Co nas czeka w 2019?
Tradycyjnie przed Nowym Rokiem przypominamy, co nas czeka w zakresie umiędzynarodowienia przez najbliższe 12 miesięcy. A dzieje się i dziać będzie wiele, przede wszystkim za sprawą wielkiego wysiłku polskich szkół wyższych. Przekonanie, że nie można rozwijać się bez dobrych kontaktów międzynarodowych jest już na uczelniach powszechne - również poziom fachowości kadr odpowiadających za internacjonalizację jest coraz wyższy. To dobrze, bo przecież żadne zmiany nie zrobią się same! Zwłaszcza w zakresie umiędzynarodowienia nauki, bo to jest "pięta achillesowa" naszego szkolnictwa wyższego i główne wyzwanie na nadchodzące miesiące i lata. Dlatego wszystkim, którzy w 2019 chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie internacjonalizacji, podpowiadamy kilka interesujących możliwości.
Już 17-18 stycznia odbędzie się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie główne polskie wydarzenie roku w zakresie umiędzynarodowienia - XII konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce 2019" organizowana w ramach programu "Study in Poland" prowadzonego wspólnie przez KRASP i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Funkcję Uczelni-Gospodarza wydarzenia przyjęła na siebie SGGW. Dziękujemy! I przypominamy, że gospodarzami poprzednich konferencji byli: GUMed (2016), UJ (2017) i PŚl. (2018). Wprawdzie termin rejestracji na konferencję 2019 mija 10 stycznia, ale ze względu na duże zainteresowanie i ograniczona liczbę miejsc radzimy nie czekać na ostatnią chwilę!
Bonusem dla uczestników konferencji jest możliwość wzięcia udziału, 16 stycznia po południu, w szkoleniu "Uczelnia w mediach społecznościowych” zapowiadającym całoroczny projekt edukacyjny przygotowany wspólnie przez Przestrzeń from Facebook oraz Fundację Edukacyjną "Perspektywy”. Celem projektu jest budowanie świadomości roli mediów społecznościowych w kształtowaniu wizerunku uczelni w kraju i za granicą oraz przekazanie środowisku akademickiemu wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Więcej informacji - już od 2 stycznia na stronie konferencji.
Wieczorem 17 stycznia, podczas uroczystej Gali konferencji w Auli Kryształowej SGGW poznamy laureatów IX konkursu INTERSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce 2019. Konkurs organizowany jest w ramach programu "Study in Poland", a jego patronem honorowym jest prof. Jan Szmidt, przewodniczący KRASP. Podczas Gali zostaną też uroczyście uhonorowani laureaci II edycji Nagrody Środowiskowej GWIAZDY UMIĘDZYNARODOWIENIA 2019. Nagrodę przyznaje Kapituła składająca się z reprezentantów instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój umiędzynarodowienia. Nagrodzie patronuję wspólnie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i przewodniczący KRASP prof. Jan Szmidt.
8 lutego startuje pierwsze w nowym roku szkolenie w ramach Akademii Internacjonalizacji "Study in Poland". Temat bardzo na czasie: "Obsługa studentów cudzoziemców w świetle nowej ustawy", zapraszamy tradycyjnie do Golden Floor Plaza w Warszawie. Kolejne szkolenia w rytmie comiesięcznym. Szczegóły na stronie Akademii.
Ale szkolić należy się nie tylko w kraju. Największa w Azji konferencja networkingowa międzynarodowych edukatorów połączona z targami edukacyjnymi APAIE (Asian-Pacific Assiciation for International Education) odbędzie się tym razem w Kuala Lumpur, w dniach 26-29 marca. Warto tam być, z myślą o przyszłości. My będziemy, a nawet poprowadzimy sesję na temat rankingów. Zapraszamy!
Szanownym Państwu Rektorom i Prorektorom przypominamy, że w dniach 11-12 kwietnia odbędzie się w Paryżu, na Uniwersytecie Sorbony doroczna konferencja EUA (Stowarzyszenie Uniwersytetów Europejskich), tym razem pod hasłem Driving innovation in Europe’s universities. Fascynujący temat, warto tam być, jest to przecież wyzwanie wieku!
W dniach 7-9 maja jedziemy do Bolonii na doroczne wydarzenie nr 1 z zakresu sztuki rankingowania uczelni IREG-2019 Conference, które obradować będzie pod hasłem Rankings: A Challenge to Higher Education. Omówimy szeroki krąg problemów związanych z miejscem rankingów w szkolnictwie wyższym. Konferencja organizowana jest wspólnie przez Uniwersytet Boloński oraz IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence (którego aktywnym członkiem jest Fundacja Edukacyjna "Perspektywy"). Będą silne akcenty polskie, szczegóły wkrótce. Zapraszamy do udziału!
W dniach 13-15 maja będzie okazja uaktualnić wiedzę na tematy edukacji globalnej w trakcie organizowanej przez British Council konferencji z serii Going Global – tym razem odbędzie się ona "tuż obok", bo w Berlinie. Temat wiodący: Knowledge diplomacy and the digital world: does international tertiary education have a role?
26-31 maja w Washington D.C., USA, spotykamy się na największej na świecie konferencji (połączonej z targami networkingowymi) w zakresie edukacji międzynarodowej NAFSA, ktora zgromadzi ok. 10 tysięcy uczestników. Tegoroczny temat spotkania: "Global Leadership, Learning, and Change". Rejestracja od 1 marca.
Początek jesieni powitamy w Europie, w Helsinkach, na dorocznej konferencji średniego menedżmentu odpowiedzialnego za internacjonalizację uczelni EAIE 2019 (European Association for International Education). Odbędzie się ona w dniach 24-27 września pod inspirującym hasłem: "Encompassing all voices". Tu oczywiście trzeba być i uwierzyć, że to o czym marzymy jest możliwe!
W ramach "Study in Poland" po raz kolejny odwiedzimy Białoruś. W dniach 14-16 lutego będziemy w Mińsku na targach Obrazowanie i Kariera. Pamiętajmy, że biorąc pod uwagę odsetek ogółu młodzieży (danego kraju) studiującej w Polsce, to właśnie Białoruś jest liderem. Warto tam być!
W dniach 16-17 marca jesteśmy w Moskwie, na targach Obrazowanie i Kariera. Rosja jest w wąskiej grupie krajów, z których na studia do Polski przyjeżdża corocznie ponad 1000 osób. Na targach w Moskwie (odbywających się 400 metrów od Kremla) będziemy ich przekonywać do zalet studiowania w Polsce.
Będziemy tradycyjnie we Lwowie na wiosennych targach Higher Education w dniach 21-22 marca. Miasta nie trzeba rekomendować, a efekty rekrutacyjne murowane!
Kolejny nasz stały fragment gry to Kijów. Jesteśmy tam "od zawsze", tzn. od początku programu "Study in Poland", a efekty naszych wyjazdów (mierzone liczbą studentów z Ukrainy) przerosły wszelkie oczekiwania. Będziemy tam tradycyjnie, z wielkim narodowym stoiskiem, również na wiosennych targach Osvita ta kar'era w dniach 12-13 kwietnia.
W kwietniu zapraszamy też do udziału w pionierskiej misji edukacyjnej polskich uczelni TADŻYKISTAN 2019. W zorganizowanej grupie będziemy tam po raz pierwszy, ale grunt jest dobrze przygotowany... To będzie przebój roku! Szczegóły w końcu stycznia.
To tylko niektóre z propozycji na 2019 rok. Ciekawych wydarzeń nie zabraknie. Mamy super-niespodzianki! Poinformujemy o nich już wkrótce.
Do zobaczenia w Nowym Roku!
Zespół "Study in Poland"