Z początkiem roku akademickiego studenci wracają na uczelnie, a "Study in Poland" serdecznie zaprasza na targi na najbardziej rokujące rynki rekrutacyjne! Jak co roku biało-czerwone stoisko programu jest tam, skąd przyjeżdża do nas najwięcej studentów zagranicznych.
Już w tym tygodniu program "Study in Poland" będzie zachęcał młodych Gruzinów do studiowania w Polsce! Wracamy na rynek gruziński, żeby odbudować i wzmocnić obecność uczelni polskich w tym kraju oraz zachęcić młodych Gruzinów do podejmowania studiów w Polsce.
Fundacja Edukacyjna Perspektywy – w ramach programu Study in Poland – serdecznie zaprasza uczelnie członkowskie do udziału we wspólnym stoisku narodowym na targach „2023 Fall Azerbaijan Fair” w Baku (Azerbejdżan) w dniach 4-5 listopada 2023.
W listopadzie w ramach programu „Study in Poland” organizujemy wyjazd rekrutacyjno-informacyjny do Stambułu, Ankary i Izmiru! Turcy są trzecią (po Ukraińcach i Białorusinach) grupą obcokrajowców w polskich uczelniach - w r. ak. 2022/23 studiowało ich w Polsce już prawie 3,5 tysiące.
Kazachstan od lat pozostaje stałą pozycją w planie wyjazdowym „Study in Poland”. Według najnowszych danych w Polsce przybywa nowych studentów z Kazachstanu – to dobry powód, aby udać się ponownie na targi w największym mieście tego kraju!
To będzie osiemnasta już edycja programu „Study in Poland”, realizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.
Ambasador Indii w Polsce Nagma Mohamed Mallick odwiedziła Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) Uniwersytetu Gdańskiego. Współpraca z Indiami jest intensyfikowana i obejmuje zarówno sektor publiczny, jak i biznesowy.
Ambasador Rumunii w RP Cosmin Onisii był gościem rektora Śląskiego Unwersytetu Medycznego, prof. Tomasza Szczepańskiego. Spotkanie było pierwszym krokiem w stronę nawiązania współpracy naukowo-dydaktycznej i zacieśnienia polsko-rumuńskiej relacji.
Wizytę na Uniwersytecie Warszawskim złożył Sun Linjang, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Chiny chcą rozwijać współpracę nie tylko w dziedzinie sinologii, lecz również nauk ekonomicznych i społecznych.
Inicjatywy związane z badaniami, kształceniem oraz zasobami ludzkimi – to główne obszary wspólnych działań, które znalazły się w porozumieniu zawartym przez uczelnie.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mianowała Ilianę Ivanovą na stanowisko komisarza ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.
NAWA rozpoczyna prace nad przygotowaniem „Strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego”. KRASP i Fundacja Edukacyjna Perspektywy będą ją w tym wspierać, bo internacjonalizacja jest w centrum wszystkich akademickich działań. Dyrektorowi Dawidowi Kosteckiemu życzymy odporności i wytrwałości!
Po raz pierwszy polskim uczelniom udało się pokonać magiczną granicę liczby zagranicznych studentów. Jest ich 100.000, a nawet więcej – według POL-on jest ich 102 tysiące, według GUS (inna metoda liczenia) – 105 tysięcy. Jeżeli Francuzi, Niemcy, a przede wszystkim USA, Chiny, Australia i Zjednoczone Królestwo robią wszystko, by ściągnąć międzynarodowych studentów do swoich uczelni, to uzyskanie przez Polskę takiego wyniku na tak konkurencyjnym rynku należy uznać za poważny sukces.
Prof. Paweł Poszytek (na zdjęciu w środku) i jego znakomity zespół z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dokonali rzeczy prawie niemożliwej: po rosyjskiej agresji na Ukrainę „odebrali” Petersburgowi prawo do zorganizowania EuroSkills 2023, największych zwodów umiejętności branżowych w Europie i w ciągu kilku miesięcy zorganizowali w gdańskiej „Arenie” imprezę, jakiej świat nie widział!
W tym roku aż 30 polskich instytucji promowało swoją ofertę na największych w Europie i jednych z największych na świecie targów i konferencji branżowej EAIE 2023 Rotterdam. Polska delegacja na wydarzeniu liczyła ponad 60 osób.
Zrównoważony i odpowiedzialny przemysł to przewodni temat VII międzynarodowej konferencji „Współpraca naukowo-badawcza pomiędzy Polską a Wietnamem” (POL-VIET 2023), która odbędzie się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ,w dniach 18–20 października 2023 r. Wydarzenie jest organizowane przez AGH oraz Hanoi University of Mining and Geology w formie hybrydowej.
Od 1 stycznia 2024 roku naukowcy i organizacje w Wielkiej Brytanii będą mogły uczestniczyć w programie „Horyzont Europa” na równi ze swoimi odpowiednikami w państwach członkowskich UE i będą miały dostęp do finansowania z programu „Horyzont Europa”.
Realizacja planu ma „pobudzić regionalną gospodarkę i zwiększyć globalną konkurencyjność krajowych uniwersytetów, a także krajowego przemysłu zaawansowanych technologii”.
Po raz kolejny - już 17! - matura „spotkała się” ze studiami, a maturzyści zapoznali się z poradami ekspertów na temat egzaminów maturalnych, ale także strategii wyboru dalszej edukacji czy właściwego planowania kariery zawodowej. Ogólnopolska kampania informacyjna Salon Maturzystów Perspektywy 2023 przeszła do historii. Z dumą ogłaszamy jej sukces!
Dziewczyny w grze! to pierwszy w Polsce program stypendialno-mentoringowy dla kobiet w gamingu i gamedevie skierowany do uczennic szkół średnich każdego typu, ze szczególnym uwzględnieniem kandydatek z mniejszych miejscowości. W jego ramach dziewczyny wezmą udział w rocznym cyklu szkoleń z zakresu tworzenia gier wideo, otrzymają indywidualną opiekę mentorską specjalistek i specjalistek ze studia CD PROJEKT RED oraz 12-miesięczne wsparcie finansowe przeznaczone na pokrycie kosztów edukacji i rozwoju.
Pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim polski matematyk, który jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, został uhonorowany przez brytyjskie Royal Society Nagrodą Milnera za rok 2024 za "pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe.
W ramach Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA) dr hab. Katarzyna Nawrot, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z Katedry Europeistyki pokieruje międzynarodowym zespołem zajmującym się wskaźnikami i parametrami w ocenie nauki.