Według wstępnych danych, w roku akademickim 2016/17 jest w Polsce 65.096 studentów obcokrajowców - w tym 62.054 na studiach kończących się dyplomem oraz 3042 na rocznych programach stypendialnych w ramach Erasmus+. Oznacza to wzrost o 11,4% procent w stosunku do roku poprzedniego (było wówczas 57.119 studentów obcokrajowców).
Współczynnik umiędzynarodowienia (udział obcokrajowców w ogólnej liczbie studentów) wzrósł do 5,15% (w roku poprzednim 4,07%). Należy zwrócić uwagę, że wzrost ten wynika w dużym stopniu ze zmniejszenia się o 139.343 osób, w stosunku do roku poprzedniego ogólnej liczby studentów w Polsce - obecnie jest w Polsce 1.264.451 studentów.
Wokalistka Kasia Moś, reprezentantka Polski w Konkursie Eurowizji 2017, będzie specjalnym gościem koncertu finałowego w ramach Polsko-Ukraińskich Dni Edukacji, Nauki i Innowacyjności, który odbędzie się 7 kwietnia 2017 w Pałacu Kultury i Sztuki Politechniki Kijowskiej. W koncercie, poza uczestnikami Forum Rektorów, weźmie udział 1500 studentów i uczniów najstarszych klas kijowskich szkół średnich.
W dniach 6-7 kwietnia 2017 r. odbędą się w Kijowie Polsko-Ukraińskie Dni Edukacji, Nauki i Innowacji, poświęcone rozwojowi akademickiej współpracy polsko-ukraińskiej, a także promocji polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. W ramach Dni odbędzie się Forum Rektorów Uczelni Technicznych Polski i Ukrainy, organizowane wspólnie przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Stowarzyszenie Rektorów Wyższych Uczelni Technicznych Ukrainy. Równolegle polskie uczelnie będą Gościem Specjalnym na odbywających się w Kijowie międzynarodowych targach edukacyjnych "Osvita ta kar'era".
Jednym z wydarzeń towarzyszących organizowanym w Kijowie w dniach 6-7 kwietnia Dniom Polsko-Ukraińskim będzie Dzień Informacyjny w ramach projektu EaP Plus na temat programu ramowego Unii Europejskiej "Horyzont 2020". Odbędzie się on w piątek 7 kwietnia na Politechnice Kijowskiej. Celem wydarzenia jest przedstawienie możliwości finansowania innowacyjnych pomysłów z tematyki energetycznej i środowiskowej.
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Jednak najważniejszym osiągnięciem jego artystycznej pracy jest nieustannie powiększające się grono Polaków dumnych ze swego dziedzictwa narodowego oraz ludzi zakochanych w polskim folklorze.
Chór Akademicki KPI został założony w 1947 roku. Działalność w obecnej, współczesnej formie rozpoczął w 1999 roku. Nowe pokolenie chórzystów kontynuuje tradycje swoich poprzedników.
W dniach 18-19 marca 2017 w Ułan Bator, stolicy Mongolii, odbyły się międzynarodowe targi edukacyjne ”22nd International Education Exhibition Mongolia”. Impreza została zorganizowana w samym centrum miasta - w hotelu Blue Sky, przy głównym placu Sukh Baatar. Nosi ona charakter cykliczny i odbywa się dwa razy do roku.
W dniach 18-20 kwietnia 2017 roku w stolicy Omanu, Maskacie odbędą się międzynarodowe targi edukacyjne GHEDEX 2017.
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny Siedlcach oferuje studia stacjonarne i niestacjonarne I, II i III stopnia. Prowadzone są także studia podyplomowe. To tutaj można zdobyć tytuł zawodowy licencjata, inżyniera i magistra inżyniera oraz stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego.
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" od wielu lat towarzyszy debatom i działaniom związanym z powołaniem polskiej narodowej agencji wspierającej umiędzynarodowienie, gdyż uznajemy istotną wagę tego projektu dla przyszłości polskiego szkolnictwa wyższego. Stąd nasz stały monitoring losów projektu ustawy o NAWA. Właśnie opublikowana została druga wersja tej ustawy - znacznie lepsza od poprzedniej.
W Pekinie powołane zostało 22 marca polsko-chińskie konsorcjum akademickie mające na celu wspólne powadzenie badań naukowych w ramach programu "One Belt One Road". Członkami konsorcjum są 23 uczelnie, w tym 9 polskich. Polską stronę w kierownictwie konsorcjum reprezentuje prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP.
Ukraina była Gościem Specjalnym XXVII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2017, który odbył się 10-11 marca w Warszawie. Z tej okazji do Warszawy przyjechała ponad 30-osobowa delegacja rektorów, prorektorów oraz dyrektorów działów współpracy międzynarodowej ukraińskich uczelni.
Już 19 instytucji - 15 polskich i 4 zagraniczne - zyskało uprawnienia do przeprowadzania egzaminów, umożliwiających zdobycie certyfikatów poświadczających znajomość języka polskiego - poinformował wiceminister nauki Aleksander Bobko podczas posiedzenia sejmowej komisji.
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie w końcu stycznia otworzyła swoje przedstawicielstwo we Lwowie.
30 marca ogłoszone zostaną wyniki finansowanego przez Komisję Europejską międzynarodowego rankingu U Multirank 2017.
Na Uniwersytecie Katarskim (Qatar University) w Doha, w dniach 12-14 marca odbywała się międzynarodowa konferencja IREG Forum 2017 Excellence as the University Driving Force z udziałem ekspertów od rankingów i przedstawicieli środowiska akademickiego z 35 państw.
16 kierunków studiów prowadzonych na UW zostało sklasyfikowanych w tegorocznej edycji QS World University Ranking by Subject. To o 6 więcej niż w poprzednim roku.
UMK jest 2. uniwersytetem w Polsce według międzynarodowego zestawienia Transparent Ranking uwzględniającego liczbę cytowań w Google Scholar.
Kolejny raz warszawski Pałac Kultury i Nauki wypełnił się tłumem maturzystów i gimnazjalistów, którzy wybierali tu szkoły i studia, a także uczyli się planowania ścieżki edukacji i kariery.
Czytelna i spójna z misją uczelni promocja oferty kształcenia jest sztuką, która udaje się coraz większej liczbie polskich szkół wyższych. Jak robią najlepsi, będzie można się przekonać 10 marca podczas XXVII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2017.
Dostępna jest już kolejna, szósta edycja Mobilnego Informatora dla Maturzystów. InforMatur 2017 to znakomity przewodnik po uczelniach wszystkich typów i rodzajów, absolutnie wszystkich kierunkach studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich.
Miesięcznik Perspektywy z mega sukcesem w styczniowym badaniu Instytutu Monitorowania Mediów: czołówka w kategorii “Najbardziej opiniotwórcze media miesiąca”, 5 m-ce w kategorii “Prasa” i absolutnie Pierwszy Miesięcznik Opiniotwórczy, z dystansem 140 punktów (cytowań) do zdobywcy kolejnego miejsca