Politechnika Łódzka jest jedną z trzech polskich uczelni, które przeszły proces oceny instytucjonalnej EUA - Institutional Evaluation Programme. Ta międzynarodowa ocena ma prestiżowy charakter i jest rozpoznawalnym w całej Europie znakiem wysokiej jakości działania instytucji.

Dobrowolne poddanie się ocenie instytucjonalnej IEP jest dla partnerów Politechniki Łódzkiej potwierdzeniem, że uczelnia przywiązuje wagę do wysokiej jakości kształcenia. Posiadanie tego znaku zwiększa rozpoznawalność i atrakcyjność uczelni w europejskim obszarze badawczym. Politechnika Łódzka ma też zwiększone możliwości udziału w międzynarodowych zespołach badawczych oraz sieciach i konsorcjach, co umożliwi większą aktywność oraz rozwój badawczy kadry akademickiej i studentów. Wszystko to przyczynia się z kolei do realizacji działań określonych w strategii rozwoju PŁ.

Zespół oceniający IEP (EUA) odwiedził Politechnikę Łódzką dwukrotnie, spotykając się z władzami uczelni i wydziałów, pracownikami i studentami oraz przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego uczelni. Ewaluacja miała na celu przyjrzenie się naszej uczelni oraz wskazanie jej mocnych i słabych stron w zakresie zarządzania, kształcenia, prowadzenia badań, współpracy z otoczeniem i kultury jakości, ze szczególnym uwzględnieniem internacjonalizacji. Proces ewaluacji zakończył się publikacją raportu na stronie internetowej EUA – IEP. Ewaluacja jest ważna przez 5 lat.

Na ewaluację IEP EUA Politechnika Łódzka uzyskała finansowanie z MNiSW w ramach projektu POWER „Akredytacje zagraniczne” , którego celem jest uzyskanie przez polskie uczelnie zagranicznych akredytacji i certyfikatów komisji branżowych, podnoszących międzynarodową konkurencyjność uczelni.

Program oceny instytucjonalnej (IEP) został uruchomiony w 1994 r. jako niezależne działanie Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (European University Association - EUA). Ewaluacja IEP wspiera instytucje szkolnictwa wyższego w rozwoju zarządzania strategicznego i poprawy jakości ich działania. IEP jest pełnoprawnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Zapewnienia Jakości w Szkolnictwie Wyższym (European Association for Quality Assurance in Higher Education – ENQA) i jest wymieniony w Europejskim Rejestrze Zapewnienia Jakości w Szkolnictwie Wyższym (European Quality Assurance Register for Higher Education – EQAR).

Źródło: www.p.lodz.pl