W roku akademickim 2021/22 studiowało w Polsce 89 420 studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o 4731 więcej niż rok wcześniej (wzrost o 5,6%). Szczegółową ich charakterystykę w podziale na kraje pochodzenia, uczelnie i kierunki studiów zawiera raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2022”, który został opublikowany po raz 13. przez Fundację Edukacyjną Perspektywy – w ramach prowadzonego wspólnie z KRASP programu „Study in Poland”. Raport oparty jest na danych GUS i oprócz osób kształcących się na studiach kończących się dyplomem uwzględnia również studentów uczestniczących w co najmniej rocznych programach mobilnościowych, z Erasmusem+ na czele. Korzysta również z danych OECD, UNESCO i Project Atlas. W najbliższych dniach raport zostanie wysłany do uczelni uczestniczących w programie "Study in Poland".
Doroczna konferencja z cyklu Studenci zagraniczni w Polsce - organizowana wspólnie w ramach programu „Study in Poland” przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, KRASP i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - odbędzie się 9-10 lutego 2023 w Białymstoku. Konferencja skoordynowana jest z posiedzeniem Prezydium KRASP oraz wydarzeniami towarzyszącymi – ogłoszeni zostaną m.in. laureaci konkursu "Interstudent 2023" na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce, a także odbędzie się Gala Nagrody "Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2023".
Serdecznie zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia / Internationalization Stars 2023. Misją Nagrody jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych.
W XIII edycji konkursu Interstudent, jak co roku, będziemy nagradzać najlepszych zagranicznych studentów zdobywających wykształcenie na polskich uczelniach. Szukamy dobrych studentów, ciekawych i ambitnych ludzi, ale przede wszystkim aktywnych i zaangażowanych w środowisko akademickie swojej uczelni.
Bez współpracy międzynarodowej, w tym wymiany akademickiej i studenckiej, wspólnych badań – nie można dzisiaj mówić o rozwoju jakiejkolwiek uczelni – podkreślali uczestnicy inauguracyjnego posiedzenia Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia, 9 grudnia na Uniwersytecie Gdańskim. Przewodniczącą UKU jest prof. Anna Jurkowska-Zeidler, prorektor UG ds. współpracy międzynarodowej.
Za nami bardzo udane targi International Education Fairs w stolicy Azerbejdżanu – Baku, które odbyły się w dniach 3 – 4 grudnia 2022 r. Przez dwa dni targi odwiedziło blisko 2 tysiące osób.
W dniach 23-25 listopada program „Study in Poland” uczestniczył w targach edukacyjnych w Almaty, byłej stolicy i największym mieście Kazachstanu.
Za nami bardzo udane targi w Ankarze - stolicy kraju, do której wróciliśmy po kilku latach nieobecności. I było warto! Ogromne zainteresowanie, niekończące się kolejki kandydatów do stoiska i nasze nadwyrężone struny głosowe, ale przy tym olbrzymia satysfakcja - tak wkrótce można opisać to wydarzenie.
W dniach 22-23 października 2022 program „Study in Poland” wziął udział w targach IEFT w Stambule. Są to największe i najstarsze targi edukacyjne w Turcji. Obecnie studenci z Turcji stanowią trzecią co do liczebności grupę narodowościową wśród studentów zagranicznych w Polsce.
PW i firma TRUMPF Huettinger rozpoczęły wspólny projekt – program stypendialny dla studentów Wydziału Elektrycznego PW.
Na UAM goszczono delegację z uczelni partnerskiej w Indonezji – Universitas Brawijaya. Wizyta była dedykowana współpracy, która trwa od 2019 roku, a w szczególności wymianie akademickiej.
Na UW odbyło się spotkanie z przedstawicielami pięciu tajwańskich uniwersytetów. Jednym z jego tematów był program stypendialny „Taiwan Semiconductor Scholarship Program 2022”.
Dzięki Erasmus+ w ciągu ostatnich ośmiu lat 10 000 ukraińskich studentów zdobyło międzynarodowe doświadczenie na europejskich uczelniach Wśród nich była Sofia Pinchuk, która wybrała naukę na Politechnice Śląskiej.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Suella Braverman oznajmiła, że rozważa zmniejszenie liczby studentów zagranicznych, którzy mogą pozostać w Wielkiej Brytanii po ukończeniu studiów.
44. miejsce na świecie i pierwsze w regionie zajmują studia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego. To dotychczas największy sukces międzynarodowy polskich uczelni kształcących menedżerów.
Nowoczesne centrum wystawiennicze EXPO XXI w Warszawie kolejny raz będzie gościć Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy, zaplanowany na 10-11 marca 2023. Tradycyjnie już targom będzie towarzyszył rozbudowany program spotkań skierowanych do ósmoklasistów, uczniów przedostatnich klas i maturzystów, którzy w maju 2023 jako pierwsi zmierzą się z maturą w nowej formule.
50 ukraińskich studentek i doktorantek kierunków STEM na polskich uczelniach wzięło udział w gali kolejnego proukraińskiego projektu – New Technologies for Women – Ukraine, prowadzonego wspólnie przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Intel.
Aż 160 uczestniczek – najzdolniejszych studentek STEM w polskich uczelniach, 100 ekspertów z czołówki globalnych firm technologicznych (partnerzy: Aptiv, Accenture, Fundacja Kronenberga/Citi, Ericsson, Goldman Sachs, Google, Intel, Motorola Solution, NatWest, P&G, Point72, StateStreet, a także inne zaangażowane firmy, m.in. AlphaLab i HSBC), mnóstwo śniegu i atrakcji - tak w skrócie można podsumować Women in Tech Camp 2022, który Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" po raz kolejny zorganizowała w zimowej scenerii Bukowiny Tatrzańskiej.
Pierwszą Przewodniczącą Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia na lata 2023-24 została prorektor ds. współpracy międzynarodowej UG dr hab. Anna Jurkowska-Zeilder, prof. UG.
W uzasadnieniu podkreślono szczególny wkład mgr Damiana Dudy we wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
Dr hab. Marcin Grabowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego został po raz drugi wybrany na członka zarządu Central and Eastern European International Studies Association (CEEISA).