Polskie środowisko akademickie od kilkunastu lat zabiegało o powołanie wyspecjalizowanej agencji wspierającej umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego. Dlatego opublikowany w połowie stycznia projekt ustawy o powołaniu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej - wraz z uzasadnieniem i pismem wicepremiera Jarosława Gowina skierowującym go do konsultacji wśród wskazanej grupy podmiotów - w naturalny sposób wywołał silne emocje. Projekt NAWA i jego uzasadnienie znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Są tam także systematycznie zamieszczane kolejne opinie spływające od grupy wskazanych przez Ministerstwo instytucji i organizacji. Zaproszenie do dyskusji należy traktować szeroko. Dlatego "przedrukowujemy" tekst Waldemara Siwińskiego z lutowego numeru "Forum Akademickiego".
Do 20 lutego do godz. 12.00 można oddać głos na swojego kandydata w internetowym plebiscycie konkursu INTERSTUDENT 2017. To już trzeci raz, kiedy swojego zwycięzcę wskazać może również publiczność Konkursu w drodze internetowego głosowania. Nagrodę Specjalną dla Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego 2017 otrzyma ten z 20 nominowanych, który zdobędzie najwięcej głosów w internetowym głosowaniu (GŁOSUJ).
Znakomici mówcy, ciekawy program, wspaniałe miejsce - to najkrótsza wizytówka konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2017", która odbędzie sie 27-28 lutego w Krakowie. Konferencja organizowana jest wspólnie - w ramach programu "Study in Poland" - przez KRASP, Uniwersytet Jagielloński i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Konferencja odbędzie sie pod patronatem i z osobistym udziałem wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
W dniach 16-18 lutego 2017 w Narodowym Pałacu Sportu w Mińsku odbędą się Międzynarodowe Targi Edukacyjne „Obrazowanie i Kariera”.
Serdecznie zapraszamy uczelnie "Study in Poland" zainteresowane szerszą obecnością w Azji Centralnej do udziału w targach ” 22nd International Education Exhibition Mongolia”, odbywających się w dniach 18-19 marca 2017 w Ułan Bator.
Uczelnie zainteresowane promocją swojej oferty edukacyjnej na zachodniej Ukrainie serdecznie zapraszamy do udziału w targach "Wyższa Osvita 2017" w dniach 24-25 marca 2017 we Lwowie.
Kijów to stały punkt programu wyjazdowego w planie targów „Study in Poland” – jesteśmy tam dwa razy do roku. Ukraina pozostaje jednym z priorytetowych kierunków promocji polskich uczelni uczestniczących w programie „Study in Poland”. Kolejna, wiosenna edycja targów Osvita ta kar’era odbędzie się w Kijowie 6-8 kwietnia 2017. Program „Study in Poland” będzie prezentował ofertę polskiego szkolnictwa wyższego na tych targach już po raz 19!
Serdecznie zapraszamy wszystkie uczelnie zainteresowane promocją swojej oferty edukacyjnej w świecie arabskim do udziału w międzynarodowych targach edukacyjnych GHEDEX 2017. Odbędą się one w dniach 18-20 kwietnia 2017 roku w stolicy Omanu, Maskacie.
W dniach 6-8 kwietnia 2017 roku zaprezentujemy w Kijowie nie tylko ofertę edukacyjną najlepszych polskich szkół wyższych, ale też różnorodne możliwości współpracy dwustronnej i w ramach projektów europejskich w obszarze edukacji, nauki i innowacyjności.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii (PolSoc) promować polską naukę w Zjednoczonym Królestwie, finansując wizyty wybitnych polskich naukowców na brytyjskich uczelniach.
Uniwersytet Warszawski wprowadza nowe zasady wspierania działalności naukowej. Od 1 lutego o środki mogą starać się nie tylko pracownicy UW, ale także naukowcy z innych ośrodków, którzy na UW chcieliby zrealizować prestiżowy międzynarodowy grant.
Ponad 24 tys. słuchaczy z całego świata wykształciło dotąd Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego, które obchodzi 65-lecie istnienia. Obecnie w łódzkiej „Wieży Babel” języka polskiego uczy się ponad 400 osób z 49 krajów; najwięcej z Azji, a także z Białorusi, Ukrainy, Republiki Konga i Angoli.
Cztery polskie uczelnie znalazły się wśród 500 najbardziej widocznych w Internecie szkół wyższych na świecie - wynika z najnowszej edycji rankingu "Web of Universities". Najlepsza w zestawieniu polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski - uplasowała się na 349. miejscu.
Wydawnictwo Perspektywy już po raz 6 organizuje konkurs na kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej - Genius Universitatis 2017. Konkurs ma charakter otwarty - jest adresowany do wszystkich polskich uczelni.
XXVII Międzynarodowy Salon Edukacyjny to znakomita okazja do prezentacji oferty krajowych i zagranicznych szkół wyższych, instytucji edukacyjnych, instytutów związanych z egzaminami językowymi, szkół językowych oraz wydawców edukacyjnych i producentów pomocy naukowych.
Perspektywy Press przygotowują kolejną, szóstą już edycję Mobilnego Informatora dla Maturzystów. InforMatur 2017 to znakomity przewodnik po uczelniach wszystkich typów i rodzajów, absolutnie wszystkich kierunkach studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich. Jest to także kompendium wiedzy o przyjętych przez szkoły wyższe zasadach przyjęć na studia.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powołał Łukasza Wojdygę na stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW. Będzie on również pełnił funkcję pełnomocnika ministra ds. utworzenia Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Uprzejmie informujemy, że - po konsultacjach - podjęliśmy decyzję o przeniesieniu udziału programu "Study in Poland" w wiosennych targach International Education Fairs of Turkey (IEFT) z marca na październik br.