Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach prof. Jacek Semaniak i prof. Adam Jelonek z Uniwersytetu Jagiellońskiego podpisali porozumienie dotyczące powstania w Kielcach filii krakowskiego Instytutu Konfucjusza, placówki promującej chińską kulturę i sztukę. W planach są kursy języka chińskiego, wystawy, prelekcje i przeglądy filmowe.
Celem instytutów Konfucjusza jest propagowanie języka chińskiego i chińskiej kultury. Patronem instytutów jest chiński mędrzec, nauczyciel i filozof Konfucjusz. W Instytutach Konfucjusza prowadzone są kursy języka chińskiego, organizowane konkursy i egzaminy państwowe z tego języka. Instytucje te zajmują się również propagowaniem chińskiej kultury poprzez organizację wystaw, przeglądów filmowych i prelekcji.
„To kolejny krok w stronę pogłębiania kontaktów z Chinami. Podpisaliśmy już kilka porozumień o współpracy z uczelniami z tego kraju. Nasi studenci wyjeżdżają do Państwa Środka, a każdego roku przyjeżdża do nas kilkudziesięciu chińskich żaków, którzy studiują u nas sztuki piękne, muzykę oraz na wydziale matematyczno-przyrodniczym. Przekłada się to także na większe zainteresowanie chińską kulturą. Na kursy języka chińskiego zgłosiło się ponad 300 studentów i pracowników naszej uczelni” – powiedział PAP Semaniak.
Rektor kieleckiej uczelni jest przekonany, że powstanie filii Instytutu Konfucjusza w Kielcach przyczyni się także do pogłębienia współpracy gospodarczej między kieleckimi i chińskimi przedsiębiorcami. „Kielce są miastem targowym i są otwarte na inwestycje, być może również z udziałem kapitału chińskiego. Tak naprawdę inaczej ocenia się potencjał inwestycyjny takich ośrodków, kiedy funkcjonują w nich takie inicjatywy jak Instytuty Konfucjusza” – dodał rektor UJK.
Instytut Konfucjusza w Krakowie powstał w 2006 roku. Prof. Jelonek podkreślił, że "od tego momentu krakowska uczelnia, która dawniej była otwarta przede wszystkim na Europę i USA, zaczęła się otwierać nie tylko na Chiny, ale na cały kontynent azjatycki".
„Współpracujemy z wieloma chińskimi uczelniami. W tej chwili z 40 działających w Chinach wydziałów polonistycznych, działalność dziewięciu z nich nadzoruje Uniwersytet Jagielloński. To pozwoliło na uruchomienie licznych podwójnych dyplomów z uczelniami chińskimi. To sprawia również, że coraz więcej osób przyjeżdża z tego kraju na naszą uczelnię. Aktualnie studiuje u nas ponad stu chińskich studentów. To właśnie efekt 13-letniej działalności Instytutu Konfucjusza w Krakowie” – zaznaczył Jelonek.
Dyrektor krakowskiej placówki Han Xinzhong podkreślił, że misją Instytutów Konfucjusza jest nie tylko promowanie chińskiej kultury. „ Nie tylko uczymy języka i organizujemy prelekcje czy wykłady. To również, a może przede wszystkim budowanie mostów – kulturalnego i gospodarczego – między tymi dwoma krajami. Chodzi m.in. o wymianę studentów, którzy mają okazję do poznania kultury innego kraju” – zapewnił Hinzhong.
Instytuty Konfucjusza powoływane są przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego. Pierwsza tego typu placówka powstała w 2004 roku w Taszkiencie (Uzbekistan). Obecnie na całym świecie działa ich już ponad 500, w tym pięć w Polsce. Pierwszy powstał w Krakowie przy Uniwersytecie Jagiellońskim, kolejne działają w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Opolu.
Źródło:Nauka PAP w Polsce, autor: Janusz Majewski