W połowie lipca, podczas zorganizowanej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie corocznej narady konsultacyjnej programu „Study in Poland” podano, że liczba studentów zagranicznych w Polsce przekroczyła 100 tysięcy! I to przekroczyła solidnie. Na tą wiadomość polskie szkolnictwo wyższe czekało kilkanaście lat. Według danych systemu POL-on, w Polsce studiuje obecnie 102,2 tys. obcokrajowców. Natomiast wg GUS, który wlicza do statystyk również uczestników rocznych wymian edukacyjnych, w roku akademickim 2022/23 w Polsce studiuje 105,4 tys. obcokrajowców, w tym 48,7 tys. kobiet, o 17,9% więcej niż w poprzednim roku.
Prawie 100 osób z 60 uczelni wzięło udział w dorocznej Naradzie konsultacyjnej programu „Study in Poland”, która odbyła się 12 lipca w gościnnych progach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Cele narady było omówienie realizacji programu w mijającym roku akademickim, przyjęcie zasad i planu działań w roku akad. 2023/24, a także przedyskutowanie priorytetów rekrutacyjnych na kolejne lata. Gościem specjalnym spotkania był Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce.
Prorektor ds. rozwoju dr hab. Roman Sobiecki, prof. SGH, gościł profesora Constantina Mariusa Profiroiu, prorektora ds. współpracy międzynarodowej z The Bucharest University of Economic Studies.
Rektorzy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr. hab. Stanisław Mazur, prof. UEK oraz Uniwersytetu w Katanii prof. Francesco Priolo podpisali 5 lipca pięcioletnie porozumienie o współpracy międzynarodowej pomiędzy uczelniami.
Konsul generalna Zlata Šipošova omówiła również krótko główne cele swej bieżącej misji, uwagę poświęcając zwłaszcza zagadnieniu współpracy sektora szkolnictwa wyższego i nauki z biznesem.
Współpraca pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej a College of Architecture and Design, University of Tennessee w Knoxville w Stanach Zjednoczonych zainicjowana została w 1992 r. Obie uczelnie zamierzają kontynuować tę długoletnią kooperację.
Dr Maha Ayoush oraz dr Hesham Rabayah z Al-Zaytoonah University of Jordan w Ammanie gościli w Politechnice Białostockiej.
Rozpoczęcie jubileuszowej edycji odbyło się w Centrum Transferu Wiedzy pod przewodnictwem prorektor do spraw kształcenia dr hab. Ewy Trzaskowskiej, prof. KUL.
Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek ws. debaty o migrantach i uchodźcach.
Komisja Europejska opublikowała listę 30 sojuszy Uniwersytetów Europejskich, wybranych w ramach nowej inicjatywy europejskich szkół wyższych. Pięć polskich uczelni Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet SWPS, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Łódzki zostały członkami sojuszy Uniwersytetów Europejskich na pełnych prawach.
Ważnym punktem programu była szczególnie dyskusja panelowa na tematy: „po co nam polska szkoła?” i „jak moja szkoła promuje język polski i Polskę w swoim środowisku?”.
Już od 5 września w Gdańsku – w AmberExpo Gdańsk oraz na Stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk – wiele niespodzianek czeka na odwiedzających wydarzenie. Będzie można śledzić zmagania konkursowe, odwiedzić strefę „Try a skill” oraz wziąć udział w panelach dyskusyjnych.
Na wszystkich uczelniach powinny być dostępne studia w języku angielskim, a z mobilności mogłyby korzystać także osoby pracujące – to tylko dwie z 21 rekomendacji wypracowanych przez uczestników panelu o przyszłości programu Erasmus+.
Kanada uruchomiła nowe narzędzia w celu rekrutacji zagranicznych talentów technologicznych do cyfrowego ekosystemu kraju. Sean Fraser, minister ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa, powiedział, że jest to pierwsza w kraju strategia dotycząca talentów technologicznych.
Hiszpańskie uniwersytety publiczne odpowiadają za 2,2 procent produktu krajowego brutto (PKB), co podkreśla znaczenie tych instytucji nie tylko w edukacji, ale także w rozwoju gospodarczym.
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - jako pierwsza uczelnia medyczna w Polsce - otrzymał akredytację Engaged University przyznawaną przez Accreditation Council for Entrepreneurial and Engaged Universities (ACEEU).
Politechnika Gdańska otrzymała certyfikat „Engaged University Accreditation”, przyznawany przez Accreditation Council for Entrepreneurial and Engaged Universities (ACEEU).
Pierwszy dzwonek w szkołach zadzwoni 4 września, a już 5.09 wystartuje Salon Maturzystów Perspektywy 2023 z premierą „Informatora dla Maturzystów 2024”. Ten stały rytm otwiera faktycznie nowy sezon rekrutacyjny uczelni. Warto być z nami, by dotrzeć do każdego potencjalnego kandydata na studia!
Perspektywy rozpoczęły już pracę nad 33. edycją najbardziej popularnej publikacji dla kandydatów na studia. Z udziałem uczelni z całej Polski powstaje Informator dla Maturzystów 2024. Nasz szlagier ukaże się - jak co roku - na przełomie sierpnia i września; jego premiera nastąpi podczas Salonu Maturzystów Perspektywy 2023. Łączny nakład tegoroczny to 45.000 egzemplarzy, z czego 40.000 będzie prezentem dla gości Salonu oraz szkolnych doradców zawodowych liceów i techników, a 5000 egz. znajdzie się w sprzedaży w sieciach Ruch i Empik.
W tym wyjątkowym projekcie studentki kierunków informatycznych i technicznych odwiedzą szkoły w małych miejscowościach i rejonach wiejskich aby poprowadzić zajęcia z programowania i nowych technologii dla dzieci i młodzieży.
29 czerwca 2023 r. odbyło się Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zgromadzenie Członków Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Przewodniczącą Rady Izby została prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB.
Od 1 lipca 2023 roku funkcję prorektora ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego obejmuje prof. Stefan Kiedroń.
Kadencję rozpoczął nowy Zarząd 2023/24 Związku stowarzyszeń Erasmus Student Network Polska.
Dr hab. Marcin Grabowski, dyrektor Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju, został członkiem Komitetu Zarządzającego European Association of Development and Training Institutes (EADI). Został również mianowany członkiem Komitetu Wykonawczego, w którym będzie reprezentował Polskę.