Najnowsze wyniki badania opiniotwórczości przeprowadzane przez Instytut Monitorowania Mediów potwierdzają znakomitą pozycję “Perspektyw”. Na początku 2018 roku zajęliśmy 1 miejsce w rankingu miesięczników, wyprzedzając o siedem długości m.in. takie magazyny jak Forbes i Press. Pod względem najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych znaleźliśmy się na 6 pozycji, zostawiając w tyle m.in. Puls Biznesu i Gazetę Polską oraz tygodniki - Tygodnik Powszechny, Politykę i Wprost. Wraz z Dziennikiem Gazetą Prawną i Onetem tworzymy ścisły peleton wśród najbardziej opiniotwórczych mediów (łącznie z elektronicznymi!). Popularność z pewnością zawdzięczamy zainteresowaniu rankingami Perspektyw.
Już 11 kwietnia odbędzie się, tym razem w Poznaniu, trzecie szkolenie w ramach Akademii Internacjonalizacji "Study in Poland". Temat istotny dla każdej uczelni o ambicjach międzynarodowych: Building international reputation - smart strategy on a global market. Szkolenie będzie miało na celu przedstawienie podstaw budowania prestiżu i postrzegalności uczelni w kontekście międzynarodowym, a jego uczestnicy zostaną wyposażeni w narzędzia i przykłady dobrych praktyk akademickich w tym zakresie.
Coraz więcej Uzbeków studiuje w polskich uczelniach: w 2013 roku było ich 72, w 2015 już 153, a w 2017 aż 280. W roku akademickim 2016/17 studenci z Uzbekistanu byli na 64 polskich uczelniach, najwięcej na Uniwersytecie Warszawskim (36), Uniwersytecie Wrocławskim (33) i SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym (28). Ten pozytywny trend należy podtrzymać i wzmocnić. Dlatego program "Study in Poland", wspólnie z IROs Forum, we współpracy z Ambasadą RP w Taszkencie i Departamentem Współpracy Międzynarodowej MNiSW organizuje w dniach 19-27 kwietnia misję edukacyjną do Taszkentu, Samarkandy i Buchary.
Serdecznie zapraszamy polskie uczelnie do wzięcia udziału w wyjeździe studyjno-informacyjnym do stanów Gujarat (miasta Ahmadabad i Vodadora) oraz Kerala (Cochin) w dniach 9-14 maja 2018. Indie to jeden z najbardziej perspektywicznych rynków rekrutacyjnych. Blisko połowę spośród 1,3 miliarda jego mieszkańców stanowią osoby poniżej 25 roku życia. Szacuje się, że w Indiach brakuje 400-700 uczelni, żeby nasycić zapotrzebowanie młodych ludzi na edukację - dlatego co roku na studia za granicą wyjeżdża ponad 200 tysięcy Hindusów. Studenci ci, według danych Stowarzyszenia Indyjskich Izb Handlowych i Przemysłowych, wydają rocznie na naukę za granicą kilkanaście miliardów dolarów!
Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnym stoisku programu „Study in Poland” w ramach 33 edycji targów IEFT w dniach 24-25 marca 2018. Po ponad dwuletniej przerwie program "Study in Poland" wraca na rynek turecki, który mimo wydarzeń politycznych ostatnich lat wciąż przez większość uczelni europejskich postrzegany jest jako jeden z najbardziej obiecujących kierunków promocji zagranicznej.
Uczelnie zainteresowane promocją swojej oferty edukacyjnej na zachodniej Ukrainie serdecznie zapraszamy do udziału w targach "Wyższa Osvita 2018" w dniach 23-24 marca 2018 we Lwowie. Studenci z Ukrainy stanowią ponad połowę wszystkich studentów zagranicznych w Polsce - w roku akademickim 2016/17 naukę w Polsce pobierało 35 584 Ukraińców, ogólna liczba studentów zagranicznych w Polsce w tymże roku akademickim stanowiła 65 793 (dane pochodzą z raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2017").
Wieloletni uczestnicy programu „Study in Poland” zapewne już nie wyobrażają sobie kwietnia bez udziału w targach w Kijowie - nic dziwnego bierzemy udział w tej imprezie już po raz dwudziesty pierwszy! Rekrutujemy tu zresztą regularnie dwa razy do roku: w kwietniu i listopadzie, a stoisko programu "Study in Poland" w każdej edycji targów jest niezmiennie duże i zauważalne, żeby móc zmieścić wszystkich uczestników oraz przyciągnąć jak najwięcej młodzieży! Tej wiosny targi ”Osvita ta kar’era” odbędą się w Kijowie w dniach 19-21 kwietnia.
Od kilku lat wzrasta na Białorusi zainteresowanie ofertą polskich uczelni. Systematycznie rośnie też liczba Białorusinów studiujących w naszym kraju: w 2016 roku było ich 4615, w 2017 już 5119, a w 2018 aż 5968. Ale popularność stoiska "Study in Poland" podczas tegorocznych targów edukacyjnych w Mińsku (15-17 lutego) przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! W tym roku do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności, czy udział w targach edukacyjnych w Mińsku ze wspólnym stoiskiem programu „Study in Poland” będzie możliwy. Z powodów organizacyjnych leżących po stronie białoruskiej, otrzymaliśmy ostateczne potwierdzenie możliwości udziału w targach dokładnie tydzień przed samą imprezą.
Program Polskie Powroty jest wielką szansą zarówno dla polskich uczelni, jak i polskich naukowców, którzy myślą o powrocie do kraju - powiedział wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin, inaugurując w środę nowy program Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Program Polskie Powroty ma zachęcić polskich badaczy do powrotu do kraju poprzez zapewnienie im konkurencyjnych warunków pracy. Naukowcy, którzy zdecydują się na powrót, mogą liczyć na roczne wynagrodzenie w wysokości nawet do 350 tys. złotych brutto (wypłacane nawet przez 4 lata), a także środki, które pozwolą na zorganizowanie dwóch dodatkowych etatów – po to, aby naukowiec mógł stworzyć własny zespół, wspierający go w badaniach. Program będzie finansował także koszty przeprowadzki.
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich od dłuższego czasu prowadzi działania na rzecz zwiększenia obecności polskich uczelni w krajach Ameryki Łacińskiej. Dlatego delegacja KRASP, na czele z prof. Markiem Tukiendorfem, wzięła udział w Kongresie Szkolnictwa Wyższego w Hawanie poświęconym umiędzynarodowieniu. Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej i zarazem przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, spotkał się podczas Kongresu z Jose Ramonem Saborido Loidi, ministrem szkolnictwa wyższego Kuby. Minister Loidi przyznał, że kubańska nauka potrzebuje wsparcia, tym bardziej, że na wyspie jest wielu utalentowanych badaczy i studentów.
Warunkiem powodzenia reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego jest rozpoznanie i adaptacja do polskich warunków skutecznych rozwiązań światowych - uważa prof. Łukasz Sułkowski, autor książki "Fuzje uczelni. Czy w szaleństwie jest metoda?" wydanej niedawno przez PWN. Prezentujemy wywiad z autorem zamieszczony w najnowszym numerze "Perspektyw"
17 kwietnia br. Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" ogłosi wyniki Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018 oceniającego 21 najpopularniejszych kierunków studiów technicznych prowadzonych w polskich uczelniach. Odbędzie się to w warszawskim hotelu "Hilton", podczas II Forum Liderów Kształcenia Inżynierskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym, nagrodzone zostaną po trzy najlepsze wydziały w każdym ocenianym kierunku studiów.
Uczelnie najczęściej oceniane są, zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym, poprzez akredytacje i rankingi. Każda z tych metod ma swoją specyfikę i swoje narzędzia. Do niedawna wydawało się, że akredytacje i rankingi funkcjonują w odrębnych i niezależnych od siebie sferach oceny jakości uczelni. Ale czy na pewno?
Prezentacja Raportu "Kobiety na politechnikach 2018", zapowiedź Ogólnopolskiego Dnia Otwartego dla Dziewczyn – kulminacyjnego punktu akcji „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!” oraz informacje na temat programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn" i programu inspiracyjnego dla studentek informatyki − "IT for SHE" były najważniejszymi punktami konferencji prasowej, która odbyła się 8 marca na Politechnice Warszawskiej. 8 marca na Politechnice Warszawskiej ogłoszono Raport "Kobiety na politechnikach 2018" Fundacji Perspektywy. Odnotowano w nim największy w historii przyrost liczby studentek kierunków informatycznych na polskich uczelniach. Liczba dziewczyn rośnie w tym obszarze dwukrotnie szybciej niż liczba studentów płci męskiej. Czy zaczyna się właśnie rewolucja informatyczek?
W siódmej edycji konkursu Genius Universitatis na najlepsze kampanie rekrutacyjne szkół wyższych startowało 46 szkół wyższych, które zgłosiły 126 prac w 7 kategoriach. Finał konkursu odbył się podczas Międzynarodowego Salonu edukacyjnego Perspektywy 2018 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Europejska Akademia Nauk i Sztuk Pięknych (European Academy of Sciences and Arts, EASA), jedna z najbardziej prestiżowych organizacji naukowych i artystycznych w Europie, zaprosiła w swoje szeregi profesora Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej. Aktywność naukowa prof. Jacka Namieśnika znana jest w całej Polsce. Wykracza ona daleko poza macierzystą uczelnię czyli Politechnikę Gdańską, z którą związany jest od 1972 roku. Profesor pełni wiele funkcji w prestiżowych krajowych i zagranicznych gremiach naukowych. Pod koniec roku 2017 podczas dorocznego posiedzenia Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Salzburgu (European Academy of Sciences and Arts – EASA) prof. Namieśnik dołączył do grona członków tego szanowanego gremium.
Profesor Jerzy Woźnicki, Prezes FRP, odebrał tytuł doktora honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. T. Szewczenki. – Dzisiejsza uroczystość ma dla mnie wymiar wielce osobisty - mówił Prezes FRP po odebraniu dyplomu. - Za to dla nas wszystkich, gości z Polski, ma wymiar ważnego gestu, aktu przyjaźni.Za istotny wkład w rozwój współpracy środowisk akademickich uczelni ukraińskich i polskich, wspieranie i inicjowanie współpracy pomiędzy narodowymi konferencjami rektorów, wzmacnianie przyjaźni i wzajemnego porozumienia pomiędzy Polską i Ukrainą, a także za wieloletnią twórczą współpracę z Uniwersytetem Kijowskim, 5 marca 2018 r. profesor Jerzy Woźnicki otrzymał dyplom honoris causa.
Dr Katarzyna Maniszewska została prorektorem ds. współpracy z zagranicą w Collegium Civitas. Jest doktorem nauk humanistycznych, magistrem filologii germańskiej oraz magistrem dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła podyplomowe studia menedżerskie na Wydziale Zarządzania UW oraz studia podyplomowe w zakresie problematyki zorganizowanej przestępczości i terroryzmu na Wydziale Prawa UW.
W siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie uroczyście wręczono 28 lutego prestiżowe tytuły Złotych Inżynierów. Miło nam pochwalić się, że tytuł Honorowego Złotego Inżyniera 2018 otrzymał prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" Waldemar Siwiński. - Inżynierowie to awangarda postępu, bez nich nie będzie nowoczesnej gospodarki - powiedział podczas uroczystości Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP. A Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Zarządu Głównego NOT, stwierdziła: - Mamy za co dziękować naszym laureatom. Wykonują fantastyczną pracę we wszystkich dziedzinach techniki - i nie tylko!
Zapraszamy serdecznie na prezentację "Książek z dobrej półki" Włodzimierza Paszyńskiego, od lat obecnego na łamach miesięcznika "Perspektywy". O literaturze (i nie tylko) rozmawiać będzie z autorem Jarosław Klejnocki. Fragmenty książki przeczyta Przemysław Śmiech. "Paszyński proponuje krótkie eseje, poświęcone różnym lekturom; nie układa ich chronologicznie ani geograficznie. Jego praca staje się swoistym ogrodem, w którym czytelnik może swobodnie dobierać książki. Nie jest to jednak ogród nieplewiony, przeciwnie, wszystkie lektury dobrane są starannie, z namysłem, każda z nich jest jakimś wymownym znakiem czasu, w którym powstała i każda z nich wpisuje się w wielki dialog pomiędzy dawnymi i nowymi latami." Dr Tomasz Wroczyński, Wydział Polonistyki UW.