Misją edukacyjnej Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia / Internationalization Stars jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. Gala pierwszej edycji Nagrody odbędzie się 29 stycznia 2018 roku w Gliwicach, podczas konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2018". Nagroda przyznawana jest wspólnie przez polskie instytucje i organizacje zaangażowane we wspieranie umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Sekretariat Nagrody prowadzi Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" - realizująca wspólnie z KRASP wieloletni program międzynarodowej promocji polskich uczelni "Study in Poland".
"Rankingi międzynarodowe bez tajemnic" oraz "Rola akredytacji międzynarodowych w umacnianiu reputacji polskich uczelni" to dwie kluczowe sesje konferencji Polskie uczelnie w światowej perspektywie - Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą, organizowanej wspólnie przez KRASP, PKA i Fundację Edukacyjną Perspektywy pod patronatem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.
Już 27 listopada ogłoszone zostaną uczelnie-laureaci drugiej edycji Nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders Award 2017 w sześciu kategoriach: Agriculture Sciences, Engineering & Technology, Humanities, Medical Sciences, Natural Sciences i Social Sciences. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas gali towarzyszącej konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie - Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą", organizowanej wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polska Komisję Akredytacyjną i Fundację Edukacyjną Perspektywy.
Opracowywanie wspólnych projektów edukacyjnych naukowych oraz wspólne występowanie do programu Horyzont 2020, a w przyszłości - do 9. programu ramowego - zakłada podpisana w resorcie nauki umowa między rektorami z Polski i Ukrainy. Trójstronną umowę na czas nieokreślony podpisali przewodniczący trzech organizacji: prof. Leonid Huberski ze Związku Rektorów Uczelni Ukraińskich - URHEIU, prof. Jan Schmidt z Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz prof. Jerzy Woźnicki z Fundacji Rektorów Polskich (FRP).
Wszyscy doskonale wiemy, że na studia do Stanów Zjednoczonych przyjeżdża młodzież z całego świata. Studia w amerykańskich uczelniach są drogie a nawet bardzo drogie; nie pozostaje to bez wpływu na gospodarkę. Na podstawie danych Departamentu Stanu oraz innych organizacji (NAFSA, IIE) obliczono, że w roku akademickim 2016/2017 studenci zagraniczni wzbogacili gospodarkę amerykańską o niebagatelną kwotę 36,9 mld dolarów (ok. 132 mld zł) tworząc jednocześnie 450 000 miejsc pracy. Oczywiście stany, w których jest najwięcej uczelni takie jak Kalifornia, Nowy Jork czy Teksas zarobiły najwięcej ale i tak przychody z tytułu studentów zagranicznych w aż 10 stanów przekroczyły miliard dolarów.
W dniach 16-18 listopada 2017 Fundacja Edukacyjna Perspektywy wraz z reprezentacją 28 polskich uczelni prezentowała ofertę polskiego szkolnictwa wyższego w ramach wspólnego stoiska Study in Poland” na targach "Osvita i kariera" w Kijowie. Na otwarciu targów była obecna Emilia Jasiuk, radca, kierownik referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej, Ambasady RP w Kijowie.
W trakcie targów edukacyjnych "Osvita i kariera" w Kijowie, odbyło się 16 listopada seminarium dedykowane rozwojowi współpracy polskich uczelni z agencjami rekrutacyjnymi działającymi na Ukrainie. To było już drugie spotkania takiego typu w 2017 roku - 31 sierpnia odbyło się spotkanie na Politechnice Kijowskiej. Certyfikacja agencji rekrutujących studentów do polskich szkół wyższych prowadzona jest w ramach wieloletniego programu "Study in Poland" realizowanego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy".
Szkolenie pod hasłem Internationalization strategy development zainauguruje już 12 grudnia Akademię Internacjonalizacji "Study in Poland". Akademia Internacjonalizacji to odpowiedź na potrzeby środowiska akademickiego w zakresie pogłębienia wiedzy na temat kluczowych aspektów umiędzynarodowienia uczelni i profesjonalizacji procesów związanych z tym obszarem. W jej ramach realizowana będzie oferta wysokojakościowych szkoleń prowadzonych przez wybitnych międzynarodowych i krajowych trenerów, ekspertów oraz praktyków.
Delegacja z Politechniki Warszawskiej, na czele z prof. Krzysztofem Lewensteinem, Prorektorem ds. Studiów odwiedziła Chiny. Podczas wizyty odnowiono umowę o współpracy z Bejing University of Technology, podpisano umowę z Tsinghua University oraz firmą WAL. Przedstawiciele PW byli w Chinach od 23 do 26 października 2017 roku. Odwiedzili w tym czasie znaczące chińskie uczelnie: North China University of Technology, Jiao Tong University Bejing, Bejing University of Technology, Tianjin University of Technology oraz Tsinghua University. Podpisali też umowę z firmą WAL, która zakłada wspólne rozwijanie technologii.
Absolwenci i przyjaciele Uniwersytetu Warszawskiego zainaugurowali w Nowym Jorku działalność zrzeszającego ich w USA stowarzyszenia. Wraz z przedstawicielami władz uczelni przyznali wspólną nagrodę za wybitne osiągnięcia prof. Piotrowi Chomczyńskiemu. Organizacja non profit American Friends of the University of Warsaw (AFUW) stawia sobie za cel wzmocnienie więzi między Alma Mater i jej wychowankami za oceanem. Na obustronne korzyści wskazywał m.in. prezes stowarzyszenia prof. Waldemar Priebe, a także prorektorzy UW prof. Anna Giza-Poleszczuk oraz dr hab. Maciej Duszczyk.
Aż 64 doktorantów Politechniki Śląskiej rozpoczyna realizację doktoratów wdrożeniowych. Tym samym uczelnia znalazła się na pierwszym miejscu wśród uczelni w Polsce (ex aequo z Politechniką Warszawską) kształcących najwięcej doktorantów wdrożeniowych. Doktoraty realizowane wspólnie z przemysłem mają być kolejnym krokiem do zintensyfikowania współpracy pomiędzy uczelniami a otoczeniem gospodarczym. Wyniki konkursu na doktoraty wdrożeniowe zostały ogłoszone przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina 10 listopada podczas oficjalnej inauguracji programu.
„Move to the bright side with Mobility Week!” to hasło zbliżającej się już ósmej edycji wydarzenia pod nazwą „Mobility Week”, które odbędzie się w dniach 11-15 grudnia 2017r. Główną ideą tego wydarzenia jest promocja mobilności wśród studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej. Celem wydarzenia jest również integracja studentów polskich i zagranicznych.
Prometheus, superkomputer z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH, po raz kolejny znalazł się w notowaniu 500 najszybszych superkomputerów na świecie, zajmując 77 miejsce. Najnowsza edycja listy TOP500 została ogłoszona 13 listopada br., na konferencji Supercomputing '17 w Denver, w Stanach Zjednoczonych. Prometheus − pracujący w Cyfronecie superkomputer o mocy obliczeniowej 2,4 Pflops (petaflopsa), jest obecnie najszybszym w Polsce. Zbudowany przez firmę Hewlett-Packard, według założeń opracowanych przez Cyfronet, Prometheus jest jedną z największych instalacji tego typu na świecie i jednocześnie pierwszą w Europie, opartą na najnowszej technologii bezpośredniego chłodzenia cieczą.
Kończący się sezon rankingowy 2017 wyraźnie pokazał, w jakich kierunkach ewoluować będzie świat rankingów w najbliższych latach. Ważne, że te nowe trendy w rozwoju rankingów mogą pomóc polskim uczelniom zwiększyć ich międzynarodową postrzegalność (visibility) - pisze na łamach "Forum Akademickiego" Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy".
Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski był 21 listopada gospodarzem posiedzenia Kapituły Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018. Omówiono stan prac nad edycją rankingu 2018, a także przeanalizowano wstępnie metodologię rankingu 2019. Na posiedzeniu obecni byli: dyrektor CKE Marian Smolik, dyrektorzy OKE, przedstawiciele MEN, przewodniczący i przedstawiciele Komitetów Głównych olimpiad przedmiotowych, rektorzy z Komisji ds. Kształcenia KRASP oraz przedstawiciele Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy".
16 listopada w Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie odbyło się Walne Zgromadzenie UNICA, akademickiej organizacji zrzeszającej 46 uniwersytetów usytuowanych w 35 europejskich stolicach. Do 5-osobowego Zarządu (Steering Committee) wybrana została prof. dr hab. Jolanta Choińska-Mika, prorektor ds. studentów i jakości kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego. Gratulujemy!