Sprawozdanie z działań programu w roku akademickim 2016/17, plany na kolejny rok, działalność Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) i perspektywiczne rynki dla polskich uczelni - to główne tematy dorocznej narady konsultacyjnej uczelni uczestniczących w programie „Study in Poland”, która odbyła się 4 lipca br. w Centrum Nauka-Biznes Politechniki Opolskiej. Wzięło w niej udział ponad 60 osób reprezentujących uczelnie, a także goście, wśród nich: Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola i Łukasz Wojdyga, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW, pełnomocnik ds. NAWA. Naradę prowadzili wspólnie: prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP oraz Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Dziesięć Centrów Doskonałości Naukowej "Dioscuri" powstanie przy polskich instytucjach naukowych. Umowę w tej sprawie podpisały w Krakowie: Narodowe Centrum Nauki i niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka.
Utworzenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, wspierającej umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego, zakłada projekt ustawy przygotowany przez resort nauki. Przyjęcie projektu rekomendowała sejmowa komisja.
Równolegle ze spotkaniem na szczycie ministrów nauki i edukacji odbyło sie w Astanie Forum Rektorów państw Unii Europejskiej i Azji Centralnej. Delegacji KRASP przewodniczył prof. Stanisław Bielecki, wiceprzewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, b. rektor Politechniki Łódzkiej. Polska delegacja spotkała się z kierownictwem bliźniaczych organizacji Kazachstanu i rektorami głównych uczelni tego kraju.
Prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w MNiSW, wziął udział w drugim spotkaniu ministrów szkolnictwa wyższego i edukacji państw członkowskich Unii Europejskiej i Azji Centralnej, które odbyło się 22-23 czerwca w Astanie, stolicy Kazachstanu. Podczas szczytu przyjęto Deklarację Astańską zawierającą plan działań na rzecz reform w obszarze szkolnictwa wyższego na najbliższe lata.
Podczas wizyty w Chinach rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński otworzył na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Xian (XISU) Centrum Badań nad Polską. W planach jest uruchomienie studiów polonistycznych i wymiana studentów.
44 studentów filologii polskiej oraz lektoratów języka polskiego z 15 krajów bierze udział w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców na Uniwersytecie w Białymstoku. Oprócz kursów języka polskiego, dla uczestników zaplanowano też zwiedzanie regionu.
Z myślą o obcokrajowcach zainteresowanych podjęciem studiów w naszych uczelniach technicznych, Perspektywy przygotowały unikatową aplikację PERSPEKTYWY ENGINEERING & TECHNOLOGY RANKING 2017 prezentującą najlepsze studia w Polsce dające tytuł inżyniera oraz magistra inżyniera. Aplikacja dostępna jest w języku angielskim na urządzenia mobilne w systemie Android.
Finanse i rachunkowość w Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) to jeden z najlepszych tego typu kierunków na świecie. W opublikowanym 19 czerwca br. globalnym rankingu "Financial Times" polska uczelnia znalazła się na 15. miejscu, po awansie o 3 miejsca w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Aż dziewięć polskich uczelni znalazło się w prestiżowym QS World University Ranking. Jednak najlepsze z nich: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły miejsca dopiero w piątej setce zestawienia. Najlepszy okazał się słynny amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Podsumowanie Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017, analiza nowych kryteriów wprowadzonych do tegorocznej edycji oraz informacja o zasadach rankingu w kolejnych latach będą głównymi tematami VI Seminarium Rankingowego Perspektywy 2017.
Wielka Szóstka najlepszych polskich uczelni to: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (1. miejsce ex aequo), Politechnika Warszawska (3. miejsce), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska (4. miejsce ex aequo) oraz Akademia Górniczo Hutnicza (6. miejsce).
Mobilny Informator dla Maturzystów 2017! jest jedynym tego typu w Polsce przewodnikiem po wszystkich uczelniach (408) i wszystkich kierunkach studiów (970)
Pod koniec sierpniu zostanie wydany Informator dla Maturzystów 2018. Przedstawiona w nim zostanie pełna wiedza o ofercie i zasadach przyjęć na studia.
Zapraszamy do udziału w największej kampanii informacyjnej w kraju skierowanej do maturzystów 2018, w dniach 7-29 września 2017. To tu matura spotyka się ze studiami – wrzesień to czas deklaracji maturalnych, a co za tym idzie, wyboru kierunków studiów i poszukiwania swojej wymarzonej uczelni.
13 czerwca odbyła się inauguracja Programu Mentoringowego IT for SHE – po raz pierwszy 35 wspaniałych par mentoringowych miało okazję się spotkać i wspólnie wyznaczać cele i wyzwania na najbliższe 6 miesięcy współpracy.