Uczelnie badawcze, inicjatywy doskonałości, rankingi międzynarodowe i krajowe, akredytacje, innowacyjność szkolnictwa wyższego - to najważniejsze tematy poruszone podczas drugiej konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie - Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą”, która odbyła się 27-28 listopada w Warszawie. Wzięło w niej udział ponad 160 uczestników z kraju i zagranicy. Patronat honorowy nad konferencją, zorganizowaną wspólnie przez KRASP, PKA i Fundację Edukacyjną Perspektywy, objął wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W tegorocznej, drugiej edycji konferencji - której gospodarzami byli prof. Jan Szmidt, przewodniczący KRASP, prof. Krzysztof Diks, przewodniczący PKA i Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Perspektywy - wzięli udział znakomici goście: prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w MNiSW, prof. Jerzy Woźnicki, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, dr Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego „Horyzont 2020”, dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE, dr Łukasz Wojdyga, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Felix Haest, wiceprezes Elsevier – partnera merytorycznego spotkania. Uczelnie reprezentowali rektorzy, prorektorzy, dyrektorzy biur współpracy międzynarodowej, rozwoju, a także nowopowstałych w wielu uczelniach biur do spraw rankingów.
Uniwersytet Rzeszowski (w dwóch kategoriach: Agricultural Sciences i Humanities), Gdański Uniwersytet Medyczny (Medical Sciences), Akademia Morska w Gdyni (Engineering and Technology), Uniwersytet Zielonogórski (Natural Sciences) oraz Politechnika Gdańska (Social Sciences) to laureaci konkursu ELSEVIER Research Impact Leaders Awards 2017. Nagrody wręczył prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas gali drugiej edycji konferencji Polskie uczelnie w światowej perspektywie. Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą, która odbyła się 27 listopada w Warszawie.
W dniach 22-24 listopada 2017 byliśmy w Astanie na międzynarodowych targach edukacyjnych „Edukacja i Nauka XXI wieku”, organizowanych pod patronatem Ministerstwa Nauki Kazachstanu oraz władz miasta Astana. Jest to tradycyjnie już jedno z największych tego typu wydarzeń edukacyjnych w całym kraju. Byliśmy w Astanie – młodej i prężnie rozwijającej się stolicy Kazachstanu, która od czerwca do września tego roku jest gospodarzem Expo 2017, już drugi rok z rzędu. Jest to miasto stawiające na innowacyjność, dlatego rozwój szkolnictwa wyższego, współpraca międzynarodowa, a także zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry zwiększają się tam w zawrotnym tempie.
Serdecznie zapraszamy wszystkie uczelnie zainteresowane rekrutacją studentów z Białorusi do udziału w Międzynarodowych Targach Edukacyjnych "Obrazowanie i Kariera" w Mińsku - w dniach 15-17 lutego 2018. W 2017 roku na polskich uczelniach studiowało 5119 Białorusinów (rok wcześniej było ich 4615), co stanowi 8% ogólnej liczby studentów zagranicznych w Polsce. Stanowią oni drugą grupę narodowościową (po Ukraińcach) pod względem liczebności.
Szkolenie pod hasłem Internationalization strategy development zainauguruje już 12 grudnia Akademię Internacjonalizacji "Study in Poland". Akademia Internacjonalizacji to odpowiedź na potrzeby środowiska akademickiego w zakresie pogłębienia wiedzy na temat kluczowych aspektów umiędzynarodowienia uczelni i profesjonalizacji procesów związanych z tym obszarem. W jej ramach realizowane będą szkolenia prowadzone przez wybitnych międzynarodowych i krajowych trenerów, ekspertów oraz praktyków. Akademia zaoferuje kompendium wiedzy i doświadczeń na temat internacjonalizacji dla pracowników uczelni działających na wszystkich poziomach zawansowania, a także stworzy sieć ekspertów - absolwentów Akademii. Wierzymy, że już wkrótce stanowić będą oni główną siłę umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego.
Misją Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia / Internationalization Stars jest wyłonienie, nagrodzenie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w zakresie umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych. Gala pierwszej edycji Nagrody odbędzie się 29 stycznia 2018 roku w Gliwicach, podczas konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2018". Nagroda przyznawana jest wspólnie przez polskie instytucje i organizacje zaangażowane we wspieranie umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Sekretariat Nagrody prowadzi Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" - realizująca wspólnie z KRASP wieloletni program międzynarodowej promocji polskich uczelni "Study in Poland".
Do 15 grudnia można jeszcze zgłaszać kandydatów do ósmej edycji konkursu INTERSTUDENT 2018 na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Nagrodzimy zagranicznych studentów, którzy budują współpracę między kulturami i wzbogacają polskie środowisko akademickie. Konkurs organizowany jest w ramach programu "Study in Poland". W polskich uczelniach studiuje obecnie ponad 70 tysięcy obcokrajowców. Kapituła Konkursu wybierze najlepszych spośród studentów zagranicznych uczących się w polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
Zgodnie z planem działań programu Study in Poland, Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała Raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2017” przedstawiający aktualne trendy w zakresie umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego. Jest to już 8. edycja tej corocznej publikacji. Raport wydany został w nakładzie 1200 egzemplarzy. Uczelnie uczestniczące w programie Study in Poland otrzymają w najbliższych dniach egzemplarze Raportu. Zostanie on też przesłany do ambasad RP w krajach będących w sferze zainteresowania uczelni „Study in Poland”. Egzemplarze raportu zostaną też przekazane do MNiSW, MSZ, KRASP, PKA, NAWA, Parlamentu Studentów RP i Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz do głównych bibliotek w całym kraju.
Podpisanie porozumień dwustronnych promujących współpracę dotyczącą nauki i szkolnictwa wyższego, gospodarki oraz biznesu – to ważne punkty wizyty polskiej delegacji w Wietnamie. Parze prezydenckiej towarzyszył m.in. wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Jak wynika z ogłoszonego na początku grudnia raportu przygotowanego przez BiGGAR Economics, niezależną firmę konsultingową z Edynburga, 23 europejskie uczelnie w roku 2016 wzbogaciły europejską gospodarkę o prawie 100 miliardów Euro (po odliczeniu kosztów uzyskania) i przyczyniły się do powstania 1,3 miliona miejsc pracy. Uczelnie te należą do Ligi Europejskich Uniwersytetów Badawczych LERU – niestety nie ma wśród nich polskich uczelni.
To jeden z najbardziej gorących tematów dyskusji w Paryżu: prezydent Emmanuel Macron proponuje stworzenie dwudziestu tzw. uniwersytetów europejskich, z których każdy opierałby się na sieci czterech do sześciu uczelni z co najmniej trzech państw członkowskich. Wstępny budżet projektu to 100 milionów euro. Pilotaż ma wystartować już we wrześniu 2018 roku.
Na początku 2013 roku DAAD (niemiecka agencja wymiany akademickiej) przyjęła „Strategię Umiędzynarodowienia 2020”, która zakładała że do końca tego okresu na niemieckich uczelniach liczba zagranicznych studentów osiągnie 350 tysięcy. Tymczasem w wyniku wzrostu liczby zagranicznych w stosunku do ubiegłego roku o 5,5%, udało się cel ten osiągnąć już w roku akademickim 2016/2017.
Uczelnię powołano w 1948 roku jako Akademię Lekarską z jednym wydziałem lekarskim oraz oddziałem stomatologicznym z siedzibą w Rokitnicy Bytomskiej, rok później przemianowano ją na Śląską Akademię Lekarską, następnie na Śląską Akademię Medyczną im. Ludwika Waryńskiego. Nadanie Śląskiej Akademii Medycznej rangi uniwersytetu medycznego niewątpliwie można uznać za istotne wydarzenie w jej rozwoju. Oferta edukacyjna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach obejmuje jednolite studia magisterskie oraz studia pierwszego i drugiego stopnia w trybach stacjonarnym oraz niestacjonarnym.
30 listopada, w rektoracie uczelni doszło do podpisania umowy między Politechniką Śląską a Shaanxi University of Technology w Chinach. Umowę o współpracy międzyuczelnianej sygnowali prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej, oraz prof. Liu Bao Min, prezydent Shaanxi University of Technology. Współpraca między uczelniami będzie polegać na prowadzeniu wspólnych badań naukowych, wymianie akademickiej pracowników i studentów oraz dydaktyce, w tym tworzeniu wspólnych programów studiów i organizacji szkół letnich.
Od listopada studenci chińskiej uczelni Sichuan University w Chengdu (SCU) uczą się języka polskiego i poznają polską kulturę, a w kolejnym etapie edukacji będą studiować ekonomię lub stosunki międzynarodowe. Jest to możliwe dzięki współpracy UW z SCU i realizowanemu programowi studiów polonistyka+.
Z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, Jego Ekscelencja Paul W. Jones, ambasador USA w Polsce gościem Akademii Leona Koźmińskiego. Spotkanie Ambasadora ze studentami i pracownikami ALK odbędzie się 7 grudnia 2017 r. o godz. 12:10 w auli B/17. Studenci z innych uczelni są mile widziani.
Jubileuszowa edycja Rankingu jest znakomitą okazją do analiz i podsumowań 20-lecia badań jakościowych szkół średnich – rankingów zapoczątkowanych i konsekwentnie przeprowadzanych przez Perspektywy. Poznamy tym razem nie tylko szkoły przygotowujące wymarzonych kandydatów na studia w roku akademickim 2018/19, ale także placówki mające największe sukcesy w przygotowaniu do sukcesów “przedmiotowych” olimpijczyków.
W dniach 30 listopada – 1 grudnia odbyło się w Moskwie seminarium IREG Engineering Ranking Group poświęcone wypracowaniu nowych wskaźników, które pozwolą na bardziej obiektywne porównywanie uczelni technicznych i programów studiów inżynierskich w krajowych i międzynarodowych rankingach „by subject”. Gospodarzem seminarium, zorganizowanego przez IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, był Narodowy Badawczy Uniwersytet Jądrowy MEPhI w Moskwie.
Dwie polskie uczelnie: Akademia Leona Koźmińskiego i Szkoła Główna Handlowa znalazły się w dorocznym rankingu najlepszych europejskich szkół biznesu w 2017 roku, opublikowanym przez Financial Times. Najwyżej w zestawieniu uplasowała się brytyjska: London Business School. Ranking prezentuje 92 najlepsze wyższe szkoły biznesu na całym kontynencie. Powstaje na podstawie obecności każdej z uczelni w czterech podrankingach publikowanych przez "FT" w ciągu roku, m.in. studiów magisterskich z zarządzania i Executive MBA oraz pomiaru jakości kadry dydaktycznej i średnich ważonych zarobków absolwentów. W tegorocznym rankingu znalazło aż 26 szkół francuskich i 22 brytyjskie.
Najlepsze uczelnie z całej Polski, szkoły zagraniczne, finał konkursu Genius Universitatis, ostatnie powtórki przed maturą z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, konsultacje doradców zawodowych, warsztaty dla maturzystów – to tylko niektóre elementy kolejnej edycji Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego Perspektywy, który odbędzie się w dniach 23-24 lutego w Pałacu Kultury i Nauki.
Program IT for SHE został nominowany do prestiżowej nagrody Komisji Europejskiej European Digital Skills Award 2017. Został on wybrany spośród 243 projektów z całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska oraz Digital Skills and Jobs Coalition zatwierdziła 20 finalistów. Wyróżnienie jest przede wszystkim zasługą dziewcząt z IT, których zaangażowanie w projekt jest ogromne. To one będą mieć w przyszłości wpływ na rozwój technologii na świecie.
Już 14 grudnia rusza VII edycja konkursu na kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej – Genius Universitatis 2018. Uczelnie będą mogły zaprezentować swoje prace w 7 kategoriach: reklama prasowa, event wspierający rekrutację, kampania w mediach społecznościowych, content marketing, rekrutacyjny serwis internetowy, video online i gadżet promocyjny. Prace konkursowe ocenią znakomici eksperci z branży marketingowej.
23 listopada 2017 roku został rozstrzygnięty konkurs „Digital Champions 2017” towarzyszący konferencji o tym samym tytule www.digitalchampions.pl/. Bianka Siwińska, dyrektor wykonawcza Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, była nominowana w kategorii Osobowość Cyfrowego Biznesu. Ideą konkursu jest wyróżnienie firm odnoszących sukcesy w transformacji cyfrowej, wprowadzających innowacyjne produkty i modele biznesowe wykorzystujące możliwości, jakie przynosi nowoczesna technologia.