Co roku targi odwiedza ok. 25 tysięcy uczestników, a udział w nich bierze blisko 300 uczelni z Rosji i świata.
Serdecznie zapraszamy uczelnie członkowskie programu "Study in Poland" na targi edukacyjne "Osvita ta Kar'era", które odbędą się 15-16 listopada 2019 w Kijowie. Udział w tych targach jest od dwunastu lat stałym punktem naszego kalendarium wyjazdowego - jesteśmy konsekwentnie obecni na rynkach, skąd przyjeżdża do Polski najwięcej studentów.
Międzynarodowe targi edukacyjne „Edukacja i Nauka XXI wieku”, które odbędą się 20-22 listopada 2019 r. w Nur-Sultan (d. Astanie), stolicy Kazachstanu, organizowane są pod patronatem Ministerstwa Nauki kraju oraz władz miasta stołecznego. To jedno z największych tego typu wydarzeń edukacyjnych w kraju, co wspiera ideę stałej i skutecznej obecności programu "Study in Poland" w tym kraju.
Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego – działając w ramiach programu DIALOG - już po raz czwarty organizuje konferencję „Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą”. O metodologiach i specyfice rankingów światowych, a także miejscu i pozycji polskich uczelni w wyścigu o najlepsze notowania rankingowe rozmawiać będziemy 2-3 grudnia w Warszawie, miejscem obrad będzie hotel Sound Garden.
Już po raz trzynasty, we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), zostanie zorganizowana doroczna konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2020”. Wraz z tegorocznym gospodarzem obrad - Politechniką Łódzką – na 27-28 stycznia 2020 zaprosimy przedstawicieli wszystkich polskich uczelni do nowoczesnej Zatoki Sportu PŁ.
W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyły się na początku września „przesłuchania kandydatów” do miana uczelni badawczych. Tym samym zainaugurowano proces oceny wniosków złożonych w pierwszym konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Przedstawiciele 20 uczelni rozmawiali z zespołem międzynarodowych ekspertów, którego pracami kieruje prof. Lauritz Holm-Nielsen, b. rektor Uniwersytetu w Aarhus (Dania), współautor raportu Poland’s Higher Education and Science System przygotowanego w 2017 r. w ramach programu Komisji Europejskiej Horizon 2020 Policy Support Facility.
Idea tworzenia elitarnej grupy uczelni, która w Polsce znalazła odzwierciedlenie w Konstytucji dla Nauki nie jest bynajmniej naszym krajowym pomysłem. Szereg najbardziej ambitnych i zaawansowanych krajów chce mieć swoją własną Ivy League. Najlepszym tego przykładem jest niemiecka inicjatywa „Inicjatywa doskonałości” rozpoczęta w 2006. Po latach konkursów i znacznych nakładów finansowych, w lipcu br. ogłoszona została lista 11 niemieckich Uniwersytetów doskonałości (Exzellenzuniversitäten), które wyłonione zostały spośród 19 ubiegających się o ten tytuł uczelni.
Cudzoziemcy osiągają obecnie lepsze wyniki niż Norwegowie pod względem produktywności akademickiej. Podobnie jest w przypadku wniosków o profesurę i liczby osób zajmujących stanowiska doktorskie w Norwegii, w porównaniu z Norwegami.
Zachęcić cudzoziemców do studiowania w Polsce, a potem ich zatrzymać na rynku pracy: to zadanie dla uczelni, państwa, samorządów? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego Study&Work in Poland na XIV Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Krynicy-Zdroju. Debatę zorganizowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, a dyskusję moderował Sergiusz Najar z Fundacji Edukacyjnej „Perpsektywy”.
W jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów akademickich – Times Higher Education World University Rankings 2020 - Politechnika Gdańska jako jedna z czterech polskich uczelni i jedyna uczelnia techniczna w kraju znalazła się wśród tysiąca najlepszych uniwersytetów na świecie. Politechnika Gdańska odnotowała też największy wśród polskich szkół wyższych awans.
Politechnika Łódzka jest jedną z trzech polskich uczelni, które przeszły proces oceny instytucjonalnej EUA - Institutional Evaluation Programme. Ta międzynarodowa ocena ma prestiżowy charakter i jest rozpoznawalnym w całej Europie znakiem wysokiej jakości działania instytucji.
Salon Maturzystów Perspektywy 2019 – największa w Polsce kampania informacyjna pomyślana jako pomoc w ważnych wyborach stojących przed maturzystami 2020 – osiągnął półmetek. Za nami osiem z serii szesnastu imprez, przed nami - kolejne miasta. Ogólnopolska inauguracja Salonu Maturzystów 2019 odbyła się 5 września na Uniwersytecie Jagiellońskim z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina
W dniach 10 – 13 września, w Ośrodku Polanika koło Kielc, odbył się Perspektywy Women in Tech Camp 2019 dla najlepszych studentek Tech & IT. Czwarta edycja Tech Camp cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczestniczek, które przybyły z całego kraju.