Ułatwienia w procesie wizowym dla kandydatów na studia w Polsce i pomoc w ubieganiu się o przedłużenie czasowego pobytu – to główne tematy spotkania, które odbyło się 19 lipca w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Reprezentantem polskich uczelni był prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP. Przedstawił on szereg problemów - poruszanych również podczas niedawnej ogólnopolskiej narady konsultacyjnej uczelni "Study in Poland" - z którymi spotykają się kandydaci na studia w konsulatach oraz osoby aplikujące w Urzędach Wojewódzkich o przedłużenie pobytu czasowego.
Każdego roku miliony studentów wyruszają za granicę, by w ramach programu Erasmus odbyć studia na jednej z europejskich uczelni. Erasmus nie kończy się z chwilą powrotu do kraju. Doświadczenia zdobyte podczas pobytu za granicą powinny być pielęgnowane. Mając to na uwadze Ambasada RP w Lizbonie zaprosiła na spotkanie młodych Portugalczyków, którzy właśnie powrócili ze studiów w Polsce.
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego dołączył do konsorcjum 8 uniwersytetów oferujących wspólny program anglistycznych studiów magisterskich prowadzących do podwójnych dyplomów. Umowę podpisano w trakcie wizyty przedstawicieli UJ na obchodach jubileuszu 150-lecia Uniwersytetu Ca Foscari w Wenecji.
Szkoła Główna Handlowa – w ramach konsorcjum uczelni prowadzących program European Master in Law and Economics (EMLE) – została doceniona przez Komisję Europejską. EMLE jako jeden z 35 programów magisterskich ponownie otrzymał dofinansowanie w programie Erasmus Mundus. SGH uczestniczyła w przygotowaniu tego wniosku do Komisji, wnosząc w prace wieloletnie doświadczenia kształtowania programu. Liderem konsorcjum jest Uniwersytet Erazma w Rotterdamie.
Niemcy są jedną z najbardziej popularnych destynacji wśród studentów zagranicznych. Kraj ten zajmuje obecnie piąte miejsce za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Australią i Francją pod względem liczby studiujących obcokrajowców. Wzrosła też liczba zagranicznych naukowców.
Według raportu rosyjskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki liczba studentów w Rosji spadła aż o 40 proc. Obecnie rząd rozważa kilka sposobów rozwiązania problemu, przy czym jedną z opcji jest aktywniejsza praca na rzecz przyciągnięcia studentów z zagranicy.
Turcja ma ambitny plan zwiększenia liczby studentów zagranicznych do 350 000, do 2022 roku, pomimo złego wizerunku kraju w ostatnich latach w związku z naruszaniem praw człowieka. Obecnie studiuje tu 115 000 obcokrajowców ze 150 krajów.
140 studentów z Chin bierze udział w drugiej edycji szkoły letniej organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Studenci z Państwa Środka będą uczyć się języka polskiego, poznają też polską historię i kulturę. Zaplanowano wycieczki m.in. do Warszawy i Żelazowej Woli.
200 studentów z 30 krajów, m.in. z Europy, Chin, Argentyny, Brazylii, Indonezji i Paragwaju, będzie poznawało tajniki języka polskiego i naszej kultury podczas zajęć letniej szkoły, którą w Cieszynie organizuje w sierpniu Uniwersytet Śląski – podała uczelnia.
Studenci z Indii, na zakończenie swojego pierwszego semestru nauki na Politechnice Opolskiej wybrali się do Teatru im. Jana Kochanowskiego, aby zobaczyć scenę, na której specjalnie dla nich przygotowywana jest anglojęzyczna sztuka. Towarzyszył im gość specjalny: minister środowiska i rolnictwa stanu Gujarat – Parmar Jaydadrathsinhji Chandr.
Wszyscy się porównujemy. Uczelnie też – tak brzmi motto wywiadu zatytułowanego “Ranking prawdę Ci powie”, którego Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy udzielił magazynowi Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu “Głos Uczelni”.
ShanghaiRanking Consultancy ogłosiła tegoroczne dziedzinowe zestawienie uniwersytetów. Na listach rankingowych znalazło się dziesięć dyscyplin naukowych prowadzonych na UW.
Już ponad 120 wystawców zadeklarowało udział w Salonie Maturzystów Perspektywy 2018, w tym sto publicznych i niepublicznych uczelni! Przygotowaliśmy 400 spotkań i prezentacji, część z nich zostanie poprowadzona przez najlepsze szkoły wyższe w kraju. Warto pamiętać, że o polskich maturzystów zabiegać będą także uczelnie zagraniczne.
40 tysięcy egzemplarzy Informatora rozdamy na Salonie Maturzystów Perspektywy we wrześniu tego roku. Wiemy, że na publikację czekają prawie wszyscy planujący studia. Na czym polega fenomen Informatora?
IT for SHE to niezwykła kampania społeczna, w ramach której 80 utalentowanych studentek informatyki od lipca do września przekaże swoją wiedzę na temat nowych technologii uczniom szkół podstawowych w małych miejscowościach.
Dr Piotr Dardziński, dotychczas pełniący funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, został powołany na sekretarza stanu.