140 studentów z Chin bierze udział w drugiej edycji szkoły letniej organizowanej przez Uniwersytet Łódzki. Studenci z Państwa Środka będą uczyć się języka polskiego, poznają też polską historię i kulturę. Zaplanowano wycieczki m.in. do Warszawy i Żelazowej Woli.
Druga szkoła letnia dla studentów z Chin odbywa się pod hasłem "Understanding Poland: Economy, Society and Science". Do Łodzi przyjechali studenci i ich opiekunowie z sześciu chińskich uniwersytetów: Sichuan University, Jinan University, Hezhou University, Nankai University, Shezhen University i Zhengzhou University.
Organizatorem szkoły jest Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ. Jego kierownik prof. Dominik Mierzejewski przyznaje, że Chińczyków bardzo interesują zagadnienia związane z polską transformacją gospodarczą. Interesująca jest dla nich także np. ekohydrologia, która rozwijana jest na Uniwersytecie Łódzkim.
„Ekohydrologia to ważna dziedzina dbania o środowisko, na czym Chińczykom coraz bardziej zależy, a naukowcy z UŁ mają ogromne doświadczenia w tym zakresie” – podkreśla prof. Mierzejewski, który od niedawna jest doradcą szefa MSZ ds. Azji i Pacyfiku.
Studenci z Chin rozpoczną letnią szkołę od nauki języka polskiego - zajęcia poprowadzą nauczyciele ze Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ. Zaplanowano też wykłady o historii Łodzi, Polski i o polskiej sztuce.
Na pięciu wydziałach UŁ zorganizowane zostaną dla gości z Państwa Środka wykłady modułowe prowadzone w języku angielskim: na Wydziale Matematyki i Informatyki – Computer Science, Zarządzania – Design Thinking, Filologicznym – Successful Communication, Ekonomiczno-Socjologicznym – Polish Economy, a Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska – Ecohydrology.
Chińczycy będą też zwiedzać miasto m.in. Księży Młyn, EC1 i obejrzą występy zespołu ludowego; zaplanowano też wycieczki do Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy i Żelazowej Woli. Pobyt chińskich studentów w Polsce zakończy 26 lipca uroczysty grill w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ.
Uniwersytet Łódzki od wielu lat współpracuje z chińskimi uczelniami; rocznie kształci się na nim około 150 studentów z tego kraju. Partnerami letniej szkoły są: Beijing Foreign Studies University, Sichuan University oraz Nankai University.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce