Przedstawicielki Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, dr Bianka Siwińska i inż. Joanna Maraszek, odwiedziły w kwietniu Kazachstan i Białoruś, aby promować Polskę jako HUB edukacyjny w zakresie IT i Computer Science. Potrzebę takich działań zalecili uczestnicy konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2019”, która odbyła się w styczniu br. na SGGW. Spotkania w Almaty, Astanie (nowa nazwa: Nursułtan) i Mińsku potwierdziły, że obszar studiów IT może być nową „specjalizacją eksportową” polskich uczelni.

Oto relacja naszych wysłanniczek z tej podróży promocyjnej:

Ałmaty - najwieksze miasto w Kazachstanie, położone u podnóża Zailijskiego Ałatau, okazało się perfekcyjnym rozpoczęciem przygody ze wschodnim światem technologicznym. Podczas spotkania ze studentkami computer science oraz biotechnologii na Al-Farabi University dr Siwińska przedstawiła wizję 4-tej rewolucji przemysłowej, w której po raz pierwszy głos kobiet jest tak wyraźnie słyszalny. W spotkaniu uczestniczyły również naukowczynie specjalizujące się w neuroinformatyce.

Kolejnym miejscem był hub startupowy “American Maker Space”, miejsce do którego przychodzą młodzi ludzie by realizować swoje pomysły, wizje technologiczne. Mając do dyspozycji pełen warsztat wyposażony w drukarki 3D, obrabiarki CNC i niezbędne narzędzia mogą tworzyć rozmaite rozwiązania, a także uczyć się podstaw elektroniki czy mechaniki. To fantastyczne miejsce zarówno dla młodzieży jak i dla tych, którzy chcą rozwijać swoje pasje. Bianka i Asia miały przyjemność spotkać się z dziewczynami, które są częścią społeczności kazachskich kobiet w nowych technologiach. To nieformalna organizacja integrująca dziewczyny zarówno te, które studiują, jak i te, które pracują w obszarze nowych technologii. Jedna z obecnych tam dziewczyn była twórczynią startupu Data for Children, wyróżnionego przez UNICEF. Wiele z nich wyrażało szczególne zainteresowanie uczestnictwem w Perspektywy Women in Tech Summit 2019.

Następnym przystankiem w podróży był Nursultan (Astana), miasto biznesu i zaskoczeń. Podczas spotkania na Gumilyov University (Eurasian National University) ze studentami wydziału Computer Science dr Siwińska opowiadała o roli kobiet w Industry 4.0 oraz o programach dla kobiet tworzonych przez Fundację  Edukacyjną Perspektywy w Polsce.

Przy okazji wizyty w Nursultan, nie można ominąć największego hubu startupowego - Astana Hub. To przestrzeń w pełni finansowana ze środków państwowych, mieszcząca się w budynkach EXPO 2017. Dziś darmowe biura ma tam ok 80 projektów, a wiele oczekuje w kolejce na kolejne lata. Astana Hub otwiera się również na globalne korporacje, chcąc zaprosić ich pod swój dach oferuje darmową przestrzeń w zamian za dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z obecnymi tam początkującymi przedsiębiorcami. Przewodniczkami w przestrzeni Astana HUB były dwie zaangażowane dziewczyny w społeczności kobieco-technologiczne, Technovaition Challenge. Nazarbaev University to najlepszy uniwersytet w całym regionie Azji Centralnej. Dziewczyny miały okazję z bliska przyjrzeć się hackatonowi zorganizowanego dla studentek Informatyki oraz zainspirować uczestniczki do aplikowania do uczestnictwa w Perspektywy Women in Tech Summit.

Ostatnim przystankiem w naszej podróży był Mińsk. Dr Siwińska otworzyła największą konferencję technologiczną w Białorusi - TIBO, w obecności Białoruskiego Ministra Komunikacji i Cyfryzacji oraz Rosyjskiego Ministra Rozwoju Cyfryzacji, Komunikacji oraz Komunikacji Masowej. Następnego dnia razem z zastępcą Ambasadora Marcinem Wojciechowskim, odwiedziły Belarusian State Technical University oraz Belarusian National Technical University w celu nawiązania relacji z władzami uczelni, aby usprawnić proces aplikacyjny studentek na Perspektywy Women in Tech Summit. Przed spotkaniem w BNTU delegację powitały studentki, uczestniczące w Summicie 2018, które chciały podzielić się swoim doświadczeniem z zeszłego roku. To radosne spotkanie pokazało, że warto robić rzeczy, które wpływają na życie innych ludzi!:)

Wyjazd był niesamowitą przygodą pokazującą, jak wielki potencjał technologiczny kryją w sobie Azja Centralna oraz Białoruś. Perspektywy Women in Tech Summit 2019 to wydarzenie na którym nie może zabraknąć wschodniego akcentu! Dzięki zaangażowaniu Germal Marshall Found, Fullbright, FRSE oraz Ambasady USA w Polsce studentki kierunków informatycznych z Białorusi  i z Kazachstanu mogą aplikować o stypendia zwalniające z kosztów uczestnictwa w Summicie. Dodatkowo dziewczyny z Białorusi mogą liczyć na całkowite pokrycie kosztów transportu z Mińska do Warszawy.

13-14 listopada to będzie czas, gdy Wschód spotka się z Zachodem, by omawiać mądrą przyszłość technologiczną dla wszystkich. Do zobaczenia w Warszawie!