W dniach 25-26 czerwca odbędzie się w Zabrzu doroczna Narada konsultacyjna programu "Study in Poland". Gospodarzem Narady będzie Politechnika Śląska, a jej partnerem miasto Zabrze. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkie uczelnie uczestniczące w "Study in Poland"! Celem narady jest podsumowanie realizacji programu „Study in Poland” w mijającym roku akademickim, przyjęcie zasad i planu działań w roku akad. 2018/19, a także omówienie priorytetów na lata 2019-2021.
Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący podwojenia budżetu programu Erasmus w latach 2021-2027 do 30 miliardów euro w celu zapewnienia mobilności dla 12 milionów osób. Poza wspieraniem nauki i mobilności, we wniosku Komisji podkreśla się znaczenie dotarcia do osób ze wszystkich środowisk społecznych. Istotne jest także zwiększenie mobilności i współpracy z krajami rozwijającymi się oraz skupienie się na przyszłościowych dziedzinach m.in. takich jak energia odnawialna, zmiana klimatu, inżynieria środowiska, sztuczna inteligencja.
Podczas konferencji na Uniwersytecie Hasselt w Belgii zostały wybrane nowe władze IREG Observatory. Prof. Luiz Claudio Costa z Brazylii został nowym prezydentem. Waldemara Siwińskiego ponownie wybrano na wiceprezydenta.
Obecność stoiska „Study in Poland” została zauważona podczas Międzynarodowych Targów Edukacyjnych IEFT przez jej uczestników. Dali temu wyraz w ankiecie sporządzonej przez organizatorów. Z roku na rok rośnie liczba młodych Turków, którzy chcą rozpocząć edukację poza granicami swojego kraju. W związku z tym uczelnie europejskie upatrują dużą szansę w promocji swoich alma mater na targach w Turcji.
Porozumienie o współpracy naukowo-technicznej między Polską a Izraelem zostanie podpisane jeszcze w tym roku - zapowiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, podsumowując swoje rozmowy w Izraelu.
Indie postawiły sobie za cel czterokrotne zwiększenie liczby zagranicznych studentów i przyjęcie 200 000 studentów zagranicznych do roku 2023. Aby wesprzeć ten cel, rząd Indii rozpoczął nową kampanię „Study in India”. W jej ramach uruchomią nowy portal internetowy, międzynarodową kampanią marketingową oraz zwolnią z opłat całkowicie lub częściowo 15 000 studentów z zagranicy.
Brytyjskie Uniwersyteckie Konsorcjum NCUK i British Study Centres Ukraine nawiązały współpracę w celu uruchomienia pierwszego brytyjskiego program fundacyjnego na Ukrainie. Program będzie realizowany w British Study Center w Kijowie, który powstał rok temu. Wynika to z ogromnego zainteresowania Ukraińców studiowaniem za granicą. Korzyści w tym upatrują Brytyjczycy.
Szkolenia w ramach Akademii Internacjonalizacji Study in Poland cieszyły się dużym powodzeniem. Uznani eksperci dzielili się doświadczeniem i informacją w wielu dziedzinach związanych z edukacją i szkolnictwem wyższym. Wypełnienie załączonej ankiety pomoże inicjatorom Akademii w przygotowaniu kolejnych interesujących tematów.
28 maja w Collegium Civitas zainaugurowano czwartą edycję Szkoły Letniej. W tym roku uczelnię odwiedzi ponad 70 studentów z USA. Będą uczestniczyli w kursach tematycznych, a także dowiedzą się więcej o polskiej historii i kulturze.
Od 1 października na uczelni zostanie uruchomiony nowy program studiów magisterskich, prowadzony w języku angielskim „Komunikacja międzykulturowa w edukacji i na rynku pracy” (w ang. Intercultural Communication in Education and the Workplace). Są to studia bezpłatne ze względu na realizację projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2018: na czele (ex aequo) Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, trzecie miejsce zdobyła Politechnika Warszawska. Akademia Leona Koźmińskiego ponownie najlepsza w grupie uczelni niepublicznych.
Programy studiów dla liderów biznesu - i dla tych, którzy pragną być liderami - oceni już 12 czerwca Ranking MBA Perspektywy 2018. Ranking obejmie ponad połowę wszystkich aktywnych studiów dedykowanych kadrze zarządzającej. Współzawodnictwo oparte jest o takie grupy kryteriów jak: preferencje pracodawców, opinie absolwentów, wymagania stawiane studentom, ocena kadry dydaktycznej.
Tegoroczny Salon Maturzysty odbędzie się w 16 miastach akademickich, w największych uczelniach publicznych. W gronie współorganizatorów wydarzenia, pozwalającego na planowanie karier kolejnego rocznika kandydatów na studia, będą w tym roku po raz pierwszy: Katolicki Uniwersytet Lubelski, gospodarz Lubelskiego Salonu Maturzystów oraz Uniwersytet Rzeszowski, który będzie gościł młodzież z Podkarpacia. Dziękujemy naszym nowym Partnerom za podjęcie wyzwania!
"Informator dla Maturzystów Perspektywy" to publikacja, z którą już 28 kolejnych roczników absolwentów szkół średnich kształtowało swoją strategię maturalną oraz wybierało kierunek studiów i uczelnię. 3 września, podczas Salonu Maturzystów Perspektywy 2018, aż 40.000 gratisowych egzemplarzy najnowszej edycji naszego bestsellera trafi do rąk uczestników targów edukacyjnych.
Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w latach 2008-2016 prof. Wiesław Banyś został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.