Karen Nyakato Kyabega z Tanzanii - studentka UW (pierwsza z lewej), Maksym Shcherbyuk z Ukrainy - student UŚ, Peliyagodage Chathura Dinerth Perera ze Sri Lanki - doktorant z UPWr i Yiyu Chen z Chi -studentka UJ zostali laureatami 12. edycji konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce INTERSTUDENT 2022. Mimo pandemii organizatorzy otrzymali rekordową liczbę zgłoszeń, a wybór laureatów był trudny. Konkurs INTERSTUDENT organizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), od dwunastu lat służy wyłonieniu najlepszych studentów zagranicznych kształcących się na polskich uczelniach. Kapituła wskazuje laureatów spośród obcokrajowców studiujących w języku polskim lub obcym na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich na uczelniach publicznych i niepublicznych.
Uwaga: Komunikat specjalny!
Konferencja odbędzie się 31 marca – 1 kwietnia!
W nawiązaniu do wcześniejszej informacji o zmianie terminu konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” we Wrocławiu, uprzejmie informujemy, że nowy jej termin, uzgodniony podczas obradującego we wtorek online Prezydium KRASP, to 31 marca – 1 kwietnia. Spowodowane to zostało troską o uniknięcie ewentualnych negatywnych skutków zdrowotnych związanych z przewidywanym przebiegiem V fali pandemii.
Konferencja połączona będzie z posiedzeniem on-site Prezydium KRASP. Gala Nagrody Środowiskowej „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2022” i konkursu INTESTUDENT 2022 na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce odbędzie się 31 marca. Opłaty konferencyjne zostały przeniesione na termin marcowy; możliwa jest zmiana osób zgłoszonych na konferencję oraz zarejestrowanie nowych. Organizatorzy – KRASP, UP Wrocław i Perspektywy – proszą wszystkich o zrozumienie tej wyjątkowej sytuacji.
Program konferencji zostanie zachowany w swoim zasadniczym kształcie. Część wątków programowych, ze względu na ich aktualność, zostanie zrealizowana wcześniej w formule online.
W szczególności już teraz zapraszamy na webinarium poświęcone usieciowieniu uczelni, uniwersytetom europejskim i strategii europeizacji szkolnictwa wyższego i nauki na naszym kontynencie, które odbędzie się 22 lutego w godz. 13:00-15:00. Szczegóły wkrótce na stronie konferencji: www.studyinpoland.pl/konferencja2022
Organizatorzy
Sytuacja na świecie koryguje nasze plany… Chodzi głównie o pandemię COVID-19, ale także o sytuację w Kazachstanie i ograniczenia w lotach do tego kraju. Dlatego rezygnujemy z udziału w targach "Bolashaq" w Astanie / Nur-Sułtanie. Pozostawiamy natomiast udział w targach w Taszkencie (Uzbekistan) 27-28 marca 2022. Dodatkowo serdecznie zapraszamy uczelnie członkowskie SiP do udziału w międzynarodowych targach edukacyjnych "International Education Fair Georgia" w Tbilisi - 18-19 marca 2022. Jednocześnie podajemy potwierdzony przez organizatorów termin targów edukacyjnych w Kijowie: 7-8 kwietnia 2022.
Honorujemy mistrzów internacjonalizacji
To dzięki nim polskie uczelnie stają się coraz bardziej umiędzynarodowione. Przedstawiamy laureatów piątej edycji Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia (Internationalization Stars)! Celem nagrody jest uhonorowanie osób, które wniosły wybitny wkład do internacjonalizacji polskich uczelni. Gala Nagrody odbędzie się podczas Konferencji Studenci Zagraniczni w Polsce we Wrocławiu
Prof. Lauritz Holm-Nielsen, były rektor Uniwersytetu Aarhus (Dania) to światowej klasy ekspert, który profesjonalnie, ale i życzliwością podjął się w 2019 roku trudnej roli przewodniczenia międzynarodowemu zespołowi ekspertów, który dokonał wyboru polskich uczelni badawczych w konkursie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB), a następnie zaangażował się w coroczne monitorowanie tej inicjatywy oraz jej promocję na świecie. Nagroda Distinguished Star 2022 jest uhonorowaniem tej aktywności.
Dr hab. Rafał Witkowski, prof. UAM, historyk, m. in. Kościoła, współtwórca kierunku Liberal Arts and Sciences przy Wydziale Historii UAM, w latach 2011-2020 dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Edukacji Międzynarodowej (AMU-PIE), którego celem jest budowanie oferty przedmiotów w językach obcych. Zaangażowany we włączenie UAM do konsorcjum uniwersytetów EPICUR. Od 2020 prorektor UAM ds. współpracy międzynarodowej – w ramach tej funkcji rozwija współpracę z uniwersytetami w prawie wszystkich zakątkach świata. Otwarty na nowe formy współpracy międzynarodowej, m.in. promuje ideę microcredentials. Poliglota (zna języki angielski, litewski, włoski, rosyjski i niemiecki), zafascynowany wielojęzycznością w wymiarze historycznym.
Prof. dr hab. Łukasz Sułkowski, absolwent socjologii Uniwersytetu Łódzkiego (1996), doktorat i habilitację zrobił na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, tam też uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych. W 2014 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego oraz tytuł profesora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Prof. dr hab. inż. Janusz Szmyd, absolwent AGH (1977, w zakresie metalurgii metali nieżelaznych), stopień doktora otrzymał w 1980 (AGH), a stopień doktora habilitowanego w 1992 (AGH), od 1995 profesor AGH. Tytuł naukowy profesor nauk technicznych otrzymał z rąk Prezydenta RP w 2002, a w 2005 został mianowany przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu na stanowisko profesora zwyczajnego. Specjalizuje się w modelowaniu matematycznym procesów transportu ciepła i masy, pracuje obecnie na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Dr Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, współtwórca Strategii Lublin 2020 i Strategii Lublin 2030. Adiunkt w Instytucie Rynków i Konkurencji Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie. Absolwent ekonomii (1996) i politologii (1997) na UMCS, doktorat z zarządzania obronił na SGH (2008). Ekspert i praktyk w zakresie rozwoju regionalnego i strategii miast oraz zarządzania strategicznego w biznesie międzynarodowym.
Liliana Lato, absolwentka anglistyki ze specjalnością nauczanie języka angielskiego jako obcego na Uniwersytecie Gdańskim. Na Uniwersytecie Łódzkim pracuje od 2010 r., od 2011 jako dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą. Jako dyrektor chętnie dostrzega i rozwija koncepcje członków zespołu, wspierając oryginalny tok myślenia, pożyteczny dla strategii uczelni.
Monika Wysocka, absolwentka bezpieczeństwa narodowego, specjalność międzynarodowe prawo humanitarne i migracji w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (2015), obecnie w trakcie doktoratu na tejże uczelni. Ukończyła też studia podyplomowe Global Affairs and Diplomacy (Akademia Sztuki Wojennej i University of Buckingham) oraz wiele kursów językowych i specjalistycznych w kraju i za granicą (m. in. w St. Andrews University). Na AMW pełni funkcje pełnomocnika rektora-komendanta ds. wymian międzynarodowych, instytucjonalnego koordynatora Erasmus+ i Military Erasmus+.
Konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce
Pod honorowym patronatem prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich już po raz dwunasty rozstrzygnęliśmy konkurs Interstudent, w którym nagradzamy najlepszych zagranicznych studentów zdobywających wykształcenie w polskich uczelniach. Nagradzamy – jak co roku – ludzi ambitnych, dobrych studentów, ale przede wszystkim aktywnych, zaangażowanych, budujących mosty między kulturami. I co roku, dzięki współpracy z uczelniami, znajdujemy wielu znakomitych kandydatów.
Przyjechała do Polski w 2018 roku. Od początków swoich studiów na Uniwersytecie Warszawskim jest jedną z najbardziej zaangażowanych anglojęzycznych studentek wśród społeczności skupionej wokół Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu UW. Bierze udział w wydarzeniach i projektach, w których może poszerzyć swoją wiedzę związaną z wielokulturowością i dialogiem międzykulturowym.
Siedemnastoletni Maksym przyjechał do Katowic w 2015 roku. Został słuchaczem kursu przygotowawczego dla kandydatów na studia w języku polskim organizowanego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Uczestniczył w zajęciach lektoratowych języka polskiego w grupie o najwyższym stopniu zaawansowania. Następnie podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego, gdzie przez 5 lat dał się poznać jako błyskotliwy, pracowity i ambitny młody człowiek.
Będzie wspaniałym naukowcem – mówi o Peliyagodage Chathura Dineth Perera prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak, podkreślając zarówno jego pracowitość, jak i życzliwość oraz zaangażowanie w pracę na rzecz młodszych kolegów.
- Ilekroć rozmawiam z kimś na uczelni i wspominam, iż znam pewną chińską studentkę na UJ, na twarzach moich rozmówców pojawia się szeroki uśmiech: Tak, tak, koleguję się z Yiyu Chen. W rezultacie mam wrażenie, że choć na Wydziale Prawa UJ studiują setki studentów, panią Yiyu Chen znają wszyscy, a co najważniejsze, wszyscy darzą ją ogromną sympatią – mówi dr Anna Wysoka- Bar, adiunkt w Centrum Prawa Prywatnego Międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji UJ.
Uniwersytety przyszłości muszą funkcjonować w sieciach, bo sieci dają im większą odporność w czasach kryzysu – przekonuje dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). Dodaje zarazem: - Dziś wyjazdy na pełny tok studiów trudno już uznać za znaczący element umiędzynarodowienia uczelni. Przyszłością uniwersytetów są krótkoterminowe mobilności, które sprzyjają rozwijaniu kompetencji 4.0 i pomagają tworzyć rozległe sieci kontaktów naukowych czy dydaktycznych. To ważna zapowiedź zmian w zakresie internacjonalizacji polskich uczelni.
Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Podczas konferencji prasowej 22 grudnia 2021 roku 7 szkół wyższych z regionu śląskiego podpisało umowę o powołaniu konsorcjum śląskich uczelni EMN Katowice 2024.
Zwiększenie liczby sojuszy uniwersytetów europejskich, wsparcie inicjatywy dotyczącej europejskiej legitymacji studenckiej, działania na rzecz utworzenia wspólnego dyplomu europejskiego, zakładają dwie inicjatywy na rzecz szkolnictwa wyższego, które ogłosiła Komisja Europejska.
Komisja Europejska opublikowała nowy przewodnik po programie Erasmus+ na rok 2022 wraz z zaproszeniem do składania wniosków. Zawarte są nowe terminy oraz zasady wnioskowania!
Grecja może wkrótce stać się atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych studentów szkół wyższych. Uznane greckie uniwersytety publiczne uruchamiają nowe konkurencyjne programy studiów licencjackich, prowadzone w całości w języku angielskim.
Uniwersytety w Wielkiej Brytanii odnotowują znaczny spadek liczby studentów z krajów Europy Wschodniej, zwłaszcza z Rumunii i Polski. Dzieje się tak głównie z powodu wysokich opłat za wizy studenckie, a także podwyżki czesnego.
Politechnika Świętokrzyska podpisała umowę o współpracy naukowo-dydaktycznej z Uniwersytetem w Kuala Lumpur (UniKL). Porozumienie zostało zainicjowane przez pracowników Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn.
W 2022 roku Politechnika Białostocka będzie realizować cztery nowe projekty w ramach Akcji 2 Erasmus+ „Współpraca organizacji i instytucji”. W jednym z nich uczelnia jest liderem, w pozostałych trzech – partnerem konsorcjów, którym przewodzą uczelnie z Litwy, Łotwy i Hiszpanii.
Politechnika Łódzka została członkiem europejskiego konsorcjum skupiającego innowacyjne uczelnie. Jako jedyna uczelnia z Polski dołączyła do elitarnej sieci the European Consortium of Innovative Universities (ECIU).
Uniwersytet Wrocławski i portugalski Uniwersytet w Minho dołączają do europejskiego sojuszu uniwersytetów Arqus.
Nareszcie! Wiemy, które szkoły średnie znalazły się w czołówce Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022, przygotowanego już po raz dwudziesty czwarty przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Ogólnopolska Gala Rankingu odbyła się w środę 12 stycznia w południe w Auli Głównej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Kierunek Zarządzanie Collegium Civitas otrzymał prestiżowy certyfikat programu Journey to Changemaker Certificate (J2CC).
Senat Uniwersytetu Warszawskiego przyjął uchwałę w sprawie nadania prof. Andrzejowi Koźmińskiemu tytułu doktora honoris causa. Profesor jest jednym z filarów nauk o zarządzaniu w Polsce i Europie.
Były rektor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Pałys został nowym przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Stanisław Kistryn został wiceprzewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
1 stycznia 2022 roku stanowisko prorektora ds. nauki i ewaluacji objął dr hab. inż. Łukasz Skowroński, prof. PBŚ
W oparciu o wyniki postępowania konkursowego oraz otrzymane rekomendacje członków Komisji Konkursowej prezes PAN prof. Jerzy Duszyński podjął decyzję o wyborze Agnieszki Stefaniak-Hrycko na stanowisko dyrektora jednostki pomocniczej PAN Stacji Naukowej w Rzymie.
Dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu został wybrany dyrektorem naukowym międzynarodowej sieci USERN.