Dla wszystkich Czytelników, Sympatyków i Partnerów mamy znakomitą wiadomość: "Perspektywy" są liderem najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce wśród miesięczników! Ranking opublikowany został przez prestiżowy Instytut Monitoringu Mediów, czołową firmę analizującą rynek medialny - w oparciu o dane za rok 2018. Brano pod uwagę powoływanie się na dany tytuł przez inne media (w prasie, radio, telewizji i w portalach internetowych). Na "Perspektywy" powoływano się w analizowanym okresie aż 2025 razy (dla przykładu na drugi w zestawieniu miesięcznik "Forbes" powoływano się 1390 razy).
Serdecznie zapraszamy uczelnie "Study in Poland" do udziału w największych rosyjskich targach rekrutacyjnych "Education & Career", które odbędą się w Moskwie w dniach 16-17 marca 2019. Co roku targi odwiedza ok. 25 tysięcy uczestników, a udział w nich bierze blisko 300 uczelni z Rosji i świata.
Uczelnie zainteresowane promocją swojej oferty edukacyjnej na zachodniej Ukrainie serdecznie zapraszamy do udziału w targach "Wyższa Osvita 2019" w dniach 21-22 marca 2019 we Lwowie. Studenci z Ukrainy stanowią ponad połowę wszystkich studentów zagranicznych w Polsce.
Serdecznie zapraszamy uczelnie członkowskie programu "Study in Poland" na targi edukacyjne "Osvita ta Kar'era", które odbędą się 12-13 kwietnia br. w Kijowie. Udział w tych targach jest od dwunastu lat stałym punktem naszego kalendarium wyjazdowego - jesteśmy konsekwentnie obecni na rynkach, skąd przyjeżdża do Polski najwięcej studentów.
Budowanie pozycji uczelni na arenie światowej i strategiczne podejście w celu umiędzynarodowienia uczelni to temat szkolenia, które odbędzie się 21 lutego w Warszawie w „Przestrzeni from Facebook”. Poprowadzą je: Marina Casals Sala, dyrektor Biura ds. Współpracy Międzynarodowej na Universitat Rovira i Virgili w Hiszpanii oraz Adam W. Jelonek, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. internacjonalizacji.
8 lutego odbyło się kolejne szkolenie w ramach Akademii Internacjonalizacji „Study in Poland” - „Obsługa studentów cudzoziemców w świetle nowej ustawy” w warszawskiej Golden Floor Plaza. Dotyczyło ono najnowszych zmian w przepisach dotyczących obsługi oraz rekrutacji kandydatów i studentów zagranicznych na polskich uczelniach.
Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował podręcznik wyjaśniający jak zadbać o legalny pobyt cudzoziemca chcącego studiować w Polsce. Materiał jest dedykowany pracownikom uczelni, którzy zajmują się rekrutacją i obsługą studentów zagranicznych. Może być także przydatny samym cudzoziemcom rozpoczynającym lub kontynuującym studia. Poradnik można pobrać ze strony Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
W związku ze stuleciem przywrócenia stosunków dyplomatycznych Polska i Francja zdecydowały się na organizację Polsko-Francuskiego Roku Nauki. Ministrowie odpowiedzialni za badania i szkolnictwo wyższe obu krajów - Jarosław Gowin i Frédérique Vidal - podpisali wspólną deklarację w tej sprawie.
Według danych Komisji Europejskiej w roku akad. 2016/17 około 22 400 projektów, w ramach programu Erasmus+, umożliwiło ponad 400 000 studentom, stażystom i pracownikom szkół wyższych okresowe kształcenie, uczestniczenie w szkoleniach lub nauczanie za granicą. W porównaniu z rokiem akademickim 2015/2016 ich liczba wzrosła o 70 000.
Obecnie rząd duński niechętnie zatwierdza nowe programy magisterskie prowadzone w języku angielskim. Zmierza to do ograniczenia przyjęć studentów zagranicznych na duńskich uczelniach. Stracą na tym duńskie firmy.
Politechnika Warszawska przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizuje projekt „Polsko-ukraińska współpraca instytucji przedstawicielskich reprezentujących rektorów na rzecz doskonalenia działania uczelni”. Decyzję o realizacji projektu podjął osobiście wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce Jarosław Gowin. Minister edukacji i Nauki Ukrainy Lilija Hrynewycz udzieliła temu przedsięwzięciu swego patronatu podkreślając duże znaczenie tej inicjatywy dla polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej.
Stowarzyszenie UNA Europa, które będzie wspierać związek siedmiu europejskich uczelni pod tą samą nazwą, powołano w Krakowie. Na czele organizacji stoi Uniwersytet Jagielloński. Rektorzy, oprócz podpisania aktu fundacyjnego stowarzyszenia, rozmawiali także o planach na przyszłość.
6 lutego 2019 r. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej nagrodzone zostały najlepsze licea i technika w Śląskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019. Szczególnym powodem dumy śląskich władz edukacyjnych i ich społecznego otoczenia jest niezwykły sukces szkół technicznych w tegorocznej edycji rankingu: aż 14 techników śląskich znalazło się wśród 100. najlepszych szkół technicznych w kraju, z czego aż 11. – w pierwszej pięćdziesiątce!
Dyrektorzy i uczniowie najlepszych szkół z województwa pomorskiego zostali nagrodzeni podczas gali Pomorskiego Rankingu Liceów i Techników, która odbyła się 7 lutego na Politechnice Gdańskiej. Zwycięzcom gratulowało grono znakomitych gości: pomorskich parlamentarzystów z wicemarszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, przedstawicieli środowiska akademickiego, władz samorządowych, dyrektor OKE w Gdańsku, liczni reprezentanci otoczenia gospodarczego PG.
XXXI Międzynarodowy Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY 2019, adresowany do maturzystów i uczniów przedostatnich klas liceów i techników, odbędzie się w dniach 8-9 marca 2019 r., w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Międzynarodowy Uniwersytet Humanitarno-Techniczny w Szymkencie nadał tytuł profesora honorowego Rektorowi AGH prof. Tadeuszowi Słomce. Kazachska uczelnia przyznała tytuł w uznaniu za wkład przy rozwijaniu współpracy naukowej oraz kulturalnej między AGH oraz Międzynarodowym Uniwersytetem Humanitarno-Technicznym w Szymkencie.