Umiędzynarodowienia badań naukowych było kluczowym tematem dorocznej konferencji “Studenci zagraniczni w Polsce”, której gospodarzem była w tym roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wzięło w niej udział ponad 250 uczestników z uczelni z całego kraju. Konferencję, zorganizowaną po raz 12. w ramach programu "Study in Poland", otworzyli: prof. Wiesław Bielawski, rektor SGGW, prof. Jan Szmidt, przewodniczący KRASP, rektor Politechniki Warszawskiej oraz Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. W imieniu wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina dobrych obrad życzył reprezentantom uczelni z całego kraju Piotr Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
17 stycznia podczas gali w Auli Kryształowej SGGW nagrodzeni zostali laureaci Konkursu na najlepszego studenta zagranicznego INTERSTUDENT 2019, organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w partnerstwie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Parlamentem Studentów RP i Krajową Reprezentacją Doktorantów.
Przedstawiamy laureatów tegorocznej, dziewiątej edycji:
Student III roku na kierunku pielęgniarstwo English Division Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pochodzący z Ghany Charles Woode przyjechał do Polski w 2016 r. i podjął studia na kierunku pielęgniarstwo w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Pielęgniarstwa i Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Osiągnął najwyższy wynik rekrutacyjny na studia. Aktywnie uczestniczy w życiu uczelni. Jest członkiem dwóch studenckich kół naukowych: Pielęgniarstwa Pediatrycznego oraz Pielęgniarstwa Chirurgicznego. Brał udział w konferencjach naukowych dotyczących zespołu Downa oraz dystrofii mięśniowej Ducha. Każdego roku aktywnie uczestniczy w organizacji orientation week dla nowoprzybyłych studentów z zagranicy. Ponadto bierze udział w promocji zdrowia w lokalnej szkole podstawowej.
Studentka Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Okta Chandra Aulia podjęła studia magisterskie na Wydziale Leśnym SGGW w 2018 r. Studia są prowadzone w języku polskim, którego nauczyła się od podstaw w zaledwie 1,5 roku od przyjazdu do naszego kraju. Od początku nauki jest aktywna na arenie międzynarodowej. W najbliższym letnim semestrze będzie uczestniczyć w programie Erasmus+ w Czech University of Life Sciences Prague. Czynnie wspiera Biuro Współpracy Międzynarodowej SGGW, w którym odbywa teraz trzymiesięczny staż, jest ambasadorką uczelni.
Studentka IV roku technologii chemicznej, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechnika Krakowska.
W Polsce przebywa od 2013 r. Jest absolwentką Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza na Ukrainie, gdzie w 2013 r. obroniła pracę magisterską. Rok później uzyskała również dyplom ukończenia studiów na Politechnice Krakowskiej na podstawie pracy magisterskiej Synteza i badanie właściwości nanocząstek na bazie Anse. Pracę tę zrealizowała w ramach projektu finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w ramach VI edycji programu Doming Plus. W 2014 r. rozpoczęła studia doktoranckie. Badania do pracy doktorskiej realizuje w ramach projektu LIDER, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Studentka II roku studiów magisterskich inżynierii środowiska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska.
Przyjazd do Polski w 2017 r. umożliwiło jej specjalne stypendium indonezyjskiego rządu oraz udział w programie stypendialnym im. Ignacego Łukasiewicza. Pierwszy rok pobytu w naszym kraju spędziła na Politechnice Wrocławskiej, ucząc się języka polskiego. Obecnie jest studentką trzeciego semestru studiów magisterskich na kierunku Environmental Engineering prowadzonym przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, ze średnią ocen 4,667. Tytuł inżyniera budownictwa uzyskała na Universitas Syiah Kuala w Banda Ach w Indonezji. Przez cztery lata otrzymywała tam stypendium dla najlepszych studentów, sama będąc najlepszą studentką w historii tej uczelni.
Student II roku architektury na Wydziale Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska.
Danylo przyjechał do Polski w 2017 r. i od dwóch lat jest studentem Politechniki Lubelskiej. W tym krótkim czasie dał się poznać jako niezwykle ambitny, staranny, rzetelny, pracowity i obowiązkowy student. Poza naukę na trudnym kierunku aktywnie bierze udział w działaniach społecznych wykraczających poza granice kampusu Politechniki Lubelskiej i miasta Lublin.
Co roku w lutym program ”Study in Poland” zaprasza uczelnie członkowskie do udziału w targach edukacyjnych na Białorusi.
Serdecznie zapraszamy uczelnie "Study in Poland" do udziału w największych rosyjskich targach rekrutacyjnych "Education & Career", które odbędą się w Moskwie w dniach 16-17 marca 2019. Co roku targi odwiedza ok. 25 tysięcy uczestników, a udział w nich bierze blisko 300 uczelni z Rosji i świata.
Uczelnie zainteresowane promocją swojej oferty edukacyjnej na zachodniej Ukrainie serdecznie zapraszamy do udziału w targach "Wyższa Osvita 2019" w dniach 21-22 marca 2019 we Lwowie. Studenci z Ukrainy stanowią ponad połowę wszystkich studentów zagranicznych w Polsce.
Szkolenie "Obsługa studentów w świetle nowej ustawy" odbędzie się 8 lutego 2019 roku w Golden Floor w Warszawie. Celem szkolenia jest poznanie wiedzy potrzebnej do obsługi studentów cudzoziemców na uczelniach od rekrutacji po prowadzenie studiów oraz sprawozdawczość w świetle najnowszych zmian w prawodawstwie, w tym ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z 20 lipca 2018 r.
Budowanie pozycji uczelni na arenie światowej i strategiczne podejście w celu umiędzynarodowienia uczelni to temat szkolenia, które odbędzie się 21 lutego w Warszawie w „Przestrzeni from Facebook”. Poprowadzą je: Marina Casals Sala, dyrektor Biura ds. Współpracy Międzynarodowej na Universitat Rovira i Virgili w Hiszpanii oraz Adam W. Jelonek, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. internacjonalizacji.
W Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podczas gali, w ramach konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2019”, uhonorowano laureatów konkursu „Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2019”.
Podczas gdy polskie uniwersytety starają się zwiększać liczbę programów w jęz. angielskim, uniwersytety holenderskie, jak się wydaje, poszły w tym kierunku za daleko w University World News pisze Annette de Groot. W roku akademickim 2017/2018 aż 23% wszystkich programów licencjackich i aż 75% programów magisterskich prowadzone było w jęz. angielskim.
Projekt „ProspectUS – koncepcja umacniania pozycji badawczej” otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu ministra nauki i szkolnictwa wyższego pn. „Strategia doskonałości – uczelnia badawcza”. Celem projektu realizowanego na Uniwersytecie Śląskim będzie wykonanie badań oraz analiz, których wyniki zostaną uwzględnione przy opracowywaniu celów i założeń długoterminowego planu rozwoju uczelni.
21 stycznia Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu gościł delegację z Beijing Wuzi University. Przedstawiciele chińskiej uczelni: prorektor Weng Xingang i profesorowie Gui Tianyin, Hao Yuzhu i Wang Chunhua spotkali się z prorektorem ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym prof. dr. hab. Wojciechem Wysotą, kierownikiem Centrum Języka i Kultury Chińskiej dr. Maciejem Szatkowskim, dr Joanną Flicińską-Turkiewicz z Biura Programów Międzynarodowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, a także z mgr Karoliną Chojnacką i mgr Anną Prykanowską z Działu Współpracy z Zagranicą.
Były dyplomy, gratulacje, pamiątkowe zdjęcia, a nawet deszcz confetti na zakończenie uroczystości: tak wyglądał 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy, który odbył się 10 stycznia w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie. Najlepszym szkołom z całej Polski gratulowała Kapituła Rankingu, rektorzy i prorektorzy uczelni, prezydenci miast, reprezentanci władz oświatowych.
- Mamy wielki zaszczyt gościć rankingowe szkoły maturalne Wielkopolski w murach Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotykamy się w roku jubileuszu uczelni - powołanej do życia przed stu laty, należącej do grona najlepszych w kraju. O jakości szkoły wyższej świadczą jej świetni studenci... Wierzę, że wy, uczniowie najlepszych szkół naszego regionu, wybierzecie wkrótce naszą uczelni, jako odpowiednie miejsce dalszego intelektualnego rozwoju, dla dobra regionu i kraju.
16 stycznia w siedzibie "Przestrzeń from Facebook" w Warszawie odbyło się szkolenie „Uczelnia w Mediach Społecznościowych”, będące zwiastunem całorocznego programu szkoleniowego organizowanego wspólnie przez Facebooka oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy. W pilotażowym seminarium wzięli udział uczestnicy konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2019".
Rusza ósma edycja konkursu na kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej - Genius Universitatis 2019. Konkurs ma charakter otwarty - jest adresowany do wszystkich polskich uczelni, a udział w konkursie jest bezpłatny.
Pierwsze w roku 2019 posiedzenie Rady IROs Forum (International Relations Offices Forum), inaugurujące jedenasty już rok jej aktywnego funkcjonowania, odbyło się w dniach 10–11 stycznia w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członkowie Rady jednomyślnie zdecydowali o powierzeniu przewodniczenia siecią na kadencję 2019–2021 Dorocie Maciejowskiej, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej UJ.