Już za półtora miesiąca Łódź stanie się stolicą umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, tu bowiem - w dniach 27-28 stycznia - odbędzie się, po raz trzynasty, doroczna konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce". Rozpoczęła się już na nią rejestracja. Konferencja w Łodzi organizowana jest wspólnie - w ramach programu "Study in Poland" - przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Politechnikę Łódzką i Fundację Edukacyjną "Perspektywy".
Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia / Internationalization Stars 2020. Misją Nagrody jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych.
Do 7 stycznia można zgłaszać kandydatów do X edycji konkursu INTERSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. W polskich uczelniach studiuje obecnie ponad 80 tysięcy obcokrajowców. Chcemy wyłonić i nagrodzić najlepszych z nich, tych którzy poprzez swoją aktywną postawę i budowanie porozumienia między kulturami wzbogacają polskie środowisko akademickie.
- Temat tej konferencji jest szalenie ważny także dlatego, że wpisuje się we wdrażaną teraz reformę szkolnictwa wyższego w Polsce – powiedziała Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas otwarcia dorocznej konferencji “Polskie uczelnie w światowej perspektywie. Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą” realizowanej w ramach International Visibility Project.
Politechnika Łódzka (Agricultural Sciences), Uniwersytet Jagielloński (Medical Sciences), SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (Humanities), Uniwersytet Warszawski (Natural Sciences), Politechnika Lubelska (Engineering and Technologies) oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (Social Sciences) to laureaci konkursu ELSEVIER Research Impact Leaders Awards 2019.
Serdecznie zapraszamy wszystkie uczelnie zainteresowane rekrutacją studentów z Białorusi do udziału w Międzynarodowych Targach Edukacyjnych "Obrazowanie i Kariera" w Mińsku - w dniach 13-15 lutego 2020. W 2018/19 roku na polskich uczelniach studiowało 7314 Białorusinów (rok wcześniej było ich 6044), co stanowi obecnie 9% ogólnej liczby studentów zagranicznych w Polsce. Jest to druga grupa narodowościowa (po Ukraińcach) pod względem liczebności.
Wprawdzie nie widać tego zbytnio na polskich uczelniach, ale Chiny od lat stanowią nie tylko największy, ale też stale rosnący rynek międzynarodowych studentów. Liczba Chińczyków wyjeżdżających na studia za granicą od 2000 do 2018 roku wzrosła 17-krotnie. Jest szansa, że będzie ich więcej również w naszym kraju.
Według danych Instytutu Edukacji Międzynarodowej (IIE) oraz Departamentu Stanu ds. Edukacyjnych i Kulturalnych Stanów Zjednoczonych w roku akademickim 2017/18 za granicą studiowało ok. 341 751 studentów amerykańskich. Oznacza to wzrost o 2,7% w porównaniu z poprzednim rokiem.
Według najnowszych statystyk, w roku akademickim 2018/19 najwięcej studentów zagranicznych przyjechało na studia do Finlandii z Wietnamu. W porównaniu z poprzednim rokiem ogólna liczba studentów zagranicznych utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi 20 237.
Zwiedzanie laboratoriów, spotkania z pracownikami i studentami, udział w seminarium naukowym, a także wizyta w Zespole Szkół Energetycznych i firmie DataArt to program wizyty 23-osobowej delegacji z Japonii, która przebywała na Politechnice Lubelskiej od 2 do 7 grudnia 2019 roku. Wśród nich byli pracownicy i studenci trzech uniwersytetów partnerskich: Kumamoto, Sojo i Ryukyus.
3 grudnia 2019 roku na uczelni gościły przedstawicielki Ambasady Azerbejdżanu w Polsce. Radca, Mehriban Samadova i Nurana Orudzewa spotkały się z władzami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz studentami pochodzącymi z Azerbejdżanu. Podczas wizyty omawiano zagadnienia związane z kształceniem oraz pobytem studentów z tego kraju na uczelni.
Uniwersytet Wrocławski przez kilka dni gościł stypendystów Programu Lane’a Kirklanda. Program ten to dwusemestralne studia w Polsce dla obywateli krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jego misją jest wspieranie demokratycznych i wolnorynkowych przemian.
ALK podpisała umowę dotyczącą programu Financial Management z prestiżową brytyjską uczelnią Aston University. Dzięki niej studenci będą mogli na trzecim roku studiować w Birmingham i w efekcie otrzymać dyplom nie tylko Akademii Leona Koźmińskiego, ale również partnerskiej uczelni.
Przed nami publikacja, która rokrocznie elektryzuje środowiska edukacyjne, ambitnych uczniów i ich rodziców, śledzona przez uczelnie zainteresowane kandydatami na studia z najlepszych szkół. Już 9 stycznia Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" ogłosi wyniki 22. Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020. Uroczystość odbędzie się 9 stycznia 2020 r. w Auli Głównej SGH w Warszawie.
Akademia Leona Koźmińskiego i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie znalazły się w rankingu uczelni biznesowych European Business Schools 2019 przygotowanym przez "Financial Times". Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się francuski HEC Paris.
Miło nam poinformować, że w dniach 6-7 marca 2020 roku, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, odbędzie się XXXIII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2020. Salon ten, organizowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, jest wydarzeniem mającym stałe miejsce w kalendarzach szkół i uczelni.
Anna Budzanowska, która od 2016 roku pełniła funkcję dyrektor generalnej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, została powołana na podsekretarza stanu w tym resorcie. Przewodniczy ona pracom zespołu ds. wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.
Powołany został nowy skład Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kadencję 2020-2023. Jej przewodniczącym ponownie został mianowany prof. dr hab. Krzysztof Diks, wybitny polski matematyk i informatyk, b. dyrektor Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
Bartłomiej Banaszak został mianowany na dyrektora Departamentu Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiada za finansowanie i organizację systemu prowadzenia działalności naukowej i koordynowanie spraw związanych z prowadzeniem analiz systemowych i planowaniem strategicznym na potrzeby Ministra i Ministerstwa.
Ta strona używa plików cookie w celach analitycznych. Kliknij poniżej, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych. POLITYKA PRYWATNOŚCI