Podczas konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2017" została zaprezentowana książka pt. "Czas internacjonalizacji. Perspektywy, priorytety, projekty" analizującej doświadczenia, stan obecny i przyszłość umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce. Jej redaktorami są dr Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" i dr hab. Grzegorz Mazurek z Akademii Leona Koźmińskiego.
Książka została opublikowana przez wydawnictwo naukowe Elipsa w Warszawie. Zawiera trzy rozdziały: I. Internacjonalizacja – wyzwania i perspektywy, II. Internacjonalizacja – perspektywa zarządcza oraz III. Internacjonalizacja – perspektywa projektowa – studia przypadku. Zgrupowane są w nich artykuły 30 specjalistów zajmujących się w Polsce rekrutacją, marketingiem i edukacją studentów obcokrajowców. Ich wiedza i doświadczenie, wsparte refleksją o charakterze naukowym, prawnym i organizacyjnym, złożyły się na zawartość tej pozycji.
Niniejsza publikacja podejmuje kwestię umiędzynarodowienia w szerokim kontekście. Opisuje m.in. trendy w globalnym szkolnictwie, konkretne praktyki szkół wyższych oraz wdrażane mechanizmy zarządzania na poziomie uniwersytetu. Przedstawione strategie mogą posłużyć za przydatną wskazówkę na drodze internacjonalizacji. Autorzy podejmują zarówno tematykę dotyczącą jakości kształcenia i obsługi studentów zagranicznych, jak i roli kobiet w procesie umiędzynarodowienia. Jednocześnie wskazywane są narzędzia pomocne nie tylko w pozyskaniu studentów, ale i ich weryfikacji. Dużo miejsca przeznaczono na metody umiędzynarodowienia uczelni oraz problematykę finansowania szkolnictwa wyższego. Nie bez znaczenia są również nowe kierunki współpracy z uczelniami zagranicznymi - np. z krajami Ameryki Łacińskiej. Dlatego omówiony został aspekt partnerstwa w tym zakresie, a także przybliżona została charakterystyka latynoamerykańskiego rynku szkolnictwa.
Kijów to stały punkt programu wyjazdowego w planie targów "Study in Poland" - jesteśmy tam dwa razy do roku. Ale tym razem promocja polskich uczelni na Ukrainie będzie miała charakter wyjątkowy, gdyż jest częścią Polsko-Ukraińskich Dni Edukacji, Nauki i Innowacji. Polskie uczelnie są Gościem Specjalnym targów "Osvita ta kar'era", a równolegle z nimi odbywać się będzie na Politechnice Kijowskiej (KPI) Forum Rektorów Uczelni Technicznych obu krajów oraz cykl towarzyszących mu seminariów, debat "okrągłego stołu" i występów artystycznych.
Ukraińskie uczelnie są Gościem Specjalnym na odbywającym się 10-11 marca w Warszawie Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym "Perspektywy 2017". Swoją ofertę edukacyjną prezentować będzie 14 uczelni z Kijowa, Charkowa, Lwowa, Żytomierza, Użgorodu, Tarnopola i Czerniowców. Wśród ponad 30-osobowej ukraińskiej delegacji obecni będą również rektorzy, prorektorzy oraz dyrektorzy działów współpracy międzynarodowej.
Uniwersytet Gdański to dynamicznie rozwijająca się uczelnia, która łączy tradycję z nowoczesnością. Kształcenie we wszystkich niemal dziedzinach wiedzy akademickiej i w zawodach poszukiwanych na rynku pracy połączone jest z nowoczesnymi warunkami studiowania w jednym z największych na Pomorzu uniwersyteckich ośrodków, który jest rozbudowywany w ramach Bałtyckiego Kampus Uniwersytetu Gdańskiego.
Politechnika Śląska stawia na rozwój studiów dualnych, które oferuje od ubiegłego roku. Zdaniem przedstawicieli uczelni już po pierwszym semestrze studenci kształcący się w tym modelu pozytywnie wyróżniają się na tle studentów z kierunków ogólnoakademickich.
Serdecznie zapraszamy wszystkie uczelnie zainteresowane promocją swojej oferty edukacyjnej w świecie arabskim do udziału w międzynarodowych targach edukacyjnych GHEDEX 2017. Odbędą się one w dniach 18-20 kwietnia 2017 roku w stolicy Omanu, Maskacie.
Serdecznie zapraszamy uczelnie "Study in Poland" zainteresowane szerszą obecnością w Azji Centralnej do udziału w targach ” 22nd International Education Exhibition Mongolia”, odbywających się w dniach 18-19 marca 2017 w Ułan Bator.
Uczelnie zainteresowane promocją swojej oferty edukacyjnej na zachodniej Ukrainie serdecznie zapraszamy do udziału w targach "Wyższa Osvita 2017" w dniach 24-25 marca 2017 we Lwowie.
Perspektywy Press przygotowują kolejną, szóstą już edycję Mobilnego Informatora dla Maturzystów. InforMatur 2017 to znakomity przewodnik po uczelniach wszystkich typów i rodzajów, absolutnie wszystkich kierunkach studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich. Jest to także kompendium wiedzy o przyjętych przez szkoły wyższe zasadach przyjęć na studia.
Miło nam poinformować, że zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń na kreatyną kampanię rekrutacyjną uczelni – Genius Universitatis 2017. Do konkursu zgłosiło się 37 uczelni (w tym 6 wydziałów i 1 instytut), a zakwalifikowało się 108 prac (spełniły warunki regulaminu konkursu).
8-go marca, nie przypadkowo w Dzień Kobiet, na Politechnice Warszawskiej, podczas konferencji prasowej na 10-lecie akcji Dziewczyny na politechniki! mówiliśmy o kobietach w nowych technologiach, studentkach politechnik i wydziałów ścisłych, a także projektach, które Fundacja Edukacyjna Perspektywy przygotowała dla nich w tym roku. Na konferencji swoją premierę miał raport Kobiety na politechnikach 2017, a także ruszył zupełnie nowy, bezprecedensowy program - IT for SHE, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez wspieranie studentek kierunków informatycznych.