Ułatwienia w procesie wizowym dla kandydatów na studia w Polsce i pomoc w ubieganiu się o przedłużenie czasowego pobytu – to główne tematy spotkania, które odbyło się 19 lipca w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. Reprezentantem polskich uczelni był prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP. Przedstawił on szereg problemów - poruszanych również podczas niedawnej ogólnopolskiej narady konsultacyjnej uczelni "Study in Poland" - z którymi spotykają się kandydaci na studia w konsulatach oraz osoby aplikujące w Urzędach Wojewódzkich o przedłużenie pobytu czasowego.
Spotkanie poprowadził dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w MNiSW. W ocenie ministra wypracowane w przyszłości rozwiązania muszą bezwzględnie spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa państwa. Piotr Dardziński przedstawił również zebranym informację, że jednym z filarów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym jest umiędzynarodowienie. Dlatego w ubiegłym roku powstała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Zdaniem ministra ten proces dobrze się wpisuje w politykę migracyjną.
Prof. Marek Tukiendorf wskazał, że niebawem rynki pozyskiwania studentów z Białorusi oraz Ukrainy zaczną wyczerpywać swój potencjał wzrostu. Według danych statystycznych kraje te borykają się bowiem z podobnymi problemami demograficznymi jak Polska. Zakładając potrzebę utrzymania kształcenia na polskich uczelniach na kierunkach, na których nabór jest słabszy należy, według prof. Tukiendorfa, pamiętać również o zapewnieniu pracy dydaktycznej nauczycielom akademickim. Zatem działania podejmowane przez MNiSW oraz KRASP są jak najbardziej zasadne.
Na wniosek rektora Tukiendorfa uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu ds. Cudzoziemców uzgodnili potrzebę uruchomienia programu pilotażowego związanego z rekrutacją. Miałby dotyczyć Indii i być istotnym wsparciem konsulów przed podjęciem decyzji o przyznaniu wizy. Istotą programu będzie organizowanie w Indiach przez uczelnie akademickie wspólnych egzaminów na studia w Polsce. Pomoc w tym zakresie zadeklarował KRASP. Z kolei Urząd ds. Cudzoziemców przeszkoli trenerów, którzy pracowaliby dalej z pracownikami w uczelniach w zakresie prawidłowości składania wniosków o przedłużenie pobytu.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali wydruk opracowania dotyczącego nowych rynków, które było po raz pierwszy prezentowane podczas narady "Study in Poland" w Zabrzu, w czerwcu br.