27-28 listopada oczy technologicznego świata skupią się na Warszawie, która będzie gospodarzem międzynarodowego kongresu "Perspektywy Women in Tech Summit 2018”. To największe w Europie wydarzenie dedykowane kobietom w IT i TECH będzie miejscem spotkania ponad 1000 najbardziej utalentowanych kobiet w branży technologicznej, w tym najwyższej rangi przedstawicielek światowych koncernów i instytucji. Dla studentek przewidziano pulę specjalnych stypendiów umożliwiających udział w kongresie. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która od 10 lat wspiera kobiety w technologiach, a jej działania zyskały międzynarodowe uznanie.
Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji „Study in Poland”, programu międzynarodowej promocji oferty polskich uczelni, prowadzonego wspólnie od 2005 roku przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Wspólnie z uczelniami dbamy o umacnianie międzynarodowego brandu polskiego szkolnictwa wyższego i dostarczamy narzędzia marketingowe i platformy promocyjne wspomagające rekrutację studentów za granicą.
Celem szkolenia jest poznanie wiedzy potrzebnej do obsługi studentów cudzoziemców na uczelniach od rekrutacji po prowadzenie studiów oraz sprawozdawczość w świetle najnowszych zmian w prawodawstwie, w tym ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z 20 lipca 2018 r. Szkolenie odbędzie się 22 października w Warszawie.
Celem szkolenia będzie zapoznanie uczestników z podstawami rekrutacji studentów zagranicznych, sposobami ich pozyskiwania oraz efektywnej promocji oferty edukacyjnej na rynku światowym. Uczestnicy szkolenia zdobędą także wiedzę na temat najnowszych narzędzi i technologii służących do pozyskiwania studentów międzynarodowych. Szkolenie odbędzie się 30 listopada w Warszawie.
Program "Study in Poland" weźmie udział w 34-tej edycji targów IEFT w Stambule. Targi odbędą się w dniach 27-28 października 2018 w Istanbul Congress Centre.
11 uczelni uczestniczących w programie "Study in Poland" weźmie udział w serii prestiżowych targów edukacyjnych „BOLASHAK International Education Fairs 2018/2019”. Odbędą się one kolejno w Astanie (10-11 listopada), Atyrau (12-13 listopada) i Szymkencie (14-16 listopada).
Program "Study in Poland" serdecznie zaprasza do udziału w targach edukacyjnych "Osvita ta Kar'era", które odbędą się 15-17 listopada br. w Kijowie. Kijów to stały punkt naszego kalendarium wyjazdowego od samego początku istnienia programu - jesteśmy konsekwentnie obecni na rynkach, skąd przyjeżdża do Polski najwięcej studentów.
Praca z agencjami rekrutacyjnymi oraz stworzenie i stała aktualizacja listy rekruterów godnych zaufania jest jednym z priorytetowych działań programu „Study in Poland” na kolejne lata. 8 listopada, w ramach realizacji postanowień, które zapadły podczas Narady konsultacyjnej uczelni „Study in Poland” 26 czerwca w Zabrzu, Fundacja Edukacyjna Perspektywy zorganizuje w Warszawie warsztat dla przyszłych partnerów, którzy przyjadą na nasze zaproszenie bezpośrednio po zakończeniu ICEF Berlin Workshop 2018.
Szkoły wyższe zainaugurowały nowy rok akademicki 2018/2019. Podczas obchodów rektorzy poinformowali między innymi o planach na najbliższe dwanaście miesięcy. Mówili również o znaczących zmianach w kontekście Konstytucji dla Nauki.
Od 1 października br. wydziały uczelni z najgorszą oceną działalności badawczej nie mogą nadawać habilitacji. A władze uczelni są zobligowane, by studentkom w ciąży zapewnić indywidualny tok studiów. O zmianach, jakie pojawią się w tym roku akademickim na uczelniach, mówił PAP wiceminister nauki Piotr Müller.
Wycofanie się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rodzi pytania o przyszłość współpracy akademickiej z tym krajem. Dlatego brytyjski dziennik „The Guardian” zaprosił do dyskusji prof. Marcina Pałysa, rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Stuarta Crofta, rektora Uniwersytetu w Warwick (Wielka Brytania). To pierwszy z serii wywiadów, do których zapraszani są rektorzy z Wielkiej Brytanii oraz z innego kraju europejskiego.
Na polskich uczelniach z roku na rok przybywa studentów z Ukrainy. Do przyjazdu do Polski młodych ludzi skłaniają dobre perspektywy zawodowe i koszty życia i studiów, niższe niż w innych krajach – wynika z badania Instytutu Spraw Publicznych.
Deklaruję, że polski udział nowym programie ramowym Horyzont Europa w 2027 r. będzie co najmniej na poziomie 3 proc.; dzisiaj w Horyzoncie 2020 to jest 1 proc. - powiedział w Katowicach wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Według raportu OECD Education at a Glance liczba międzynarodowych studentów na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu prawie dwóch dekad - z dwóch milionów w 1998 r. do pięciu milionów w 2016 r. , przy czym główny nacisk położony jest na STEM i programy doktoranckie. Wyższe stopnie naukowe nadal cieszą się większym zainteresowaniem zagranicznych studentów niż stopień licencjata.
Liczba studentów wyjeżdżających z Chin wykazuje niewielkie oznaki spowolnienia. Według chińskiego Ministerstwa Edukacji w 2017 roku poza granicami kraju studiowało 608 400 osób. Stanowi to wzrost o 11,7% w porównaniu z rokiem 2016.
Jak informuje francuskie Ministerstwo Edukacji, obecnie we Francji kształci się ponad 343 tys. cudzoziemców. Oznacza to wzrost o 4,5% w porównaniu z 2016 rokiem. W latach 2000-2017 liczba studentów zagranicznych niemal podwoiła się, co czyni Francję jedną z najbardziej popularnych destynacji.
Szwecja cierpi na brak absolwentów w obszarze STEM. Autorzy raportu “The Philanthropy Forum, Study Destination Sweden” rekomendują zatem wprowadzenie zachęt podatkowych dla firm oferujących dotacje dla studentów zagranicznych. Takie rozwiązanie pomogłoby rozwiązać tę kwestię.
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie znana jest z innowacyjnej oferty dydaktycznej i praktycznego podejścia do umiejętności nabywanych przez studenta. Uczelnia od lat realizuje programy kształcenia o profilu praktycznym, przygotowujące absolwenta do wejścia na współczesny rynek pracy. Student może indywidualnie kształtować swoją ścieżkę edukacyjną, gdyż studia w WSEI odbiegają od tradycyjnych form studiów akademickich. Uczelnia angażuje się również w szereg projektów, mających bezpośredni wpływ na poziom kształcenia, dzięki czemu absolwenci WSEI bez problemu odnajdują swoje miejsce na rynku pracy.
5 października prorektor UAM ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Ryszard Naskręcki przyjął gości z North Carolina State University. W skład delegacji weszły: Julia Kisner Law (Associate Director, Office of Global Engagement) i Maura McCarthy (International Programs Coordinator, Office of Global Engagement).
Niemal 280 cudzoziemców, którzy będą studiować na Politechnice Łódzkiej w ramach programu Erasmus+ oraz umów o podwójnym dyplomie z prestiżowymi uczelniami europejskimi, rozpoczęło naukę w Centrum Kształcenia Międzynarodowego IFE łódzkiej uczelni.
Prof. Edward C. Prescott, wielka postać współczesnej ekonomii, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii z 2004 r. za wkład w badania realnych cyklów koniunkturalnych, został doktorem honoris causa Akademii Leona Koźmińskiego.