Niniejszym przedstawiamy Państwu program wyjazdów na międzynarodowe targi edukacyjne w roku akademickim 2019/20 oraz plan wyjazdów studyjnych w roku 2020. Propozycje te mają jedną cechę wspólną: jedziemy promować polskie uczelnie tam, skąd chcą przyjeżdżać do nas studenci. Stąd koncentracja na kluczowych z rekrutacyjnego punktu widzenia rynkach wschodnich - dalekich i bliskich.
Prawie 260 tysięcy absolwentów liceów i techników przystąpi w maju 2020 do egzaminu maturalnego. Do końca września muszą oni złożyć deklaracje, w których określą przedmioty dodatkowe zdawane na maturze i niezbędne do rekrutacji na studia. W wyborze tym pomoże im ogólnopolska kampania Salon Maturzystów Perspektywy 2019 odbędzie się we wrześniu w 16 miastach akademickich. Uroczysta inauguracja kampanii, z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina odbędzie się 5 września na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Times Higer Education, bodaj najlepiej na świecie znany i ceniony magazyn poświęcony szkolnictwu wyższemu, zamieścił (w numerze z końca sierpnia) obszerną analizę polskiej reformy. Zapowiedziany na okładce tytuł: „Przesadne zagrożenie?” Ilustruje zdjęcie morza z groźnie wyglądającą płetwą rekina, która jednak należy do kryjącej się pod powierzchnią wody sympatycznej złotej rybki.
Zdobywanie wyższego wykształcenia w innym kraju niż własna ojczyzna jest coraz popularniejsze wśród europejskich studentów. Z opublikowanych danych Eurostatu wynika, że w latach 2013-2017 liczba takich osób w UE zwiększyła się o 22 proc.
Pierwszą edycję konkursu o Polsko-Francuską Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej i Pierre’a Curie 2019 ogłosiły polskie i francuskie instytucje naukowe. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września br. Laureaci, jeden naukowiec z Polski i jeden z Francji, otrzymają po 15 tys. euro.
Jak wynika z danych, niemieckie uczelnie gościły w 2018 roku 374 583 studentów zagranicznych, co stanowi wzrost o 4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to, że cel przyjęcia na studia 350 000 cudzoziemców do 2020 roku został nie tylko osiągnięty, ale i przekroczony o 7%.
Pomimo obaw związanych z Brexitem, w roku akademickim 2019/20 na studia w Wlk. Brytanii została przyjęta rekordowa liczba zagranicznych studentów spoza Unii Europejskiej. Nastąpił aż 32 procentowy wzrost studentów z Chin. Odnotowano również niewielki wzrost liczby studentów z UE.
Na Uniwersytecie Gdańskim po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Światowe Forum Dziekanów Prawa oraz konferencja Światowego Stowarzyszenia Szkół Prawa. Od 18 do 22 września br. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego będzie gościł dziekanów i przedstawicieli wydziałów prawa z ponad stu najlepszych uczelni w świecie.
Cztery edukacyjne projekty międzynarodowe, w których Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum występuje jako partner – DID-ACT, ELLIPSE, EUROPUBHEALTH+ oraz CLILMED – otrzymały dofinansowanie w ramach programu ERASMUS+.
Uczelnia otrzymała z Komisji Europejskiej blisko 430 tys. EUR (ok. 1.850.000 zł) na kolejny projekt mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus+ Mobilność edukacyjna w sektorze szkolnictwa wyższego z krajami partnerskimi. Wniosek uzyskał 1932 punkty z 2000 możliwych.
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 9 polskich. Tym razem najlepszą polską uczelnią jest Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się w czwartej setce. UW znalazło się w piątej setce - wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU).
Fundacja Edukacyjna Perspektywy od lat widzi rosnący potencjał krajów Azji Centralnej. Cykliczne misje edukacyjne w tym regionie udowadniają, że jest to część świata, na którą warto mieć oczy szeroko otwarte. W związku z tym tegoroczny “Perspektywy Women in Tech Summit” (konferencja o kobietach w nowych technologiach organizowana po raz drugi w Warszawie) stanie się przestrzenią spotkań zachodnich wizji ze wschodnimi talentami.
Prof. Wojciech Maksymowicz został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dr Wojciech Kamieniecki został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Kamieniecki był pełniącym obowiązki dyrektora NCBR od 16 kwietnia br.