200 studentów z 30 krajów, m.in. z Europy, Chin, Argentyny, Brazylii, Indonezji i Paragwaju, będzie poznawało tajniki języka polskiego i naszej kultury podczas zajęć letniej szkoły, którą w Cieszynie organizuje w sierpniu Uniwersytet Śląski – podała uczelnia.
Maria Czempka-Wewióra ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, która organizuje zajęcia, poinformowała, że cudzoziemcy podczas czterech tygodni zajęć wezmą udział w intensywnym kursie językowym. Obejmie on 80 godzin. Poprowadzą go pracownicy i współpracownicy śląskiej Szkoły.
„Popołudniami studenci będą brali udział w wykładach i seminariach z zakresu polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, przemian społecznych i gospodarczych oraz aktualnej sytuacji politycznej. Poprowadzą je wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego i innych śląskich uczelni” – powiedziała Czempka-Wewióra.
Inauguracja zajęć letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej odbędzie się 1 sierpnia. Kulminacja nastąpi 15 dni później. Wówczas słuchacze napiszą dyktando, by wyłonić Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Główną nagrodą będzie bezpłatny udział w kolejnej edycji letniej szkoły. Tekst dyktanda, w którym tradycyjnie znajdzie się wiele pułapek ortograficznych, przygotuje kadra naukowa UŚ.
15 sierpnia do Cieszyna przyjadą również studenci z innych szkół językowych z całej Polski. „Po południu w centrum miasta odbędzie się +Wieczór Narodów+. Obcokrajowcy, często w tradycyjnych narodowych strojach, zaprezentują swoją kulturę mieszkańcom i turystom licznie odwiedzającym latem to piękne miasto. Tradycyjnie nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest wspólne odtańczenie poloneza na cieszyńskim Rynku” – poinformowała Czempka-Wewióra.
Uczestnicy Szkoły będą mogli również nieco wypocząć i poznać Śląsk i Małopolskę. Program obfituje w atrakcje – gry i zabawy, koncerty, spotkania poetyckie. Słuchacze zwiedzą Beskid Śląski, Kraków, siedzibę zespołu pieśni i tańca Śląsk w Koszęcinie, a także były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz.
Zajęcia w letniej szkole odbędą się po raz 28. Potrwają do 29 sierpnia.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce