Konsul generalna Zlata Šipošova omówiła również krótko główne cele swej bieżącej misji, uwagę poświęcając zwłaszcza zagadnieniu współpracy sektora szkolnictwa wyższego i nauki z biznesem.
Prof. Jacek Popiel omówił krótko historię Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej polskiej uczelni i jednej z najstarszych szkół wyższych w Europie, której tradycje – jak podkreślił – są równie bogate, jak tradycje ośrodków akademickich ustanowionych przed wiekami w Padwie czy Bolonii. Przy tej okazji przypomniał, że 1 października 2023 r. Uniwersytet Jagielloński świętował będzie inaugurację 660. roku akademickiego.
Następnie rektor UJ opisał strukturę uczelni – prowadzącej działalność badawczą i dydaktyczną na 16 wydziałach, w zakresie niemal wszystkich dyscyplin naukowych, w tym także na kierunkach medycznych – zaznaczając, że tworzą ją także cztery uniwersyteckie ośrodki lecznicze: Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem, Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu oraz Szpital Uniwersytecki w Krakowie, którego nowa siedziba, będąca jednym z największych i najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów w Europie, oddana została do użytku krótko przed wybuchem pandemii COVID-19. W tym kontekście rektor UJ mówił o dotychczasowej, niezwykle bliskiej, współpracy Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie z ostatnią z wymienionych placówek, zaznaczając, że przyniosła ona obu stronom duże korzyści (umożliwiła transfer wiedzy, wymianę know-how i doświadczeń itp.).
Prof. Dorota Malec podkreśliła najpierw, że Uniwersytet Jagielloński zawarł umowy o współpracy z większością najlepszych słowackich szkół wyższych, a następnie zauważyła, że w strukturze uczelni szczególne miejsce zajmuje Szkoła Prawa Słowackiego WPiA UJ. Jednostka ta sprzyja bowiem stałemu zacieśnianiu współpracy między uczonymi z Polski i Słowacji (tkwi w niej zatem bardzo duży potencjał rozwojowy). Prorektor UJ dodała również, że wybuch pandemii COVID-19 wymusił na Uniwersytecie Jagiellońskim radykalne ograniczenie współpracy międzynarodowej, która dopiero od kilkunastu miesięcy może być znów prowadzona tak, jak dawniej. Wizyta konsul daje więc nadzieję na odnowę i intensyfikację współpracy ze stroną słowacką.
Zlata Šipošova omówiła również krótko główne cele swej bieżącej misji, uwagę poświęcając zwłaszcza zagadnieniu współpracy sektora szkolnictwa wyższego i nauki z biznesem (wiele dużych firm poszukuje dziś przecież pracowników biegłych w znajomości języka czy prawa słowackiego). Podkreśliła także, że miała już okazję współpracować z Instytutem Filologii Słowiańskiej WF UJ. W dalszej części swej wypowiedzi konsul wspomniała o krakowskich obchodach Światowego Kongresu Kopernikańskiego, jak również o inaugurującym je wykładzie ks. prof. Michała Hellera ("Teoria względności Mikołaja Kopernika"), w którym uczestniczyła.
Źródło: uj.edu.pl