Politechnika Gdańska odnowiła porozumienie o współpracy z Shanghai Institute of Technology. Jako pierwsza uczelnia w Polsce PG rozpocznie także współpracę z Anyang University w Chinach.
Pięć polskich uniwersytetów znalazło się w gronie laureatów konkursu Komisji Europejskiej „European Universities”. W sumie KE wybrała 17 konsorcjów instytucji szkolnictwa wyższego, które otrzymały granty na rozwój współpracy m.in. w dziedzinie kształcenia, badań, transferu technologii.
Nowe rynki edukacyjne i związane z nimi wyzwania, współpraca z agencjami rekrutacyjnymi, budowanie prestiżu, poprawienie pozycji w międzynarodowych rankingach, rozwój współpracy z uczelniami z Kazachstanu i Białorusi, nowe projekty i szkolenia, plany na przyszłość… Te i inne tematy były omawiane podczas Narady konsultacyjnej uczelni „Study in Poland” w Łodzi.
Wsparcie uczestnictwa podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w projektach międzynarodowych obejmujących badania naukowe lub prace rozwojowe jest przedmiotem programu Projekty Międzynarodowe Współfinansowane - o przedsięwzięciu w nowej formule poinformował resort nauki.
Wymiana nauczycieli akademickich, ekspertów i studentów, wsparcie nauczania języka polskiego i bułgarskiego – to niektóre założenia współpracy polsko-bułgarskiej w zakresie szkolnictwa wyższego. Program wykonawczy na lata 2018-2022 podpisali szef resortu nauki Jarosław Gowin oraz minister edukacji i nauki Bułgarii Krasimir Valchev.
Z programu Erasmus skorzystało już w Europie 10 milionów uczestników - poinformował PAP dyrektor FRSE Paweł Poszytek. Dodał, że w tym roku Brexit nie będzie miał negatywnego wpływu na budżet programu, a Wielka Brytania będzie w Erasmusie na pewno do 2020 r.
Niemal 80% doktorantów w Szwecji, którzy kontynuują dalsze badania i naukę, pochodzi z zagranicy. Z jednej strony sytuacja ta wywołuje zadowolenie, z drugiej konsternację. Eksperci zaczęli się zastanawiać, dlaczego szwedzcy studenci nie są w stanie lub nie chcą konkurować ze studentami z innych krajów.
Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej (ATO) rozpoczął praktyczne szkolenie lotnicze studentów. Na mocy uzyskanego 25 października 2018 roku Certyfikatu dla Zatwierdzonej Organizacji Szkolenia nr PL/ATO – 78, może on prowadzić szkolenia na pilota samolotowego liniowego – ATPL(A). Tym samym Politechnika Śląska dołączyła do wąskiego grona uczelni posiadających tego typu ośrodek szkolenia lotniczego.
27 czerwca 2019 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja z Ministerstwa Edukacji Chińskiej Republiki Ludowej. Gości przyjął w Collegium Novum rektor UJ prof. Wojciech Nowak.
Od 1 do 12 lipca na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK odbywa się międzynarodowa, interdyscyplinarna szkoła letnia dla doktorantów “Toruń Astrophysics, Spectroscopy and Quantum Chemistry School” (TASQ).
Politechnika Gdańska odnowiła porozumienie o współpracy z Shanghai Institute of Technology. Jako pierwsza uczelnia w Polsce PG rozpocznie także współpracę z Anyang University w Chinach.
W Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach odbyło się posiedzenie Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych. W spotkaniu wziął również udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr hab. Sebastian Skuza. Wiodącymi kwestiami były zmiany organizacyjne, finansowanie badań i współpraca międzynarodowa.
W prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni świata - QS World University Ranking - znalazło się w tym roku 16 polskich uczelni. Najlepszy wśród nich okazał się Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się na 338. pozycji na świecie.
W szanghajskim rankingu GRAS uczelnie z całego świata porównywane są osobno w każdym z 54 obszarów nauki. Polskie szkoły wyższe widoczne są tam m.in. w dyscyplinach takich jak matematyka, medycyna kliniczna, nauki weterynaryjne. Daleko im jednak do światowej czołówki.
W Perspektywach trwają redakcyjne prace nad jedynym na rynku, najbardziej popularnym informatorem dla uczniów klas maturalnych, planujących aplikowanie na studia na rok akademicki 2020/21.
Statystyki z ubiegłego roku pokazują, jak wielki potencjał marketingowy dla uczelni niesie w sobie największa cykliczna kampania informacyjno-edukacyjna dla maturzystów: 125 tysięcy gości, 148 wystawców – w tym 21 uczelni zagranicznych, 400 prezentacji, spotkań i warsztatów przygotowanych przez szkoły wyższe. Wielkie zainteresowanie mediów regionalnych i ogólnopolskich. W tym roku nie będzie inaczej!
Z dniem 1 lipca 2019 roku kadencję objął nowy zarząd Stowarzyszenia Erasmus Student Network Polska. Jego przewodniczącą została Karolina Mroczko (ESN AGH).