Już widać, że koronawirus odciśnie mocne piętno na edukacji, a wiele wskazuje, że może wstrząsnąć szkolnictwem wyższym. Znaczące zmiany nigdy nie biorą się znikąd, najpierw pojawiają się poszczególne elementy, a dopiero jakieś pozornie niezwiązane zjawisko powoduje nagły zwrot. Takim katalizatorem w przypadku edukacji online okazał się wirus z Wuhan. Edukacja online miała swoje wzloty i upadki, ale dopiero nowa sytuacja ukazała jej prawdziwy potencjał.
Szanowni Państwo,
W związku z sytuacją epidemiologiczną i podwyższonym ryzykiem zachorowań na COVID-19, Fundacja Edukacyjna Perspektywy stara się elastycznie reagować na bieżące wydarzenia w kraju i za granicą. Dlatego wprowadzamy szereg niezbędnych w chwili obecnej zmian w Kalendarium wyjazdów wiosennych 2020.
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta uruchomiła konkursy na prestiżowe stypendia Programu Fulbrighta na studia i prowadzenie badań w amerykańskich uczelniach i ośrodkach badawczych. Zainteresowane osoby mogą już aplikować!
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło konkurs na projekty badawcze realizowane przez zespoły z Polski, Austrii, Czech i Słowenii. Do rozdysponowania wśród polskich zespołów naukowych, które złożą wniosek do końca 2020 r., jest 20 mln zł.
Po raz pierwszy wręczono Polsko-Francuską Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej i Pierre’a Curie. Nagrodę otrzymali najaktywniejsi uczestnicy polsko-francuskiej współpracy naukowej, którzy mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami. Laureatami są: dr hab. Marcin Szwed i prof. Laurent Cohen oraz prof. Jakub Zakrzewski i dr hab. Dominique Delande.
Według najnowszego raportu QS azjatyccy studenci są coraz bardziej zainteresowani studiami na własnym kontynencie. Analitycy sugerują, że w nadchodzących latach studenci z tego regionu w dużej mierze będą wybierać kraje ościenne zamiast popularnych miejsc na Zachodzie.
Nowa niemiecka ustawa imigracyjna dotycząca wykwalifikowanych pracowników została przyjęta przez niemiecką organizację ds. wymiany akademickiej DAAD z zadowoleniem. Jednak organizacja wskazuje również, że należy zrobić więcej, aby wesprzeć studentów z zagranicy, z których wielu chętnie zostaje w Niemczech po ukończeniu studiów.
Większość duńskiego parlamentu wprowadziła poprawkę do ustawy mającą na celu umożliwienie studentom zagranicznym pozostanie w kraju przez dwa lata od ukończeniu szkoły w celu znalezienia pracy. Proponowana data wdrożenia to 15 kwietnia. Poprawka jeszcze musi zostać zaakceptowana przez Komisję ds. Edukacji i odczytana dwukrotnie w parlamencie.
Konsorcjum ENHANCE składające się z 7 uczelni technicznych: Politechniki Warszawskiej, Politechniki w Berlinie, RTWH w Aachen, Uniwersytetu Technicznego Chalmersa w Göteborgu, Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim, Politechniki w Mediolanie i Politechnika w Walencji złożyło 26 lutego 2020 r. wniosek w programie Komisji Europejskiej "Uniwersytety europejskie".
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach otrzymał międzynarodową akredytację instytucjonalną CEEMAN International Quality Accreditation (IQA) – jedną z najbardziej prestiżowych i cenionych w obszarze edukacji menedżerskiej. Jest to pierwsza międzynarodowa akredytacja instytucjonalna przyznana uczelni, a także jedyna na Śląsku. Uczelnia dołączyła tym samym do grona 27 akredytowanych instytucji CEEMAN na świecie.
14 polskich uczelni akademickich znalazło się wśród najlepszych na świecie w corocznym rankingu dyscyplin („by subject”) opublikowanym na początku marca przez brytyjską agencję QS Quacquarelli Symonds. Nasze uczelnie, które znajdują się w 26 spośród 48 objętych rankingiem dyscyplin („subjects”), polepszyły znacząco swoje pozycje w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest ich w rankingu o trzy więcej i są obecne w większej liczbie dyscyplin.
Stało się! A konkretniej: stało się 6 marca o godz. 15, w Sali Kisielewskiego PKiN. W czasie gali konkursu Genius Universitatis 2020 poznaliśmy mistrzów uczelnianej promocji i na dużym ekranie zobaczyliśmy ich dzieła. Było kreatywnie (co się rozumie samo przez się), zabawnie (o zabawie jest wszak mowa w motcie konkursu), a przede wszystkim sympatycznie.
Obecny rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski został wybrany na kolejną kadencję na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Wyboru rektora dokonało kolegium 100 elektorów.
Prof. Andrzej Sokala został wybrany rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był jedynym kandydatem. "Czuję po tym wyborze jeszcze większy ciężar odpowiedzialności, niż przed wejściem na tę salę, ale sam tego chciałem" - podkreślił rektor-elekt.