Ponad 40 mówców najwyższej klasy, w tym szefowie i wysokiej rangi przedstawiciele kluczowych instytucji i organizacji zajmujących się internacjonalizacją polskiego szkolnictwa wyższego, najbardziej aktualne tematy związane z umiędzynarodowieniem dydaktyki i nauki,wydarzenia towarzyszące, włącznie z pilotażowym szkoleniem programu "Uczelnia w Mediach Społecznościowych", prowadzonego wspólnie przez Facebook i Fundację Edukacyjną "Perspektywy", gale Nagrody "Gwiazdy Umiędzynarodowienia" oraz konkursu INTERSTUDENT - to najkrótsza charakterystyka konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2019", która 17-18 stycznia odbędzie się w SGGW w Warszawie. Rejestracja jeszcze przez trzy dni! Warto się pospieszyć, bo tradycyjnie na tej konferencji będą wszyscy, którym umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego leży na sercu.
Serdecznie zapraszamy na szkolenie "Uczelnia w Mediach Społecznościowych", które odbędzie się 16 stycznia 2019 r. w Przestrzeni from Facebook w Warszawie - w przeddzień konferencji Studenci Zagraniczni w Polsce 2019. Szkolenie jest skierowane do uczestników konferencji, a udział w nim jest bezpłatny.
Podczas uroczystej Gali towarzyszącej konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2019" wręczone zostaną uroczyście statuetki i dyplomy dla laureatów II edycji Nagrody Środowiskowej "Gwiazdy Umiędzynarodowienia / International Stars 2019". Otrzymają je osoby szczególnie zasłużone dla internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego. Poniżej - oraz na łamach Perspektyw - prezentujemy dostojnych laureatów.
W domu często mówił po francusku, na świecie wykładał po angielsku, zawsze myślał po europejsku, bo tak nauczył go ojciec. Nigdy nie wyjechał na stałe z Polski, choć mógł mieszkać wszędzie na świecie. Za to do Polski przyciągnął i ciągle przyciąga tysiące cudzoziemców, którzy chcą się kształcić w Akademii Leona Koźmińskiego, a którą to od samego początku współtworzył z myślą o nadaniu jej międzynarodowego zasięgu. Trudno wyobrazić sobie większego rzecznika umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego niż prof. Andrzej K. Koźmiński.
Dyrektor Centrum Studiów nad Polityką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od niemal dwudziestu lat prowadzi rozległe, międzynarodowe badania instytucji uniwersytetu w Europie i europejskiej polityki naukowej. Jest międzynarodowym doradcą i ekspertem m.in. dla Komisji Europejskiej, OECD, Rady Europy, OBWE, USAID, UNDP i Banku Światowego. Był kierownikiem lub partnerem w pięćdziesięciu projektach międzynarodowych związanych z badaniami szkolnictwa wyższego i polityką edukacyjną (finansowanych m.in. przez Fundacje Fulbrighta, Forda i Rockefellera, unijne programy badawcze czy European Science Foundation).
Adiunkt w Zakładzie Anatomii i Neurobiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Działu Rekrutacji GUMed, od ponad 15 lat czynnie angażuje się w działania mające na celu umiędzynarodowienia zarówno macierzystej uczelni, jak i nauki w Polsce. Obszar jego działań obejmuje promocję krajową i na rynkach międzynarodowych, rekrutację na studia polsko- i anglojęzyczne, dydaktykę na poziomie przygotowującym do studiów wyższych (współtwórca i obecnie kierownik kursu PreMed), dydaktykę na poziomie studiów wyższych (anatomia i neurobiologia) i przygotowującą do egzaminów nostryfikacyjnych (egzaminy USMLE).
W Uniwersytecie Jagiellońskim koordynuje współpracę i partnerstwa z zagranicznymi instytucjami szkolnictwa wyższego i instytucjami badawczymi na poziomie uniwersyteckim, zarządza programami wymiany bilateralnej i mobilności pracowników w ramach projektu Erasmus + oraz programu SYLFF. Aktywnie uczestniczy w szeregu międzynarodowych i krajowych sieci naukowo -edukacyjnych, w tym w sieci Coimbra Group (jako przewodnicząca grupy Academic Exchange and Mobility), UNA Europa, The Guild of European Research-Intensive Universities, SYLFF Network oraz IROs Forum. W 2016 r. stypendystka Departamentu Stanu USA w ramach EducationUSA Leadership Institute.
Absolwent PJATK (Informatyka, zarządzanie projektami), który wykorzystuje wiedzę techniczną do marketingu zagranicznego. W codziennej pracy posługuje się biegle trzema językami obcymi (angielski, polski i rosyjski) oraz swoim ojczystym – ukraińskim. Po raz pierwszy w blisko 20-letniej historii Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich, Oleksandr został wybrany przez Walne Zgromadzenie Członków jako członek zarządu z zagranicy.
Pełnomocnik dziekana ds. umiędzynarodowienia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Koordynator uczelniana dwóch projektów NAWA w ramach programów dla instytucji: „Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe” oraz „PROM – międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej”. Dr Agata Karska w sposób unikatowy łączy prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie i koordynowanie szeregu projektów mających na celu zwiększenie umiędzynarodowienia badań i kształcenia na uniwersytecie.
Co roku w lutym program „Study in Poland” zaprasza uczelnie członkowskie do udziału w targach edukacyjnych na Białorusi. W tym roku Międzynarodowe Targi Edukacyjne "Obrazowanie i Kariera" odbędą się w Mińsku - w dniach 14-16 lutego 2019. W 2018 roku na polskich uczelniach studiowało 6044 Białorusinów (rok wcześniej było ich 5119), co stanowi 8% ogólnej liczby studentów zagranicznych w Polsce. Stanowią oni drugą grupę narodowościową (po Ukraińcach) pod względem liczebności.
Serdecznie zapraszamy uczelnie "Study in Poland" do udziału w największych rosyjskich targach rekrutacyjnych "Education & Career", które odbędą się w Moskwie w dniach 16-17 marca 2019. Co roku targi odwiedza ok. 25 tysięcy uczestników, a udział w nich bierze blisko 300 uczelni z Rosji i świata.
Uczelnie zainteresowane promocją swojej oferty edukacyjnej na zachodniej Ukrainie serdecznie zapraszamy do udziału w targach "Wyższa Osvita 2019" w dniach 21-22 marca 2019 we Lwowie. Studenci z Ukrainy stanowią ponad połowę wszystkich studentów zagranicznych w Polsce.
Szkolenie "Obsługa studentów w świetle nowej ustawy" odbędzie się 8 lutego 2019 roku w Golden Floor w Warszawie. Celem szkolenia jest poznanie wiedzy potrzebnej do obsługi studentów cudzoziemców na uczelniach od rekrutacji po prowadzenie studiów oraz sprawozdawczość w świetle najnowszych zmian w prawodawstwie, w tym ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z 20 lipca 2018 r.
12 grudnia w warszawskiej Golden Floor Centrum odbyło się szkolenie "Marketing po uniwersytecku: siła storytellingu i o tym jak strategicznie opowiedzieć i sprzedać historię uczelni", w ramach Akademii Internacjonalizacji "Study in Poland". Dotyczyło ono strategicznych narzędzi do budowania i sprzedawania historii uczelni na rynku międzynarodowym.
13 grudnia br. w Wiedniu, na zakończenie spotkania odbywającego się pod hasłem "Universities for Enlightenment", przewodniczący konferencji rektorów 10 krajów Europy Środkowej podpisali deklarację, wskazującą na zagrożenia podstawowych wartości, na których oparte jest funkcjonowanie demokratycznego społeczeństwa, oraz odpowiedzialność uczelni za kształtowaniu tych wartości wśród studentów i w całym społeczeństwie.
Rząd francuski zamierza przyciągnąć pół miliona studentów z zagranicy do 2027 roku. W związku z tym opracował strategię wraz z Campus France, dzięki której ten cel zostanie osiągnięty. Zawiera ona kilka kluczowych elementów, mających sprawić, że obcokrajowcy wybiorą Francję na miejsce edukacji.
Podczas gdy liczba międzynarodowych studentów studiujących w USA generalnie spadła, ich liczba na Hawajach utrzymuje się na stabilnym poziomie. Jak wynika z raportu Departamentu Biznesu, Rozwoju Gospodarczego i Turystyki, studenci zagraniczni wygenerowali w tym amerykańskim stanie 477,5 mln USD. Jednak coraz częściej biorą oni udział w kursach krótkoterminowych.
Zapraszamy na konferencję Stowarzyszenia PRom "PR i Marketing Uczelni 2.0.", która odbędzie się w dniach 27-30 stycznia 2019 r. w Pałacu Wojanów koło Jeleniej Góry.
W dniach 8-9 marca 2019 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie tysiące uczniów, głównie przyszłorocznych maturzystów oraz uczniów przedostatnich klas liceów i techników, odwiedzą XXXI Międzynarodowy Salon Edukacyjny PERSPEKTYWY 2019, którego główną częścią będzie Salon Szkół Wyższych.
Mariya Gabriel, komisarz UE do spraw gospodarki cyfrowej, była gościem specjalnym konferencji „Perspektywy Women in Tech Summit”, która odbyła się 27 i 28 listopada w Warszawie. W swoim wystąpieniu, otwierającym wydarzenie, podkreśliła ogromne znaczenie roli kobiet w biznesie i ich wpływ na gospodarkę krajów. Przedstawiła nie tylko najnowsze dane dotyczące ich liczby w obszarze STEM czy ICT, ale również opowiedziała o strategii Unii Europejskiej w zakresie wspierania kobiet w świecie cyfrowym. „Stawiamy na różnorodność, zaangażowanie, partnerstwo, inicjatywy i walkę ze stereotypami”, oświadczyła Gabriel.
Obecna sytuacja kobiet w szkolnictwie wyższym oraz ich pozycja na wyższych szczeblach uczelnianej hierarchii to temat wiodący I Regionalnego Spotkania EWORA (Europejskiego Stowarzyszenia Rektorów Kobiet), które odbyło się w ramach „Perspektywy Women in Tech Summit 2018” w Warszawie. Uczestniczyło w nim ponad 25 rektorek i vice-rektorek z polskich oraz zagranicznych uczelni.
Doroczna międzynarodowa konferencja o rankingach IREG 2019 Rankings: a Challenge to Higher Education odbędzie się w dniach 8-10 maja w Bolonii na Uniwersytecie Bolońskim. Jest to najstarszy uniwersytet nie tylko w Europie ale w całym świecie zachodnim. Studiowali tu Polacy, m in. Mikołaj Kopernik, Wincenty Kadłubek i Jan Kochanowski. Renesansowy pałac i sala, w której odbywać się będą obrady choć piękne mają ograniczoną pojemność.