Kazachstan to dla polskich uczelni kierunek bardzo obiecujący i powinien stać się priorytetowym. Dlatego z satysfakcją informujemy, że 16-18 kwietnia złoży wizytę w Warszawie delegacja rektorów kazachskich uczelni, największa w historii polsko-kazachstańskiej współpracy akademickiej, na czele z Arynem Orsarievem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Kazachstanu oraz prof. Yerlanem Sydykovem, przewodniczącym Rady Rektorów Kazachstanu (RRK), rektorem Uniwersytetu im. Gumilowa. Pierwszego dnia pobytu rektorzy kazachscy wezmą udział w Międzynarodowym Forum Liderów Kształcenia Inżynierskiego Perspektywy 2018. Dzień później odbędą rozmowy w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz nakreślą kierunki dalszej współpracy podczas spotkania z Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Zaplanowano podpisanie strategicznej umowy o współpracy KRASP-RRK.
Jak budować międzynarodową reputację uczelni na rynku globalnym, to temat wiodący szkolenia "Building International Reputation" w ramach Akademii Internacjonalizacji „Study in Poland”, które odbyło się 11 kwietnia w poznańskiej School of Form. Specjalnymi gośćmi byli eksperci Dr Uwe Brandenburg oraz prof. Grzegorz Mazurek.
Już za tydzień rozpoczyna się polska misja edukacyjna UZBEKISTAN 2018, największa w historii współpracy akademickiej pomiędzy naszymi krajami. Będziemy w sercu Azji Centralnej w doborowym towarzystwie, jako że swój udział potwierdziło 17 uczelni akademickich plus przedstawiciele MNiSW, KRASP i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, reprezentowanych łącznie przez 39 osób, w tym 13 rektorów i prorektorów.
Inauguracja Dni Polskich Uczelni INDIE 2018 odbędzie się 9-10 maja w Ahmadabadzie (stan Gujarat). Swój udział w polsko-indyjskim "okrągłym stole" na temat rozwoju wymiany akademickiej i studenckiej oraz w uroczystym otwarciu Targów Edukacyjnych "Study in Poland" potwierdzili już Pan Adam Burakowski, ambasador RP w Indiach oraz Pan Bhupendrasinh Chudasama - minister edukacji stanu Gujarat.
Po raz 21 "Study in Poland" pojawi się na międzynarodowych targach edukacyjnych "Osvita ta kar'era" w Kijowie. W dniach 19-21 kwietnia, w Ukraińskim Domie na Chreszczatiku, udział wezmą aż 23 szkoły wyższe z Polski. Młodzi Ukraińcy będę mieli zatem okazję zapoznać się z szeroką ofertą studiów, co z pewnością przełoży się na ich rekrutację.
Rektorzy siedmiu śląskich uczelni odebrali z rąk wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego symboliczne czeki. Niemal sto mln złotych będą mogli przeznaczyć m.in. na organizację zajęć praktycznych i staży dla studentów, podniesienie poziomu umiędzynarodowienia i informatyzacji lub też zwiększenie kompetencji kadry naukowej. Wszystko za sprawą konkursu "Zintegrowane Programy Uczelni".
Rozmowa z prof. Marcinem Pałysem, rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, o najnowszej reformie nauki i szkolnictwa wyższego.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zakończyła się 12 kwietnia pierwsza seria spotkań z cyklu SciVal Forum Polska organizowanych wspólnie przez Elsevier i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". W tych spotkaniach wzięło udział prawie 200 przedstawicieli uczelni, a każdemu z wystąpień programowych towarzyszyła ożywiona dyskusja i pytania.
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Erasmus+ opublikowała najnowsze dane dotyczące osiągnięć uczelni realizujących mobilności Erasmus+ w ramach umów 2015. Uniwersytet Łódzki jest jednym z liderów w opublikowanych statystykach.
Na Uniwersytecie w Białymstoku gościła (5.04.2018) delegacja z Tajwanu. Przewodniczył jej ambasador tego kraju w Polsce, Henry Ming-Jeng Chen. W spotkaniu wzięli udział m.in. prof. Robert Ciborowski – rektor UwB oraz prof. Izabela Święcicka - prorektor ds. nauki, a także podlaski poseł Jacek Żalek, z którego inicjatywy doszło do wizyty.
70 lat temu - 20 marca 1948 r. Rada Ministrów wydała Rozporządzenie powołujące Akademię Lekarską w Bytomiu z Wydziałem Lekarskim i Oddziałem Stomatologicznym. Uruchomienie Akademii było przełomowym wydarzeniem w powojennej historii Śląska. Była to wtedy ósma szkoła medyczna w Polsce.
Prorektorzy białoruskiej uczelni, prof. Yury Bialykh i prof. Henadzi Hachko, odwiedzili Politechnikę Gdańską. Wzięli udział w spotkaniach na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz Wydziale Chemicznym, jak również spotkali się z prof. Jackiem Namieśnikiem, rektorem PG oraz prof. Markiem Dzidą, prorektorem ds. kształcenia i dydaktyki.
Fundacja Edukacyjna Perspektywy - wspólnie z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) - zaprasza do udziału w Forum Liderów Kształcenia Inżynierskiego 2018. Zostanie ono zwieńczone galą Rankingu Studiów Inżynierskich 2018. Wydarzenie, z udziałem gości zagranicznych, odbędzie się 17 kwietnia br. w Warszawie, w hotelu Hilton.
Najlepsze studia w Polsce dające tytuł inżyniera lub magistra inżyniera wskaże po raz drugi Ranking Studiów Inżynierskich, który Perspektywy ogłoszą 17 kwietnia. Oceniono w nim 21 najpopularniejszych dyscyplin studiów technicznych. Ranking zostanie opublikowany o północy z 16 na 17 kwietnia na portalu www.engineering.perspektywy.pl
Uczelnie najczęściej oceniane są, zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym, poprzez akredytacje i rankingi. Każda z tych metod ma swoją specyfikę i swoje narzędzia. Do niedawna wydawało się, że akredytacje i rankingi funkcjonują w odrębnych i niezależnych od siebie sferach oceny jakości uczelni. Ale czy na pewno?
Prof. Krzysztof Diks, matematyk, trener drużyn Uniwersytetu Warszawskiego biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, otrzyma Lifetime Coach Award. Nagrodę odbierze w Pekinie podczas finału tegorocznych zawodów.