Współpraca pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej a College of Architecture and Design, University of Tennessee w Knoxville w Stanach Zjednoczonych zainicjowana została w 1992 r. Obie uczelnie zamierzają kontynuować tę długoletnią kooperację.

Od 26 do 28 czerwca 2023 r. delegacja z University of Tennessee w Knoxville w Stanach Zjednoczonych gościła na Politechnice Krakowskiej. Mury krakowskiej uczelni odwiedził dziekan College of Architecture and Design, prof. Jason Young, oraz prof. Carl Lostritto, dyrektor programu Architektura. Podczas wizyty goście spotkali się z m.in. rektorem PK prof. dr. hab. inż. Andrzejem Szaratą, dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Magdaleną Kozień-Woźniak, prof. PK oraz z prorektorem ds. kształcenia i współpracy z zagranicą dr. hab. inż. Jerzym Zającem, prof. PK. Delegacja z University of Tennessee odwiedziła także politechniczne budynki i przestrzenie pracy przy ul. Podchorążych oraz przy ul. Kanoniczej.

Podczas wizyty przedstawiciele obu uczelni ustalili, że współpraca będzie kontynuowana. Umowa zostanie podpisana na kolejne pięć lat, a zatem do 2028 r. Obie strony będą dążyć do tego, żeby w każdym roku w semestrze letnim wymieniać od 9 do 12 studentów. W przyszłym roku jeden z nauczycieli z University of Tennessee otrzyma status profesora wizytującego (na zaproszenie WA PK). Rozmowy pomiędzy przedstawicielami obu uczelni dotyczyły także tematu praktyk projektowych, które po semestrze w Stanach Zjednoczonych zainteresowani studenci PK będą mogli realizować, pozostając w USA na wakacje i cały siódmy semestr. W planach jest także uruchomienie w lutym 2024 r. możliwości wyjazdu dla studentów architektury krajobrazu (studia inżynierskie) na WA PK.

W semestrze letnim 2023/2024 spodziewamy się wstępnie przyjazdu około 12-13 studentów z University of Tennessee. Ostateczna liczba będzie znana w połowie listopada. Z kolei na WA PK już teraz trwa rekrutacja (skierowana do studentów, którzy ukończyli właśnie czwarty semestr studiów I stopnia na kierunkach: architektura, architektura w języku angielskim oraz architektura krajobrazu) na wyjazd w lutym 2024. Zainteresowani studenci są proszeni o wypełnienie formularza oraz o kontakt ze mną – mówi dr inż. arch. Bartłomiej Homiński, wydziałowy koordynator wymiany studenckiej w ramach umów bilateralnych z zagranicznymi uczelniami (poza programem Erasmus+).

Warto podkreślić, że współpraca pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej a College of Architecture and Design, University of Tennessee jest najdłużej działającym programem wymiany oferowanym studentom architektury w Stanach Zjednoczonych i Polsce. Semestr w College of Architecture and Design UT daje studentom WA PK możliwość nauki w szkole, której program nauczania architektury został sklasyfikowany przez czasopismo „Journal of Architectural Education” wśród 10 najlepszych programów w USA. Centralnym elementem programu jest studio projektowe, realizowane trzy razy w tygodniu, a jego uzupełnienie stanowią zajęcia teoretyczne i praktyczne. W 2016 r. umowę dotyczącą wymiany studentów rozszerzono o prowadzenie wspólnych badań.

Źródło: pk.edu.pl