Cztery polskie uczelnie uczestniczące w porgramie "Study in Poland" – Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski – weszły w skład międzynarodowych konsorcjów, które wystartowały w konkursie na „uniwersytety europejskie” ogłoszonym z inicjatywy prezydenta Emmanuela Macrona przez Komisję Europejską. Uniwersytety Europejskie mają zacząć działać już od najbliższego roku akademickiego. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach programu Erasmus+ „European Universities”.
Marzec i kwiecień to dla polskich uczelni najważniejsze - z rekrutacyjnego punktu widzenia - miesiące w roku. Jeździmy w tym okresie promować się tam, skąd realnie przyjeżdżają do Polski studenci. A znakomita większość obcokrajowców w naszych szkołach wyższych to sąsiedzi ze wschodu. Dlatego będziemy na Ukrainie (Lwów i Kijów), w Federacji Rosyjskiej (Moskwa) i Kazachstanie (Almaty) - szczegóły poniżej. Sugerujemy też wyjazd do Uzbekistanu (Taszkent) i Tadżykistanu (Duszanbe) – szczegóły na stronie NAWA.
W dniach 16-17 marca 2019, program "Study in Poland" weźmie udział w największych rosyjskich targach rekrutacyjnych "Education & Career", które odbędą się w samym sercu Moskwy - w centrum wystawienniczym „Gostiny Dvor”, 400 metrów od Kremla i Placu Czerwonego. Jesteśmy więc w samym centrum metropolii podczas trwania imprezy targowej!
Uczelnie zainteresowane promocją swojej oferty edukacyjnej wezmą udział w targach "Wyższa Osvita 2019". Odbędą się one we Lwowie, w dniach 21-22 marca 2019, w Lwowskim Pałacu Sztuki w centrum miasta, przy ulicy Kopernika 17 (tuż obok Pałacu Potockich, aktualnie jednej z rezydencji Prezydenta Ukrainy).
Kazachstan to nowa pozycja w wiosennym planie wyjazdowym „Study in Poland”. Według najnowszych danych w Polsce jest obecnie 1075 studentów z Kazachstanu, aż o 35 procent (!) więcej niż przed rokiem – to dobry powód, aby udać się tam ponownie. Tym razem zapraszamy do Almaty, na targi ”Education and Career 2019”, które odbędą się 4-6 kwietnia 2019 w centrum Atakent-Expo.
Serdecznie zapraszamy uczelnie członkowskie programu "Study in Poland" na targi edukacyjne "Osvita ta Kar'era", które odbędą się 12-13 kwietnia 2019 w Kijowie. Udział w tych targach jest od dwunastu lat stałym punktem naszego kalendarium wyjazdowego - jesteśmy konsekwentnie obecni na rynkach, skąd przyjeżdża do Polski najwięcej studentów.
Zapraszamy na kolejne szkolenie w ramach „Akademii Internacjonalizacji”, które odbędzie się 15 kwietnia 2019 w Golden Floor Plaza w Warszawie. Jego celem jest przybliżenie zagadnień związanych z uruchomieniem i prowadzeniem programu kształcenia we współpracy z partnerami z zagranicy, po ukończeniu którego, absolwent uzyskuje wspólny, podwójny lub wielokrotny dyplom.
Łącznie ponad 133 tys. osób z Polski skorzystało od 2014 r. z wyjazdu w ramach programu Erasmus+ - poinformował wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.
USA mają szczęście, że Polska jest jednym z najsilniejszych partnerów programu Fulbrighta - powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher z okazji 60-lecia istnienia programu w Polsce. Podziękowała polskiemu rządowi za wkład w ten program wymiany naukowej i kulturalnej.
Izrael zainwestuje 120 milionów USD, aby zachęcić studentów zagranicznych do podjęcia studiów w tym kraju. Przeznaczy je także na finansowanie stypendiów w celu przyciągnięcia uzdolnionych naukowców. Działania te stanowią również jeden z elementów rywalizacji z Australią cieszącą się w tym regionie ogromną popularnością wśród studentów-obcokrajowców.
Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej rozpoczęło realizację projektu pod nazwą Ça Roule Avec TUL, który promuje studia uczelni. Projekt otrzymał dofinansowanie, 100 tysięcy zł, od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z programu "Nowoczesna Promocja Zagraniczna".
W Sali Senackiej Collegium Novum podpisano umowę powołującą Centrum Studiów nad Bangladeszem „Bangabandhu” na Uniwersytecie Jagiellońskim, w celu inicjowania, wspierania i rozwijania działalności edukacyjnej i badawczej w zakresie studiów nad Bangladeszem. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w Europie.
Internetowy tygodnik "University World News", który dociera do uczelni i środowiska akademickiego na całym świecie, opublikował artykuł Waldemara Siwińskiego na temat reformy szkolnictwa wyższego w Polsce.
Przestrzeń from Facebook oraz Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" pomagają polskim uczelniom uwolnić potencjał Internetu. 7 marca wystartował projekt szkoleniowy "Uczelnia w Mediach Społecznościowych", uruchomiony przez Przestrzeń from Facebook oraz Fundację Edukacyjną "Perspektywy" pod patronatem MNiSW.
Debata "Jak rozwijać kompetencje matematyczne polskich uczniów" rozpoczęła XXXI Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2019. Wzięli w niej udział m.in. Maciej Kopeć, wiceminister edukacji narodowej, Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy, prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, rektorzy stołecznych uczelni, władze edukacyjne Warszawy, dyrektorzy i nauczyciele najlepszych liceów i techników, eksperci edukacyjni i dziennikarze naukowi.
Znamy laureatów Genius Universitatis - nagrody dla twórców najlepszych, najbardziej oryginalnych kampanii rekrutacyjnych szkół wyższych. To już ósma edycja konkursu.
Kim chcę być? Jak przygotować się do egzaminu na zakończenie nauki w szkole podstawowej lub gimnazjum? Jak zwiększyć swoje szanse w rekrutacyjnej rywalizacji? Co wybrać - liceum, technikum czy szkołę branżową? I bardziej konkretnie: które liceum (bo są różne), które technikum (bo są różne) i jaką szkołę branżową, bo też są różne? – to tylko niektóre z pytań, które zadają sobie uczniowie VIII klas szkół podstawowych i III klas gimnazjów. Najnowszy Informator „Perspektyw” ma pomóc w znalezieniu na te pytania odpowiedzi.