Pięć sesji plenarnych, cztery sesje równoległe, dwóch ministrów, 53 mówców i ponad 250 uczestników - to najkrótsza charakterystyka konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2020", która w dniach 27-28 stycznia odbędzie się w Łodzi. Organizowana jest wspólnie , w ramach programu "Study in Poland", przez KRASP, Politechnikę Łódzką i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Obecni będą członkowie kierownictwa MNiSW i dyrektorzy centralnych instytucji szkolnictwa wyższego. Wśród mówców wybitni przedstawiciele świata akademickiego z Polski i zagranicy oraz eksperci internacjonalizacji. A wszystko w niepowtarzalnym klimacie Zatoki Sportu PŁ.
Podczas szkolenia „Protokół dyplomatyczny w uczelniach i akademicki savoir-vivre” – organizowanego w przeddzień Konferencji Studenci Zagraniczni w Polsce 2020 omówione zostaną najważniejsze zasady, których znajomość jest niezbędna do prawidłowego i skutecznego reprezentowania uczelni na arenie międzynarodowej.
Wprawdzie dokładne dane o studentach obcokrajowcach w Polsce będą znane dopiero w kwietniu, ale już wiadomo, że jest ich prawie 85 tysięcy! Znane są natomiast szczegółowe dane za rok poprzedni. Zostały one opublikowane przez "Perspektywy" w corocznym raporcie "Studenci Zagraniczni w Polsce 2019". Według raportu, w roku akademickim 2018/19 studiowało w Polsce 78 259 studentów zagranicznych ze 174 krajów, czyli o 5516 więcej niż rok wcześniej (wzrost o ponad 7,5%). Zagraniczni studenci stanowią 6,37% ogółu studentów w naszym kraju (jedenaście lat temu było ich zaledwie 0,71%, a w roku akademickim 2017/18 – 5,63%).
Umiędzynarodowienie nauki i procesu dydaktycznego to główne wyzwanie, przed którym stoi polskie szkolnictwo wyższe. Nagroda Środowiskowa "Gwiazdy Umiędzynarodowienia / Internationalization Stars" stanowi wsparcie tego procesu. Nagrodą, już po raz trzeci, uhonorowano osoby mające wybitne osiągnięcia w badaniach nad internacjonalizacją, zarządzaniu procesem umiędzynarodowienia, marketingiem za granicą, kształceniu obcokrajowców i działaniach w zakresie dyplomacji akademickiej. Przyznane zostały również nagrody specjalne.
W kontekście swojej roli w procesie badawczym używa określenia „gracz zespołowy”. Jak sam tłumaczy: – Czasami jako menedżer zespołu badawczego muszę umieć stworzyć cały szkic, a czasami jako jeden z wielu naukowców w projekcie mam tylko umiejętnie połączyć kropki. Naukowiec obecnie musi być multiinstrumentalistą, to trudne, ale też wartościowe wyzwanie: zmusza do ciągłego rozwoju.
Jest kierownikiem Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UMW oraz prorektorem ds. rozwoju UMW. Ma wyjątkowy dorobek w zakresie międzynarodowej współpracy/umiędzynarodowienia na polu edukacyjnym. Sprawił, że prowadzona przez niego jednostka stała się renomowanym ośrodkiem akademickiej dermatologii i wenerologii. Dziś zarówno studenci, jak i lekarze z innych krajów zabiegają, by właśnie we Wrocławiu odbywać krótko- i długoterminowe staże.
Jest prawdziwym ambasadorem polskiego szkolnictwa wyższego za granicą. Działał na rzecz umiędzynarodowienia polskich uczelni już w czasie pracy na placówce dyplomatycznej (był ambasadorem RP w Malezji w latach 2010-2014). Dziś swoje doświadczenia wykorzystuje, pełniąc od 2017 r. funkcję pełnomocnika rektora UJ ds. internacjonalizacji. Mocno angażuje się nie tylko w poprawę umiędzynarodowienia macierzystej uczelni, ale skutecznie i konsekwentnie buduje markę polskiego szkolnictwa wyższego na arenie międzynarodowej.
Pracuje w Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej UAM, gdzie koordynuje projekty międzynarodowe. Zorganizował w Poznaniu (2019 r.) pierwszą w Polsce EUPRIO Annual Conference, czyli konferencję europejskiego stowarzyszenia European Association of Communication Professionals in Higher Education, którego jest sekretarzem i jedynym polskim członkiem Komitetu Sterującego.
Jako dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej PŁ kieruje 50-osobowym zespołem, w którym dzięki jej staraniom panuje kreatywna atmosfera i otwartość na podejmowanie nowych wyzwań. Działając na bardzo trudnym i konkurencyjnym rynku technicznych szkół wyższych, stara się pokonywać bariery stojące przed uczelnią, na której pracuje, i wielokierunkowo rozwijać współpracę międzynarodową PŁ. Charakteryzuje się innowacyjnością, wizjonerstwem i elastycznością.
Mnogość działań, które podjęła w kontekście umiędzynarodowienia, może imponować. Dziś jako kierownik powstałego w 2019 r. Referatu Umiędzynarodowienia w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości UML m.in. koordynuje program „Study in Lublin”, prowadzi portal informacyjny dla cudzoziemców oraz profile programu w mediach społecznościowych. Koleżeńska, pomysłowa, zaangażowana – to zjednuje jej sympatię w codziennej pracy.
W środku wakacji odszedł od nas nagle prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP, najmłodszy rektor wśród polskich uczelni technicznych. Człowiek niezwykły.
Serdecznie zapraszamy wszystkie uczelnie zainteresowane rekrutacją studentów z Białorusi do udziału w Międzynarodowych Targach Edukacyjnych "Obrazowanie i Kariera" w Mińsku - w dniach 13-15 lutego 2020. W roku akademickim 2018/19 na polskich uczelniach studiowało 7314 Białorusinów (rok wcześniej było ich 6044), co stanowi obecnie 9% ogólnej liczby studentów zagranicznych w Polsce. Jest to druga grupa narodowościowa (po Ukraińcach) pod względem liczebności.
W ramach programu "Study in Poland" przedstawiciele polskich uczelni odwiedzą Katar, gdzie wezmą udział w „Polskiej Sesji” w Research Forum organizowanym przez Qatar University w dniach 14-16 kwietnia 2020 oraz spotkają się z potencjalnymi kandydatami na studia.
Jak wynika z badań Statistics Estonia, w ciągu ostatnich dwóch lat studenci zagraniczni w Estonii wygenerowali ponad 10 milionów euro podatku. Kraj ten stara się zwiększyć swoją atrakcyjność poprzez szeroką ofertę pracy dla cudzoziemców w trakcie i po ukończeniu studiów.
Na internetowej stronie www.perspektywy.pl równo o godzinie 00:00 9 stycznia 2020 r., a na oficjalnej gali w auli Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w samo południe podane zostały wyniki XXII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020. Emocji nie brakowało, mądrych i pięknych słów także nie.
Przedstawiamy tekst o sytuacji polskich uczelni w rankingach: "Polish Universities and International Rankings" przygotowany po konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie - Rankingi w strategiczne zarządzanie szkołą wyższą" zorganizowanej przez "Perspektywy" w ramach International Visibility Project w Warszawie, w dniach 2- 3 grudnia 2019 roku. Autorem analizy jest dr Richard Holmes ceniony międzynarodowy ekspert w dziedzinie rankingów akademickich i jakości szkolnictwa wyższego. Holmes uczestniczył w audycie rankingowym kilku polskich uczelni a także brał udział w grudniowej konferencji.
Przyjaciel „Perspektyw”, pan Margułan Baimukhan, ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce awansował na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych Kazachstanu. Jesteśmy przekonani, że powodem tej wysokiej oceny było również wielkie zaangażowanie Pana Ambasadora w rozwijanie kontaktów edukacyjnych pomiędzy Polską i Kazachstanem.
Prof. Grzegorz Jacek Wrochna, fizyk, wieloletni dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w resorcie nauki. W swojej karierze naukowej profesor Wrochna zajmował się wielkimi eksperymentami fizyki wysokich energii, był współtwórcą pionierskich obserwacji w kosmosie, pracował nad koncepcją wprowadzenia do naszego krajobrazu naukowego i gospodarczego wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych.