Rosyjski rząd zatwierdził rozszerzenie programu Projekt 5-100 - państwowego projektu mającego na celu podniesienie konkurencyjności krajowych uniwersytetów na arenie międzynarodowej - począwszy od 2021 r. Tatiana Golikowa, wicepremier Rosji, ogłosiła, że ​w ramach Projektu 30 uniwersytetów otrzyma wsparcie rządu (obecnie jest ich 21). Będą to głównie uniwersytety z siedzibą w Moskwie.

Golikowa jest także przewodniczącą Rady ds. Poprawy Konkurencyjności wiodących rosyjskich uniwersytetów wśród światowych ośrodków badawczych i edukacyjnych, która jest również głównym organem zarządzającym Projektem 5-100. - Głównym zadaniem w tej dziedzinie jest poprawa jakości edukacji i zwiększenie konkurencyjności wiodących krajowych uniwersytetów na arenie międzynarodowej – powiedziała wicepremier.

Planuje się, że wybór uczelni do udziału w Projekcie zostanie przeprowadzony w 2020 roku. Wielkość funduszy państwowych na realizację programu w okresie 2021-24 wyniesie 58 mld RUB (898 mln USD). Zgodnie z planami państwowymi Rosja ma być co najmniej jednym z dziesięciu największych krajów świata pod względem liczby uniwersytetów w pierwszej 500 w światowych rankingach uniwersyteckich.

Decyzja ta jest odpowiedzią na zeszłoroczne sugestie członków Stowarzyszenia Globalnych Uniwersytetów, zrzeszającego wiodące uniwersytety w Rosji, aby program Project 5-100 został rozszerzony o uniwersytety specjalizujące się w szkoleniach, w takich dziedzinach jak rolnictwo, transport, biotechnologia, medycyna kliniczna, studia urbanistyczne i komunikacja.

Jarosław Kuźminow, rektor National Research University Higher School of Economics, jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Rosji, powiedział: „Ekspansja może nastąpić już w 2019 r. lub rok później w 2020 r., kiedy formalnie upłynie czas trwania Projektu 5-100.” Wiktor Grishin, rektor Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Plechanowie, powiedział, że rozszerzenie projektu będzie stanowić okazję dla większej liczby uniwersytetów rosyjskich do udziału w zagranicznej współpracy i przyspieszenia działań badawczych i rozwojowych:  „Istotne jest, aby projekt skupiał się nie tylko na ocenach, ale także na poprawie jakości edukacji i modernizacji bazy edukacyjnej i metodologicznej”.

Zdaniem Dr Natalyi Y Sklyarovej, doradcy rektora Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego, ​​ szkolnictwo wyższe w Rosji rozwinęło się w inny sposób niż w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej, a większość lokalnych uniwersytetów ma specyficzne specjalizacje. - Projekt 5-100 stwarza warunki do ekspansji modelu zachodniego w rosyjskim systemie szkolnictwa wyższego ze względu na wymagania nauczania do 30% specjalności w języku angielskim, oświadczyła Sklyarova. - Zgodnie z naszymi obserwacjami daje to różnym zagranicznym obserwatorom możliwość wyłowienia obiecujących młodych naukowców na rosyjskich uniwersytetach i zaproszenia ich na swoje uczelnie czy do instytucji naukowych w krajach zachodnich.

Zgodnie z wcześniejszymi oświadczeniami Olgi Golodets, pierwszej wicepremier Rosji, oprócz fizyki, chemii i nauk komputerowych, w których wysiłki naukowe Rosji były bardzo zauważalne w ostatnich latach, po 2021 r. szczególna uwaga zostanie zwrócona na poszerzanie wiedzy w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych - dziedzin, które nigdy nie były mocną stroną rosyjskich uniwersytetów.

Oprócz Projektu 5-100, państwo planuje rozszerzenie wsparcia dla tak zwanych „flagowych uniwersytetów” - instytucji szkolnictwa wyższego, które zapewniają szkolenia dla podstawowych sektorów gospodarki i sfery społecznej, znajdujących się w prawie każdym regionie Rosji. Golikowa oznajmiła, że ​​80 takich uniwersytetów z 40 regionów Rosji otrzyma wsparcie państwa z budżetu federalnego w tym roku, podczas gdy inwestycje na te potrzeby szacuje się na 13 mld RUB (202 mln USD). Obecnie wsparcie ze strony państwa udzielane jest tylko 33 flagowym uniwersytetom.

Źródło: www.universityworld.news